صفحه اصلی > مقالات > ورزش و تناسب اندام > گلوتامین چیست؟ 


گلوتامين چيست؟


امروزه اکثر بدنسازان حرفه ای از این ماده با ارزش که جزو ارزشمندترین اعضای آمینوها است ، استفاده می کنند . اما در ورزشکاران آماتور یا نیمه حرفه ای این ماده ارزشمند شاید نادیده گرفته می شود که دلیلی جز آگاه نبودن بدنسازان از فواید این آمینو اسید با ارزش نیست.


مهمترین ویژگی ریکاوری !
هر ماهیچه بصورت طبیعی باید بعد از فشار یا آسیب دیدگی بافت ماهیچه ها که در زمان تمرین به وقوع می پیوندد 72 ساعت در استراحت باشد که به حداکثر ترمیم خود دست پیدا کند . این عمر دلیل این است که بیشتر برنامه های حجم با تک عضله ای هستند یا اینکه زمان ریکاوری کامل در برنامه تمرین که همان 72 ساعت است رعایت شده است .
گلوتامین با افزایش سرعت ترمیم بافت های ماهیچه آسیب دیده ، بعد از تمرینات غیر هوازی نقش اساسی خود را ایفا می کند و زمان مورد نیاز به برای ریکاوری عضله را به 24 ساعت کاهش می دهد تا بدنسازان با خیال راحت به تمرینات با وزنه خود در تمام 7 روز هفته ادامه دهند .
بیشترین میزان حجم ماهیچه ها را ماده ای به نام گلوتامین تشکیل می دهد ، پس گلوتامین ارزشمندترین ماده بافت ماهیچه ها است اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه بتوانیم این آمینوی با ارزش را به میزان و حجم ماهیچه های خود اضافه کنیم ؟
جواب بسیار ساده است : بدنسازان و کل ورزشکاران قدرتی می توانند با توجه به شرایط بدنی خود در روز بین 10 تا 30 گرم گلوتامین که بیشتر بصورت پودر است و در دو وعده صبح و بعد از تمرین مصرف می شود استفاده کنند . مصرف گلوتامین در میزان مجاز ( 10 تا 30 گرم ) به هیچ عنوان برای بدن ضرر ندارد و مصرف آن در طولانی مدت بسیار در استقامت و بالا بردن کیفیت ماهیچه ها به بدنسازان کمک می کند .


کمک به سنتز پروتئین
گلوتامین هم مانند کراتین به افزایش جذب مواد معدنی و ویتامین ها که خود یکی از عوامل جذب پروتئین ها هستند کمک بسزایی می کند . مصرف هم زمان پروتئین و گلوتامین به جای کراتین به مراتب بهتر از مصرف کراتین به همراه پروتئین است . اگر به ارزش غذایی مکمل های پروتئینی با کیفیت دقت کرده باشید مانند سینتا 6 و مایوفیوژن و گلد استاندارد و ... کراتینی وجود ندارد اما به مقدار زیاد گلوتامین محیا می باشد . از این گروه می توان یکی از ویژگی های بارز پروتئین وی گلد استاندارد شرکت اپتیمم که 6 سال متوالی مقام بهترین مکمل جهان و پر فروشترین مکمل جهان را به خود اختصاص داد را میزان 5 گرم گلوتامین در هر وعده دانست که تمام نیاز های یک بدنساز ار محیا می سازد .

افزایش ترشح هورمون رشد (سوما)
مصرف به مقدار لازم گلوتامین که مربی پرورش اندام آن را می داند و بسته به شرایط بدنی فرد تجویز می شود قبل از خواب ترشح هورمون رشد را به 2 برابر و در مواردی به 4 برابر می رساند که اگر بخواهیم به فواید افزایش ترشح هورمون رشد بپردازیم باید صفحه های زیادی بنویسیم اما این فاید فقط با مصرف گلوتامین محیا می شود . شاید باور این موضوع برای افراد مبتدی سخت باشد اما حقیقتی است بدون هیچ شک و تردید و در پی تحقیقات متخصصان امور تغذیه به اثبات رسیده .

نگه دارنده
یکی دیگر از فواید بارز این آمینو با ارزش خواصیت نگه دارنده بودن حجم عضله است . حتما پیش آمده که شما بعد از مصرف یک دوره مکمل 5 یا 6 کیلو افزایش وزن یا 5 یا 6 سایز افزایش حجم داشته باشید اما بعد از پایان دوره و در مدت زمان کوتاه مانند 1 ماه دوباره وزن یا حجم بدست آورده از گذراندن دوره به حالت معمول برگشت و به روز اول بازگشتید . این عمر فقط به دلیل این است که در مدت زمانی که مصرف مکمل خودتان را قطع کردید ولی ورزش را ادامع دادید بدن بصورت طبیعی از بافت های جدید ماهیچه یا چربی استفاده کرده و آنها را سوزانده است . حالا ارزش گلوتامین چندین برابر شده است ، گلوتامین که در دوره استراحت یا دوره حجم استفاده می کنید خود به تنهایی غذای کاملی برای ماهیچه ها است و مقدار ذخیره شده در ماهیچه ها از این ماده بعد از ترک مصرف مکمل به غذای ماندگاری برای ماهیچه ها تبدیل می شود که سوزاندن حجم را به فراموشی می سپارد
.