صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > رژیم های یویو 


چگونه از نظر روانی برای رژیم آماده شویم؟

 


شروع کردن یک رژیم غذایی می‌تواند دلهره آور باشد، مخصوصاً اگر خودتان را از نظر روانی برای تغییرات پیش رو آماده نکرده باشید. زمانی که شما از نظر روانی در جایگاه خوبی قرار بگیرید، شروع یک رژیم غذایی و برنامه‌هایی برای سلامتی‌تان و پیگیری آن برایتان راحت‌تر خواهد بود. اگر خودتان را آماده کنید، در اجرای رژیمی صحیح شانس بیشتری خواهید داشت و خودتان را نمی بازید.

.

. بدانید که چرا و به چه دلیل می‌خواهید و یا احتیاج دارید که رژیم گرفته یا سبک خورد و خوراکتان را تغییر دهید. فهرستی از تمام چیزهایی که می‌خواهید تغییر دهید و اینکه به چه علت می‌خواهید تغییر کند آماده کنید.

 

۲. در مورد انواع رژیم های غذایی موجود تحقیق کنید و در مورد اینکه کدام یک از آن‌ها بصورت واقع‌بینانه می‌توانند روی بدن شما و سبک زندگی‌تان تأثیر داشته باشند تصمیم گیری کنید. فقط به این دلیل که رژیمی برای دوستتان تأثیر گزار بوده دلیل نمی‌شود که به کار شما هم بیاید!

 

۳. برنامه‌ریزی کنید. بسنجید که چه برنامه‌ی غذایی و ورزشی برایتان منطقی و چسبیدن به آن برایتان راحت است. هر روز دویدن خیلی خوب است، اما اگر برای اینکه هر روز بدوید وقت ندارید شاید بهتر باشد به دویدن در چند روز هفته فکر کنید و بدنبال فعالیت‌های دیگری که می‌توانید آن‌ها را در برنامه تان بگنجانید باشید.

 

۴. قضیه را ساده بگیرید! انتخاب یک رژیم غذایی و برنامه‌ی ورزشی که برای شما راحت‌ترین گزینه باشد، به نسبت برنامه‌ای که نه وقتش را دارید نه اینکه آنرا درک می‌کنید، معمولاً برایتان بهتر است و در آن موفق‌تر خواهید بود.

 

۵. برنامه‌ریزی کنید تا با متخصص یا یک مربی تناسب اندام صحبت کنید. اگر که همین حالا با چنین شخصی صحبتی داشته باشید شانس بیشتری برای اجرای برنامه‌ای موفق دارید. چنین جلساتی به شما کمک خواهند کرد تا انگیزه‌ای که به دنبالش هستید را پیدا کنید و تصمیمات هوشمندانه تری بگیرید.

بجای اینکه فکر کنید هر چه پیش آمد خوش آمد، می‌توانید تصمیماتی آگاهانه در مورد مسیر پیش روی خود بگیرید. سعی کنید با کسی که صحبت می‌کنید، روراست باشید. اگر از پیاده روی متنفرید، حوصله‌ی آشپزی ندارید یا مشکلات دیگری پیش پای شماست، بهتر است که مشاور شما از آن‌ها آگاه باشد، بنابراین می‌تواند انتخاب‌های جایگزین به شما پیشنهاد دهد.

اگر مشاور شما، برنامه‌ای عمومی به شما داد که قبلاً جواب داده است اما مختص شما نیست، به او گله کنید! به یاد داشته باشید که شما برای خدماتی پول پرداخته‌اید تا با توجه به ویژگی‌های شخصی‌تان به شما کمک کنند، نه اینکه برنامه‌ای عمومی که می‌توانید آنرا در اینترنت هم بیابید به شما تحویل دهند.

 

۶. مطمئن باشید که با یک متخصص تغذیه یا مربی ورزشی واقعی صحبت می‌کنید! در مورد گواهینامه‌های وی بپرسید. از آن‌هایی که دستمزد کمی دارند، یا مربی‌هایی که پس از ثبت‌نام در باشگاه موظفند به شما برنامه بدهند، دوری کنید! اگر هدف یا ماموریت آن‌ها این است که عضویت باشگاه خود یا مکمل‌های غذایی‌شان را به شما بفروشند، آنگاه آن‌ها فروشنده به حساب می‌آیند نه یک مربی واقعی.

مطمئن شوید که از صحبت با مربی خود لذت می‌برید، کسی که می‌تواند شما را بفهمد و با دانش و جدیتش در کار، در شما انگیزه ایجاد کند. اگر مربی شما برنامه‌ای را به شما تحمیل می‌کند، نمی‌توانید حرف‌های او را بفهمید، یا اینکه برنامه‌ی خاص شما ندارد، باید به دنبال مربی دیگری بگردید.

 

۷. تقویمی بخرید و آنرا به برنامه‌های غذایی و ورزشی خود اختصاص دهید. عادات غذایی خود را بصورت روزانه بنویسید، در این صورت زمانی که رژیم خود را شروع کنید، با مشاهده‌ی تغییرات انگیزه پیدا خواهید کرد. زمان‌های ملاقات با مربی یا متخصص تغذیه‌تان را در آن مشخص کنید.

همچنین نرم‌افزارهایی هم وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را دانلود نصب کرده و بر روی گوشی هوشمند خود، پیشرفت خود را زیر نظر داشته باشید. یادتان باشد که شما باید بصورت روزانه غذاهایی که می‌خورید و ورزش هایی که انجام می‌دهید را ثبت کنید. کالری مصرفی، چربی‌ها یا کربوهیدرات‌هایی که خورده‌اید، همه را باید بنویسید.

 

 

8 - حالا از روی تقویمتان زمان شروع مناسبی برای ورزش و رژیم غذاییتان انتخاب کنید. به خودتان فرصت دهید تا هله هوله‌ها و غذاهای بدون ارزش غذایی که در یخچال دارید تمام شود. همیشه برای یک شروع خوب، باید از پیش برنامه‌ریزی کنید.

 

۹. یکی دو روز پیش از اینکه برنامه‌ی رژیمتان شروع شود به خرید بروید و غذا، مکمل‌های پروتئینی، ویتامین و آب‌های معدنی که احتیاج دارید در خانه نگهداری کنید را بخرید. پیش تر فهرست خرید خود را تهیه کنید. مجلات ورزشی، سلامتی و آشپزی را بررسی کنید تا جایگزین غذاهای مورد علاقه‌تان را بیابید. و سعی کنید تا وعده‌های غذایی خود را رنگین انتخاب کنید.

هرچقدر غذاهایتان رنگین باشد سالم‌تر هم خواهد بود! سعی کنید غذاهای خود را از فروشگاه‌های دسته اول بخرید تا تر و تازه باشند.

 

۱۰. تجهیزاتی که در آشپزخانه‌تان به آن احتیاج دارید را آماده کنید. ظرف‌هایی که برای نگهداری از غذاها به آن احتیاج دارید تا برای مدت بیشتری تازه بمانند را آماده کنید. باید فریزرتان را از غذاهای یخی خالی کنید و به خوردن مواد غذایی تازه عادت کنید. روغن زیتون یا روغن‌های سالم بخرید. از سبزیجات تازه استفاده کنید و نمک را نادیده بگیرید.

اگر برایتان مقدور است مطمئن شوید که لیوان‌هایی که برای اندازه‌گیری درجه‌بندی شده‌اند و ترازوی مواد غذایی داشته باشید. اندازه‌ی غذاهایی که باید بخورید را از پیش تعیین کنید تا هنگام آماده کردن وعده‌های غذایی خود دچار دردسر نشوید و وقتتان زیاد از بین نرود.

پس از کمی تمرین خواهید توانست بصورت چشمی میزان انرژی مواد غذایی را تشخیص دهید، اما برای نتیجه‌گیری دقیق بهتر است که هر چیز را اندازه کنید.

 

۱۱. به دنبال انگیزه باشید. مردم به دلایل مختلف رژیم می‌گیرند و ورزش می‌کنند. در مورد اینکه دلایل شما چیست فکر کنید و نتیجه را در ذهن خود خلق کنید.

 

۱۲. در پی موفقیت‌هایی که کسب می‌کنید به خود جایزه دهید! تا زمانی که به یکی از اهداف کاهش وزن خود نرسیده اید لباس نخرید. اگر کلسترولتان پایین آمد یا اینکه توانستید ۲۰ دقیقه بیشتر از قبل بدوید، به خودتان جایزه دهید و یک دوچرخه ی جدید یا کفش مخصوص دو برای خودتان بخرید.

 

۱۳. درباره‌ی سیستم پاداش خود، فکر کرده و برنامه‌ریزی کنید. اهدافتان را بر روی تقویمتان بنویسید و برای رسیدن به آن انگیزه‌ی خود را تقویت کنید. با آمادگی روانی و برنامه‌ریزی از پیش، خواهید توانست خیلی قوی‌تر برنامه‌ی رژیم خود را شروع کنید. اگر توانستید هفته‌ای را بدون تقلب در رژیم غذاییتان پشت سر بگذارید، یک کرم مرطوب کننده، ماساژ یا هر چیز دیگر مرتبط با سلامتی‌تان به خودتان هدیه دهید.

 

۱۴. درباره‌ی وعده‌ی تقلبتان از قبل برنامه بریزید! زمانی که از روی هوس تصمیم می‌گیرید تا در مورد وعده‌ی خاصی کمی تقلب کنید، احتمالاً تا آخر هفته به تقلبتان ادامه خواهید داد. پس، از قبل بدانید که در هفته‌ی پیش رو قرار است یواشکی در کدام وعده‌ی غذایی‌تان تقلب کنید! صبحانه‌ی شنبه؟ یا شام بهمراه خانواده در سه‌شنبه؟ روزی را تعیین کنید که در اکثر هفته‌هایتان بتوانید روی آن حساب کنید. سپس در زمان رویدادهای خاصی همچون عروسی یا تعطیلات، یک برنامه‌ریزی مخصوص کنید، و مجدداً به برنامه‌ی عادی‌تان بازگردید.

تقلب گاه و بیگاه در خوراکتان، باعث خواهد شد تا هوستان را تحت کنترل در بیاورید و روحتان را نیازارید. یک وعده تقلب، نه یک روز، به شما اجازه خواهد داد تا یک وعده‌ی غذایی در هفته از برنامه‌تان سرپیچی کنید و غذایی که آرزویش را دارید میل کنید. هر وقت چیزی هوس کردید، آنرا به لیست آرزوهای وعده‌ی تقلبتان اضافه کنید. با این کار با ایجاد ولع در مورد غذایی خاص به سادگی مقابله خواهید کرد.

اگر بخواهید تمام روز را چرب و چیلی بخورید پیشرفتتان خراب شده و هفته‌ها عقب می‌افتید. پس فقط یک وعده در هر هفته تقلب کنید. می‌توانید این وعده را در روز استراحتتان تعیین کنید، مثلاً آخر هفته‌ها. و یا اگر روز خاصی در هفته با دوستانتان برای صرف غذا بیرون می‌روید، این وعده را در همان روز در نظر بگیرید.

تا می‌توانید در مسیرتان ثابت قدم باشید. تقلبتان را برای یک وعده‌ی خاص در روزی مشخص برنامه‌ریزی کنید.

 

۱۵. اگر در عضویت هیچ باشگاهی نیستید، در یکی از باشگاه‌های نزدیک‌تان ثبت نام کنید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید از محل کار و یا از منزلتان به باشگاه بروید، پس بدنبال باشگاهی باشید که مسیرش برایتان راحت باشد. زمانی از باشگاه‌های نزدیکتان بازدید کنید که روزهای بعد تصمیم دارید در آن موقع به ورزش بروید.

اگر در آن زمان، باشگاه مورد نظر شما خیلی شلوغ بود، پرسنل غیر قابل توجهی داشت، یا اینکه ترافیک خیابان‌ها برای رسیدن به آنجا سنگین بود، احتمالاً باید بدنبال باشگاه دیگری باشید. به مواردی که از نظرتان مهم است اولویت دهید، سپس تصمیم بگیرید که کدام باشگاه بدرد شما می‌خورد. در آخر، پس از ثبت‌نام تمام تلاش خود را بکنید که با تجهیزات و امکاناتی که آنجا در اختیار شماست، پیش از شروع رژیم غذایی و ورزشی‌تان، آشنا شوید.

نکات:

. بدنبال یک همپا برای ورزشتان باشید و رژیم غذایی‌تان را باهم برنامه‌ریزی کنید. مطمئن باشید که او کسی‌ست که می‌تواند با انگیزه باقی بماند. حتی اگر ممکن است، بدنبال کسی باشید که پیش‌تر در این زمینه موفقیتی داشته و بهتر از شما می‌خورد و ورزش می‌کند. وجود چنین شخصی بسیار در حفظ انگیزه‌ی شما کمک خواهد کرد.

. اگر که باید با خانواده یا دوستانتان خارج از منزل غذا بخورید، رستوران‌هایی را به آن‌ها پیشنهاد دهید که می‌توانید غذاهای سالمی که همفضای رژیم غذایی‌تان باشد بیابید. می‌توانید در وب‌سایت‌های اینترنتی بدنبال رستوران‌های محل یا شهرتان کمی جستجو کنید.

. از آنجایی که شما از این پس سالم‌تر می‌خورید پس مواد غذایی را تازه خرید کنید. طوری برنامه‌ریزی کنید تا دفعات بیشتری بتوانید به فروشگاه‌های محلتان سر بزنید.

. به افرادی که باهم ناهار می‌خورید و یا به خانواده‌تان، برنامه‌تان را بگویید. اجازه دهید که آن‌ها بدانند شما به پشتیبانی‌شان احتیاج دارید و از آن‌ها بخواهید که شما را به خوردن غذاهای چرب و چیلی و فاقد مواد مغذی تشویق نکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا شما هم رژیم یو یو می‌گیرید؟

 

اگر کاهش وزن یکی از مشغله‌های فکری دائم شما باشد، آنگاه احتمال اینکه تا بحال عبارت «رژیم یو یو» به گوشتان خورده باشد زیاد است. رژیم یو یو زمانی رخ می‌دهد که شما مقدار قابل توجهی وزن کم کرده باشید، اما در نهایت دوباره وزن از دست رفته سر جایش برگردد! به علت الگوی تکراری کاهش و افزایش وزن در این پروسه، به آن «چرخه‌ی وزن» نیز گفته می‌شود. ادامه‌ی این مطلب را بخوانید تا از جزئیات این نوع کاهش وزن بیشتر بدانید.

 

دلایل پنهان رژیم یو یو

اگر می‌خواهید از مشکل شایع رژیم یو یو جلوگیری کنید، مهم است که اول بدانید دلیل بوجود آمدن این فرایند چیست. اثرات یو یو معمولاً توسط رژیم‌های غذایی کاهش وزنی که در آن وعده‌های غذایی کمی دارید، بی غذایی می‌کشید و یا آن‌هایی که مصرف کالری روزانه‌ی شما را به شدت کاهش می‌دهند نمایان می‌شود. هنگامی که شما بدنتان را از انرژی مورد نیازش محروم سازید، با کاهش سرعت متابولیسمتان خودش را با تغییرات رخ داده وفق می‌دهد.

متابولیسم فرایندی است که بدن شما مواد غذایی که مصرف می‌کنید را می‌سوزاند تا انرژی تولید کند. متابولیسم شما ممکن است دیگر به حالت عادی خود باز نگردد، حتی زمانی که دیگر به شیوه‌ی زندگی عادی خود بازگشته اید! متابولیسم کندتر، به معنی اضافه وزن بیشتر است. در برخی موارد نه تنها باعث خواهد شد تا دوباره وزنی که در طول رژیم غذایی از دست داده‌اید را بدست بیاورید، حتی ممکن است بیش از پیش چاق شوید!

رژیم یو یو و از دست دادن عضلات

از دست دادن عضلات، عارضه‌ی دیگری است که مرتبط با رژیم یو یو است. هنگامی که مصرف کالری روزانه‌ی شما خیلی کم می‌شود، بدن شما تمایل به هضم سلول‌های ماهیچه‌ای‌تان پیدا می‌کند! کاهش توده‌ی عضلانی نیز به کاهش سرعت متابولیسمتان کمک می‌کند. بجای اندام متناسب و عضلانی‌ای که به دنبالش هستید، بدنی لاغرتر اما شل و ول پیدا خواهید کرد.

تأثیرات رژیم یو یو

اگر قبلاً با رژیم یو یو مواجه شده باشید احتمالاً با تأثیرات آن هم آشنایید. درست است که اغلب رژیم های غذایی سرعتی به شما کمک خواهند کرد تا در کاهش وزن در مدت زمانی کم موفق باشید. البته مهم است که بدانید اغلب وزن کاهش پیدا کرده در این رژیم‌ها معمولاً مرتبط با از دست دادن آب و توده‌های عضلانی بدن است.

گذشته از این واقعیت که این نوع کاهش وزن واقعاً موقتی است، رژیم یو یو دارای اثرات منفی دیگری هم هست. بعنوان مثال، شکست در کاهش وزن دائمی، ممکن است سلامت روحی شما را تحت تأثیر قرار دهد که منتج به افسردگی، استرس و اختلال در غذا خوردنتان می‌شود.

بعلاوه نوسان وزن می‌تواند شما را در معرض ریسک بالاتری از ابتلا به بوجود آمدن سرطان و بیماری‌های قلبی قرار دهد. همچنین ممکن است با توجه به این واقعیت که اکثر رژیم‌های غذایی سریع فاقد مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن موهای سالم و استخوان‌ها و سلامت کلی بدن هستند، در میان انواع شرایط سلامتی و بهداشتی دیگر، موهایتان بریزد و پوکی استخوان پیدا کنید. از آنجایی که کالری مصرفی شما کاهش پیدا می‌کند، ممکن است خستگی و عدم تمرکز نیز پیدا کنید.

پیشگیری از رژیم یو یو

اگر می‌خواهید که در میان قربانیان بسیار رژیم یو یو نباشید، یکی از کارهایی که نیاز دارید انجام دهید، این است که بجای کند کردن متابولیسمتان، آنرا تقویت کرده و سرعت ببخشید. شما می‌توانید اینکار را با افزایش فعالیت‌های فیزیکی تان انجام دهید. همچنین باید بدنبال راه‌هایی برای کاهش وزن تدریجی و با خیال راحت باشید، چرا که تنها در این صورت باعث کاهش وزن مؤثر و طولانی مدت خواهد شد.

 

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه