صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > اضافه وزن پس از ازدواج 


 

علل چاقی برخی از عروس خانمها چند ماه بعد از ازدواج
حتما شما هم دور و برتان به عروس خانم هایی برخورده اید که چند ماه بعد از ازدواج اضافه وزن قابل توجهی داشته اند. شاید اصلا خود شما هم یکی از این عروس خانم ها باشید. این چاقی از قدیم وجود داشته و با عباراتی مثل «آب زیر پوستش رفته» یا «زندگی بهش ساخته» توصیف می شده است. اما آیا چاقی خانم ها بعد از ازدواج مبنای علمی دارد، آیا دلایل فیزیولوژیک باعث این چاقی می شود؟


آرامش چاق کننده!

خیلی از خانم ها بعد از ازدواج چاق می شوند. این چاقی می تواند به خاطر آرامشی باشد که بعد از ازدواج تا یکی، ۲سال بر آنها حاکم می شود. این آرامش باعث افزایش تولید سروتونین و افزایش تولید هورمون های اشتها می شود و افزایش مصرف غذا را در پی خواهد داشت. علاوه بر این خیلی از خانم ها بعد از ازدواج به اصطلاح خود را رها می کنند. در واقع به خاطر آرامشی که به وجود آمده، کارهای روزمره خودشان را رها می کنند. برای مثال اگر ورزش می کرده اند آن را به بهانه های مختلف برای مدتی کنار می گذارند و حتی ممکن است بعضی از آنها شغل شان را برای مدتی یا برای همیشه تعطیل کنند و در خانه بمانند. اضافه وزن ممکن است در اثر هر کدام از این عوامل هم رخ دهد.


امان از پاگشا

علت چاقی بعد از ازواج را می توان در عوامل مختلفی و متفاوتی جست وجو کرد؛ از عوامل فرهنگی و اجتماعی بگیرید تا دلایل فیزیولوژیک. یکی از مهم ترین عوامل چاقی بعد از ازدواج رسوماتی است که برای عروس و داماد وجود دارد. بعد از ازدواج مراسم مختلفی در ایران برای عروس و داماد برگزار می شود. اول از همه ماه عسل است که بلافاصله بعد از عروسی شروع می شود.

سفر و کار نکردن و استراحت ناشی از آن بدن را در موقعیت اضافه وزن قرار می دهد. سپس دید و بازدیدها و به اصطلاح پاگشاهایی است که برای عروس و داماد برگزار می شود.

این مهمانی ها که گاه تا چند ماه طول می کشد، باعث می شود عروس و داماد، مخصوصا عروس ها فعالیت های روزانه خود را تعطیل کنند. مثلا اگر آشپزی یا کار خانه داشتند، از آن معاف باشند. خانواده ها هم برای اینکه به اصطلاح سنگ تمام بگذارند، انواع غذاها را درست می کنند و از عروس و داماد می خواهند بیشتر غذا بخورند تا جایی که اگر عروس و داماد از خوردن چیزی که به آنها تعارف شده امتناع کنند یا تعارف کسی را رد کنند، کارشان به دلایل فرهنگی پسندیده نیست و باعث دلخوری خانواده ها می شود همین مهمانی های طولانی و پشت سر هم دلیلی بر شروع یک اضافه وزن می شود با درنظر گرفتن اینکه این مهمانی ها می تواند مدت ها طول بکشد.


قرص های چاق کننده

مسائل فیزیولوژیک هم در بروز این چاقی بی تاثیر نیست. بخشی از این مسائل به تغییرات طبیعی که بعد از ازدواج در بدن خانم ها رخ می دهد، بازمی گردد. استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری هم اگر چه طبیعی نیست اما در زمره مسائل فیزیولوژیک بعد از ازدواج قرار می گیرد. این قرص ها دارای ترکیباتی هستند که از سه راه می توانند باعث افزایش وزن در عروس خانم ها شوند.

اولین دلیل این است که این قرص ها آب را در بدن نگه می دارند حتی ممکن است ۲ تا ۳ کیلو آب فقط به دلیل استفاده از این گونه قرص ها در بدن محبوس بماند و باعث اضافه وزن شود. دلیل دوم به افزایش اشتها در اثر مصرف این قرص ها بازمی گردد. معمولا در بسیاری از خانم ها این افزایش اشتها رخ می دهد. دلیل سوم مربوط به تجمع چربی است. ترکیبات استروئیدی باعث تولید چربی در بدن شده و چربی باعث چاقی می شود.