صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > خستگی، علامت کمبود آهن 


خستگي و بي‌حوصلگي علامت کمبود آهن

گوشت قرمز حاوي اسيدهاي آمينه ضروري براي بدن است و ارزش غذائي پروتئين گوشت (گوشت سفيد و قرمز) نسبت به پروتئين گياهي بيشتر است.
افرادي که چربي خون دارند بهتر است در خوردن گوشت قرمز مراعات کنند و بيشتر گوشت سفيد را در دستور کار قرار دهند.گوشت منبع خوبي براي تامين ويتامين‌هاي گروه B است و املاحي چون روي، آهن، سديم، پتاسيم، منيزيم و کلسيم است.

آهن غلات جاي آهن گوشت ر...ا نمي‌گيرد
آهن موجود در گوشت قرمز چه به لحاظ جذب در بدن و چه ميزان ارزش حتي از گوشت سفيد هم بالاتر است و بدن انسان آهن گوشت را تقريباً دو برابر بيشتر از آهن ساير مواد غذايي مثل گندم و سبزيجات جذب مي‌کند و بدين وسيله از کم خوني جلوگيري مي‌کند.وي به اين نکته اشاره کرد که کم خوني ناشي از فقر آهن شايع‌ترين کمبود تغذيه‌اي است که کودکان و زنان به ويژه در هنگام بارداري و عادت ماهيانه بيشتر در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند.

جگر و گوشت قرمز دواي درد کمبود آهن
اشخاصي که از کمبود آهن رنج مي‌برند اصولاً هميشه خسته، بي‌حوصله، بدون تمرکز و داراي سرگيجه، تاري ديد و تپش قلب هستند و حتي در بعضي اشخاص ناخن‌ها حالت قاشقي پيدا مي‌کنند و در زنان آشفتگي‌هاي قاعدگي رخ مي‌دهد که با خوردن جگر يا با خوردن گوشت قرمز مي‌توان کمبود آهن در بدن جبران کرد که البته بايد در يک دوره زماني اين رژيم دنبال شود.

ليموترش و گوجه فرنگي کنار گوشت جذب آهن آن را بالا مي‌برد
خوردن غذاهاي حاوي ويتامين C در کنار پروتئين از قبيل گوجه فرنگي، ليموترش، فلفل دلمه‌اي، آب پرتقال و غيره جذب آهن را در بدن افزايش مي‌دهد.

نقرس و چربي خون نتيجه مصرف بي‌رويه گوشت قرمز
استفاده مفرط از گوشت قرمز در رژيم غذايي غلظت کلسترول، تري گليسيريد و اسيد اوريک خون را بالا مي‌برد و بلکه ممکن است منجر به بيماري‌هاي قلبي – عروقي، مشکلات نقرس، آرتريت روماتوئيد (دردهاي مفصلي)، پوکي استخوان، و سرطان روده بزرگ بشود.
فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه