صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > پیشگیری از پیری زودرس پوست 


 

اهمیت مصرف مایعات و میوه جات در پیشگیری از پیری زودرس پوسترژيم غذايي مناسب براي پيشگيري از پيري پوست رژيم متعادلي است که براي سلامت کل بدن مورد نياز است.يک رژيم غذايي متعادل و متنوع فرآيند پيري سلولي پوست را کند مي‌کند و پوست هم با اين رو...ش سلامتي بيشتري را بدست مي‌آورد. رعايت تعادل و تنوع در رژيم غذايي در خصوص پوست داراي اهميت فراواني است.تعادل و تنوع در رژيم غذايي بايد رعايت شود تا فرد با دريافت تمامي مواد مغذي مورد نياز دچار کمبود ويتامين و املاح نشود. استفاده از برنامه غذايي يک روش آسان براي اطمينان از داشتن يک رژيم غذايي متعادل است، براي اينکه مطمئن شويم که تمامي مواد مغذي در حد نياز بدن تامين مي‌شود بهتر است در هر گروه از مواد غذايي متنوع استفاده شود.
مصرف ميوه و سبزيجات تازه کليد جواني پوست است و از پيري زودرس پوست جلوگيري مي‌کند.
ميوه و سبزيجات حاوي مقدار زيادي آنتي اکسيداناست که اين آنتي اکسيدان‌ها از تخريب سلولي جلوگيري مي‌کند. براي اطمينان از دريافت کافي آنتي اکسيدان از طريق ميوه و سبزي بهتر است به صورت خام و تازه و يا نيم‌پز استفاده شود به دليل اين که حرارت و نگهداري در يخچال و فريزر سبب کاهش ميزان آنتي اکسيدان مواد غذايي مي‌شود.مصرف مايعات در پيشگيري از پيري پوست داراي اهميت فراواني است. پوستي که رطوبت خوبي داشته باشد کمتر چروک مي‌شود پس توصيه مي‌شود با مصرف شش تا هفت ليوان مايعات در روز آب مورد نياز براي پوست فراهم شود تا پوست دچار خشکي نشود.
کافئين در بدن سبب دفع آب به صورت ادرار مي‌شود، نوشابه‌ها منابع خوبي براي تامين مايعات بدن نيستند به دليل اين که داراي کافئين هستند.
کنترل کالري مصرفي تاثير چشمگيري بر جلوگيري از پيري پوست دارد. افزايش و کاهش سريع وزن سبب چروک شدن پوست مي‌شود.ميزان چروک شدن پوست به سن، ژنتيک و عوامل ديگري از جمله رژيم غذايي بستگي دارد پس بايد مراقب کالري مصرفي باشيم. کساني که قصد کاهش وزن دارند حتماً بايد زيرنظر متخصص تغذيه رژيم بگيرند.
افزايش و کاهش مرتب وزن مي‌تواند براي پوست بسيار مضر باشد، از طرف ديگر رژيم‌هايي که سريعاً فرد را لاغر مي‌کند گاهي بر روي پوست اثرات غيرقابل جبران به جاي مي‌گذارد. حرارت مواد مغذي، آنتي اکسيدان‌هاي موجود در غذا را کاهش مي‌دهد و زمينه اصلي پيري پوست را فراهم مي‌کند. فرآيند پخت غذا هم تاثير جدي بر روند پيري پوست دارد هر چه ميزان حرارت پخت افزايش يابد سبب ايجاد تغييرات بيشتري در ساختار مواد مغذي خواهد شد.
اين موضوع به معناي حذف مصرف غذاهاي پخته نيست بلکه براي اينکه از اثرات مخرب حرارت روي مواد غذايي جلوگيري شود زمان پخت مواد غذايي کاهش داده شده و بايد از سرخ کردن غذاها و پختن غذا با مقدار فراوان روغن پرهيز شود. بهترين روش براي فرآيند پخت آماده کردن مواد اوليه کاملاً تازه، پخت آنها در کمترين مدت زمان با کمترين حرارت و مصرف سريع غذاي آماده شده است. برخي از ميوه‌ها و سبزي‌ها علاوه بر قندهاي طبيعي حاوي ويتامين c هستند که در نگهداري و پايداري سلولي موثر بوده و مانع شل شدن پوست مي‌شوند.صمدي ادامه داد: مرکبات از جمله پرتقال، گريب فروت، انواع ليمو، نارنگي، انواع توت، گوجه فرنگي، فلفل دلمه‌اي، طالبي، توت فرنگي، خربزه، هندوانه، آلبالو، گيلاس، کيوي، سيب زميني، سبزي‌هاي برگ سبز و کلم بروکلي حاوي ويتامين c فراواني هستند.
نگهداري بدن در وزن مناسب و ايده‌آل، افزايش روزانه مصرف انواع ميوه و سبزيجات، پرهيز از مصرف غذاهاي چرب، گنجاندن غذاهاي متنوع در برنامه‌هاي غذايي و مصرف روزانه آب به مقدار کافي براي مرطوب نگه داشتن پوست بدن از جمله مسايلي است که براي پيشگيري از پيري پوست توصيه مي‌شود.