صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > خواص میوه های تابستانه 


 

خواص میوه های مشهور تابستانه هندوانه خربزه و طالبی
طالبی، هندوانه و خربزه همگی از خانواده خیار، کدو و کدو تنبل هستند که به صورت بوته ای بر روی زمین رشد می کنند. شکل آنها به صورت گرد و یا بیضی است و رنگ آنها معمولاً بین زرد تا قرمز متغیر می باشد. این میوه ها از خانواده Cucurbitaceae هستند. نام علمی طالبی و خربزه Cucumis melo و نام علمی هندوانه Citrullus lanatus می باشد. خاستگاه اصلی این میوه ها ایران، هند و آفریقا است و دست نوشته های موجود در مصر باستان که مربوط به ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد می باشد نشان دهنده آن هستند که سال ها است این میوه ها کشت شده و مورد مصرف قرار می گرفته اند؛ و اما خواص این میوه ها. . .

منبع پتاسیم و رفع کم آبی

علاوه بر بتاکاروتن طالبی یکی از منابع مهم تامین کننده پتاسیم برای بدن است. پتاسیم نقش بسیار مهمی در انتقال امواج عصبی از مغز به عضله دارد، بنابراین کمبود آن می تواند باعث اختلال در عملکرد صحیح سیستم عصبی بدن و ماهیچه ها شود. همچنین پتاسیم با مکانیسم های متفاوت سبب گشادی عروق و بهبود جریان خون می شود و کمبود آن می تواند با ایجاد انقباض در عروق زمینه بروز سکته های مغزی را فراهم آورد. معمولاً در آب و هوای گرم و در کسانی که فعالیت بدنی شدید دارند مقدار زیادی پتاسیم همراه با سدیم از بدن دفع می شود.

پیشگیری از آب مروارید

مصرف مقدار کافی از بتاکاروتن می تواند در پیشگیری از بروز کاتاراکت نیز موثر باشد. بروز آب مروارید علل متفاوتی دارد. دیابت، اشعه ماوراءبنفش خورشید و برخی بیماری ها از علل بروز کاتاراکت در سنین بالا هستند. به نظر می رسد تجمع رادیکال های آزاد اکسیژن با تخریب لنز چشم و غشاء سلول ها به تدریج سبب تاری چشم و کاتاراکت می شود. بررسی های زیادی که توسط دانشمندان انجام شده است نشان می دهند که مصرف میوه های غنی از آنتی اکسیدان ها در پیشگیری و تاخیر بروز کاتاراکت موثر است.

پیشگیری از سرطان

طالبی یکی از منابع غنی از بتاکاروتن و ویتامین A است. بتاکاروتن که در گیاهان وجود دارد، رنگدانه ای به رنگ نارنجی است که پس از مصرف می تواند در دستگاه گوارش به ویتامین A تبدیل شود. ویتامین A نقش های بسیار متعددی در بدن دارد که از جمله آنها می توان به ارتقاء سیستم ایمنی بدن، تولیدمثل و بینایی اشاره نمود. یکی از فواید مصرف بتاکاروتن پیشگیری از بروز سرطان است. بررسی ها نشان می دهند که مصرف زیاد میوه های حاوی بتاکاروتن شیوع تومورهای سرطانی را کاهش می دهد.

جلوگیری از گرفتگی عروق

بتاکاروتن یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود. آنتی اکسیدان ها به طور موثری از بروز بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کنند. نقش آنتی اکسیدان ها جمع آوری رادیکال های آزاد اکسیژن از بدن است. در اثر افزایش رادیکال های آزاد اکسیژن در بدن چربی های موجود در خون خصوصاً LDL اکسیده می شوند. اکسیده شدن LDL مرحله آغازین تشکیل پلاک در سطح عروق خونی است. چنانچه میزان چربی های خون کنترل شده و مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها به میزان کافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد، از اکسیداسیون LDL و در نتیجه گرفتگی عروق جلوگیری می شود.

رنگدانه قرمز رنگ هندوانه

با توجه به اینکه هندوانه و طالبی از یک خانواده هستند از لحاظ کلیه خواص تغذیه ای مشابه می باشند. هندوانه نیز مانند طالبی منبع خوبی از بتاکاروتن، ویتامین A و پتاسیم است و اگرچه مقدار این سه ماده در هندوانه کمتر از طالبی است، اما همچنان منبع خوب این مواد مغذی محسوب می شود. لیکوپن جزء گروه آنتی اکسیدان ها است و از اکسیداسیون چربی های غشای سلولی و تخریب DNA سلول ها و سرطانی شدن آنها جلوگیری می کند. یکی از شناخته شده ترین خواص لیکوپن پیشگیری از بروز سرطان خصوصاً سرطان پروستات می باشد.

ارتقاء سیستم ایمنی

بتاکاروتن همچنین در ارتقاء سیستم ایمنی بدن موثر است. هنگامی که در بدن عفونت ایجاد می شود گویچه های سفید فعال شده و با چندین عملکرد متفاوت سبب از بین رفتن عوامل بیماری زا می شوند. یکی از این مکانیسم های دفاعی ایجاد رادیکال های آزاد اکسیژن می باشد. بتاکاروتن به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، با حذف رادیکال های آزاد اکسیژن از بدن، سبب محافظت سیستم های دفاعی بدن می شود. همچنین بتاکاروتن در تولید بیشتر لنفوسیت های T و B که از مهم ترین سیستم های دفاعی هستند نقش دارد.

کم شیرین ها کم کالری هستند؟

متاسفانه، گاهی برخی از افراد به خصوص آنهایی که دچار اضافه وزن یا دیابت هستند، گمان می کنند اگر هندوانه یا خربزه ای، شیرین نباشد، بنابراین قند و کالری ندارد و آنها می توانند با خیال راحت از آن خوراکی به هر میزان که دلشان خواست، میل کنند. در صورتی که اصلاً این طور نیست. اگر هر کدام از صیفی ها، شیرینی لازم را نداشته باشند به این معناست که شرایط آب و هوایی یا زراعی مناسب برای تبدیل نشاسته به قند درون آنها وجود نداشته است، اما همین صیفی های کم شیرین هم دارای کالری هستند و مصرف بیش از اندازه آنها توصیه نمی شود.

کدام قسمت را می توان خورد؟

معمولاً صیفی ها پوست ضخیمی دارند. برخی از افراد فقط قسمت های نرم و شیرین آنها را استفاده می کنند و برخی دیگر هم تمامی قسمت های خوراکی آن را می خورند و پوست نازکی از آن را دور می اندازند. دراین باره بهتر است بدانید اگر شما پوست ضخیم و بیرونی آنها را به خوبی بشویید، می توانید بدون نگرانی آنها را میل کنید. اتفاقاً، هرچه صیفی ها به سمت پوست می روند، تجمع فیبر در آنها بیشتر می شود و هرچه بیشتر به سمت گوشت می روند، تجمع مواد قندی در آنها افزایش پیدا می کند.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه