صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > منافذ باز پوست چیست؟ 


منافذ باز پوست چیست؟


 

منافذ باز پوست مثل یک دودکش مواد مترشحه و چربی حاصل از فعالیت غدد را به روی آخرین لایه پوست می رسانند و رطوبت مورد نیاز پوست را نیز تامین  می کنند . منافذ باز پوست با فعالیت ویژه شان می توانند کلیه آلودگی ها و گرد و غبار و . . . را در خود حل کرده تا سلامت لایه های مختلف پوستی از بیرون تامین شود .

پس معلوم می شود هم غدد سباسه یا چربی برای پوست لازم است وهم این منافذ ریز که سبیوم از طریق آن بتواند به سطح پوست برسد لذا شستشوی پوست حداقل روزی دوبار در موارد طبیعی (پوست نرمال ) لازم است تا ترکیب سبوم وپوسته ها وآلودگی های محیطی از سطح پوست شستشو  و برداشته شود .

 

مشکلات منافذ پوستی :

 

هنگامی که این منافذ به حد زیادی باز شوند و با چشم  قابل مشاهده گردند ، مشکلاتی از قبیل ظاهر نامناسب و از دست رفتن طراوت و تازگی پوست  را به همراه دارد.

علت باز شدن منافذ پوستی:


یک علت اصلی ارث یا ژنتیک است .بعضی از افراد بطور سرشتی منافذ بازتری دارند وبخصوص در هنگام بلوغ به علت تغییرات هورمونی که ترشحات چربی پوست بیشتر میشود این حالت بیشتر بروز میکند .این افراد معمولا پوست چرب دارند ولی مواردی هم وجود دارد که پوست شخص خشک بوده ولی منافذ پوست باز است .

دومین علت استفاده بیش از حد از کرمهای چرب کننده یا کرم پودر وسایر مواد آرایشی می باشد که به علت اینکه این مواد سطح پوست ومنافذ را می بندند سبوم ترشح شده از پوست نمی تواند از سطح آن خارج شود لذا منافذ پوست گشاد وباز میشود تا بتواند سبوم زیر پوست را به سطح پوست برساند . در خیلی موارد جوش های زیر پوستی بصورت اکنه های سرسفید یا سر سیاه هم ایجاد میشود ،لذا در این موارد اکیدا توصیه میشود که کمتر انواع کرمهای آرایشی وچرب کننده استفاده کنند واگر نیاز دارند از کرمهای آرایشی مناسب وفاقد چربی (آنهم در مواقع لازم ،نه خیلی زیاد)استفاده کنند . در افراد هم که پوست خشکی دارند یا کرم پودر خوب روی پوست پخش نمیشود میتوانند کرمهای مرطوب کننده کم چرب قبل از پخش کرم پودر استفاده نمایند.

تجربه نشان داده است کسانی که زیاد از کرمهای آرایشی استفاده میکنند بطوریکه کرم پودر یا پن کک ویا سایر مواد آرایشی در تمامی ساعات روز روی پوستشان است ،در دراز مدت منافذ پوستشان بازتر میشود .لذا به کسانی که بطور ذاتی منافذ بازتری دارند خصوصا اگر پوست خیلی چرب هم دارند توصیه میشود اگر کرم پودر یا پن کک هم استفاده میکنند از نوع مناسب و سازگار با پوستشان آنهم بطور موقت وبرای ساعات محدودی باشد نه اینکه صبح تا شب یا روزی چند بار از این مواد آرایشی استفاده کنند.

در صورتیکه پوست خشک دارند از مرطوب کننده های سبک وکم چرب (نه نوع چرب) ویا حتی از ضد افتاب های فاقد کرم پودر وفاقد چربی استفاده کنند، در ضمن کسانی که دچار این مشکل هستند وپوست چرب هم دارند حداقل روزی سه بار پوست صورت خود را با شوینده های مناسب بشویند .

 

دلیل این امر موارد متفاوتی است ؛ گاه فردی به دلیل مسائل ژنتیکی و ارثی منافذ گشاد و بازتری دارد و حتی در دوران بلوغ قطر منافذ نامبرده بیشتر می شود همچنین اشخاصی که پوست چربی دارند به دلیل خروج زیاد مواد چرب ناشی از فعالیت غدد ، در صورت عدم نظافت ممکن است با بزرگ شدن منافذ پوست روبرو شوند . دلیل مهم و شایع بروز این آسیب ، استفاده بیش از حد و زیاد از کرم های چرب و کرم پودر یا پنکک آرایشی به صورت مداوم است این مواد به علت آنکه منافذ را مسدود می کنند و راه های تنفسی پوست را می بندند ، منجر به تشویف منافذ برای باز شددن بیشتر می شوند تا سبوم های زیر پوستی به لایه رویی و سطحی برسند . تجارب نشان داده که افراد مصرف کننده کرم های آرایشی و پنکک و مواد زیبایی اگر به شکل دائمی و روزانه از این مواد استفاده کنند و برنامه نظافتی منظمی نداشته باشند ، با گذشت زمان منافذ گشوده و بازی بر روی پوستشان ظاهر می شود که زیبایی آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

 

 

درمان :

استفاده از کرم های حاوی اسید میوه (AHA)ده تا پانزده در صد ،حداقل سه ماه به صورت یک شب در میان توصیه می شود که البته در بعضی دیگر از افراد موثر نمی باشد.

اگر با تمام موارد فوق مشکل حل نشد آخرین وبهترین راه لیزر فراکشنال (ماهی یک بار و4 جلسه )است ، البته میکرودرم (3هفته یک بار تا6 جلسه )هم می تواند به عنوان درمان استفاده شود هر چند تاثیر میکرودرم از لیزر کم تر است ولی پس از لیزر میکرودرم بهترین تاثیر را در جمع کردن منافذ باز دارد ،البته حتی بعد از لیزر یل میکرودرم شخص باید به همان توصیه هایی که در بالا ذکر شد ، نیز عمل نمایند .

 

یکی از روش های درمانی مفید برای رفع این آثار آزاردهنده ، لیزر فرکشنال است که دوره های آن و فاصل جلسات درمانی با توجه به میزان و حجم ضایعات و صلاحدید  پزشک تجویز می شود. حتی در  موارد خفیف تر می توان از روش میکرودرم نیز بهره گرفت تا منافذ باز شده جمع گردند و بسته شوند . در این میان درصد بهبودی و اثرگذاری درمان در افراد مختلف متفاوت است .

 

آیا می توان با لیزر منافذ صورت را بطور کامل بست ؟
اولا بسته شدن کامل منافذ نه خوب است ونه امکان پذیر ،در واقع میتوان گفت لیزر باعث جمع شدن منافذ باز میشود،ولی میزان جمع شدن( درصد بهبودی) در افراد مختلف متفاوت است . در بعضی افراد این رضایت نسبی ومتوسط است (50 درصد اثر)ودر بعضی افراد رضایتمندی از درصد بالاتری برخوردار است .

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه