صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > کاربردهای لیزر PDL 


کاربردهای لیزر PDL

 

درمان ضایعات پوستی با لیزر پالسی رنگی یا PDL یکی از روش‌هایی است که سریع‌ترین رشد را در درمان‌های جوان‌سازی (ضدپیری) و عمل‌های زیبایی داشته، چراکه این روش نسبت به درمان‌های سنتی، نتایجی چشمگیر با حداقل عوارض به دنبال‌ دارد و زمان کوتاه‌تری برای بهبودی نیازدارد. میلیون‌ها نفر از مردان و زنان از روش درمان ضایعات پوستی با لیزر PDL برای درمان طیف گسترده‌ای از وضعیت‌های خاص پوستی بهره‌گرفته‌اند. درمان پوست با لیزر PDL یک روش سریع، بسیار دقیق و به معنای واقعی بدون درد برای درمان طیف گسترده‌ای از تغییرات رنگ پوست و وضعیت‌های پوستی مختلف می‌باشد.

 

درمان پوست با لیزر PDL ایمن بوده و کاربرد آن برای مردان و زنان در همۀ سنین اثبات گردیده است. هرچند بیشترین درمان با این لیزر در ناحیۀ صورت انجام‌ می‌شود، اما در نواحی گردن، قفسۀ سینه، دست‌ها، بازوها، پاها و ناحیۀ پشت نیز می‌توان از آن استفاده نمود.

 

بیمارانی که دارای شرایط زیر باشند ممکن است نامزد درمان پوست با لیزر PDL باشند:

 

    چین و چروک و خطوط ریز بر روی پوست

    آسیب‌های ناشی از نورخورشید

    روزاسه یا التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت

    لکه‌های رنگدانه‌ای قهوه‌ای روی پوست

    رگ‌های خونی روی صورت

    رگ‌های خونی روی پا

    اثرات بجا مانده از آکنه

    پسوریازیس (صدفک یا تکه‌های نقره‌ای، ضخیم، خشک و خارش‌دار ناشی از تجمع سلول‌های پوست)

    لکه‌های قرمز مادرزادی بر روی پوست (ازجمله لکه‌های ماه‌گرفتگی)

    آنژيوم (Angioma) یا تومورهای خوش‌خيمی که منشأ آ‌ن‌ها سلول‌هاي جدار عروق خوني يا لنفاوي است.

    دریاچه‌های وریدی (لکه‌هایی به رنگ آبی تیره یا بنفش که بر اثر تابش آفتاب در نواحی اطراف لب، صورت و گوش‌ها پیدا می‌شود و عموماً در سالمندان مشاهده می‌شود)

    قرمزی ناشی از کشیدگی پوست

    زگیل

 

موارد منع لیزر PDL  عبارتنداز:

 

    اختلالات پوستی خاص

    افرادی که تحت درمان با داروهای خاص هستند

    بیمارانی که مستعد برای بجا ماندن اثر زخم بر روی پوست (اِسکار) هستند

    وجود پیچ‌های فلزی در ناحیۀ درمانی

    زنان باردار یا شیرده

    وجود زخم یا آسیب (تروما) بر روی پوست

 

پیش از انجام پروسۀ درمان پوست شما با لیزر PDL

 

شما ممکن است مایل باشید ناحیه‌ای را که قراراست تحت درمان قرارگیرد یک روز قبل از درمان، بتراشید تا هرگونه احساس ناخوشایند بعدی از سوزش تیغ را به حداقل برسانید، همچنین پیش از درمان باید از قرارگرفتن در معرض آفتاب شدید یا برنزه‌کردن پوست، اجتناب نمایید.

فرآیند درمان پوست با لیزر PDL

 

یک ناحیۀ کوچک در عرض چند دقیقه تحت درمان قرار‌می‌گیرد، حتی نواحی بزرگتر به ندرت بیش از یک ساعت زمان می‌برند. در صورت نیاز، ناحیۀ مورد نظر برای درمان، تراشیده خواهدشد (شما می‌توانید خودتان پیش از مراجعه، آن ناحیه را بتراشید).

 

شما با محافظ چشم تجهیز شده و ممکن است از یک ژل خنک‌کننده برای ناحیه‌ درمان استفاده شود سپس سر دستگاه لیزر PDL مقابل پوست شما قرارداده شده و درمان شما شروع می‌گردد.

 

در این عمل، میزان درد، حداقل است. ممکن است شما احساسی شبیه به برخورد ناگهانی یک کش لاستیکی به پوستتان داشته باشید که به دنبال آن یک حس لطیف و گرم احساس خواهدشد.

 

اکثر بیماران در طی درمان، احساس گرما یا سوزن سوزن شدن دارند، اما این موضوع معمولاً دردناک نیست. با شروع تابش لیزر، احساس گرما با یک مه خنک‌کننده عوض ‌می‌شود. انرژی لیزر توسط عروق خونی زائد یا رنگدانه‌های پوست شما جذب می‌شود (این مسئله به شرایط درمان بستگی دارد)، که نتیجۀ آن تخریب و جدا شدن رنگدانه‌ها است. با تحریک فرآیند التیام در بدن شما، رنگدانه‌ها به مرور زمان ناپدید می‌شوند.

پس از انجام فرآیند درمان پوست شما با لیزر PDL

 

 پس از درمان، به احتمال زیاد شما احساس می‌کنید که پوستتان کمی متورم شده و تا حدودی قرمز یا صورتی به نظر می‌رسد (بسیار شبیه به آفتاب‌سوختگی). متخصص زیبایی شما می‌تواند ژل یا کِرِم‌هایی به شما ارائه نماید تا به بهبودی شما کمک نماید، اما اکثر این عوارض طی ۱ تا ۳ روز برطرف خواهدشد، به نحوی که بیشتر بیماران قادر به ازسرگیری فعالیت‌های عادی از جمله استفاده از مواد آرایشی می‌باشند. در طول مدت درمان شما باید از قرارگرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب یا برنزه‌کردن پوست، اجتناب نموده و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

 

نمونه‌ای از جدول زمانی دورۀ بهبود به شرح زیر است:

 

۲۴ ساعت اول:

 

 وجود تورم

 

قرمزی پوست/رنگ پوست، مایل به صورتی

 

احساس ناراحتی خفیف (قابل درمان)

 

پس از ۷۲ ساعت:

 

عوارض جانبی برطرف می‌شود.

 

بازگشت به فعالیت‌های عادی صورت می‌گیرد، اما باید قرارگرفتن در معرض نورآفتاب در کمترین حد ممکن باشد، استفاده از مواد آرایشی و لوسیون‌های قوی ممکن می‌شود.

 

پس از ۱ هفته:

 

تمامی فعالیت‌های عادی از سرگرفته می‌شود.

 

استفاده از کِرِم‌های ضدآفتاب ادامه می‌یابد.

مراقبت از ناحیۀ درمان شده

 

    معمولاً پس از درمان، پوست شکننده نمی‌شود اما نکتۀ مهم این است که حتی اگر در برخی نقاط، پوسته‌پوسته شدن ظاهر شود، مورد دستکاری قرارنگیرد.

    به‌طور منظم و با میل خود از ژل آلوئه‌ورا با دستان تمیز در ناحیۀ درمان‌شده استفاده نمایید. این کار پوست شما را خنک کرده، آن ‌را تسکین می‌دهد و به بهبود پوست کمک می‌نماید.

    چنانچه پس از انجام درمان، تجربۀ هرگونه درد یا ناراحتی داشتید می‌توانید با قراردادن بسته‌های یخ و مالیدن ژل آلوئه‌ورا در محل درمان، درد یا ناراحتی را برطرف نمایید. اگر این اقدامات به اندازۀ کافی مؤثر نبود، می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید.

 

نتایج درمان

 

برخی بیماران نتایج درمان را بلافاصله مشاهده می‌کنند، اما در اکثر موارد به ۳ تا ۶ مرحله درمان نیاز است. نتایج موردنظر شما به نوع پوست، ناحیۀ مورد درمان، و تعداد مراحل درمان بستگی دارد. بیشتر بیماران کاهش چشمگیر تغییر رنگ پوست را، اگرچه نه بطور کامل، مشاهده می‌کنند، هرچند برای تطبیق کامل رنگدانه‌های پوست با نواحی مجاور ممکن است مدت زمانی (۳ تا ۹ ماه) به طول انجامد.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه