صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > PRP  


 


PRP یک فرآورده بیولوژیک است که تفاوت معنادار و یا حداقل برابر نتایج درمانی آن درمقایسه  با داروهای سنتتیک و برخی روشهای سنتی، در بسیاری از درمانهای ارتوپدی، پزشکی ورزشی، پوست و زیبایی، التیام زخمها و غیره تحت مطالعات آزمایشگاهی و کلینیکی به اثبات رسیده است. سهولت تهیه PRP در مقایسه با مواد بیولوژیک دیگر، امکان تهیه این فرآورده در مطب و ایمنی بالای آن می­باشد. هم اکنون بیش از 5200 مقاله با موضوع PRP در بانکهای اطلاعاتی NCBI ثبت شده است.

PRP (Platelet Rich Plasma) یا پلاسمای غنی از پلاکت درواقع غلظت بالایی از پلاکتهای خون خود بیمارند که طی یک فرآیند جداسازی و تغلیظ، از خون تازه و لخته نشده خود بیمار، تهیه می­شود. امروزه در بسیاری از کشورهای مختلف دنیا ازجمله اغلب کشورهای اروپایی، آمریکا و ژاپن، PRP به عنوان یک روش غیرتهاجمی و بی خطر پذیرفته شده است. اولین بار در سال 1987  از PRP در یک جراحی قلب باز به عنوان یک فرآورده مشتق از خود بیمار به منظور پیشگیری از نیاز به تزریق خون فرد دیگری، استفاده شد. در سال 1999 برای اولین بار نحوه تهیه PRP مشتق از خود بیمار در مطب، به وسیله تجهیزات تهیه کنسانتره پلاکت به کار گرفته شد. PRP در حجمهای کم از خون خود بیمار توسط کیتهای مخصوص تهیه می­شود و با عنوان PRP اتولوگ (مشتق از خود بیمار ) به کار برده می­شود. به این نوع PRP، گاهی پلاکت تغلیظ شده، ژل پلاکتی و یا پلاکت واقعی نیز می­گویند.

قرار دادن کنسانتره پلاکت در بافتهایی که به نوعی نتیجه کاهش یا توقف تولید پروتئینهایی مانند کلاژن و الاستین (مانند چین و چروک صورت) و غیرفعال شدن پروسه رشد (مانند ریزش مو) هستند، می­تواند موجب مهاجرت سلولهای بنیادی و فیبروبلاست به محل و تمایز آنها به سلولهای تازه آن بافت و رفع علائم حاصل از آن بیماری شود.

در مطالعه­ای که در سال 2010 در آمریکا انجام شد و در مجله Annals Dermatology به چاپ رسیده است اثر PRP را برروی جوان سازی صورت و گردن مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعه با روش تصویربرداری قبل و بعد از هر جلسه درمان، اثرات PRP با روش اسکن پوستی مورد ارزیابی قرار داده شد. نتایج حاصله حاکی از رضایت بیماران و بدون عوارض جانبی گزارش شده است.

توجه به این مطالعه و تحقیقات مشابه دیگر، گویای توان PRP در بازسازی کلاژن، الاستین، عروق و درنهایت بازگرداندن دوباره شادابی و جوانی پوست اند. در PRP باتوجه به اینکه از خون خود شخص استفاده می­شود بنابراین عوارض احتمالی عفونت، انتقال بیماری و نیز پس زدن وجود ندارد. از نظر ایمونولوژی خنثی است و هیچگونه حساسیت یا آلرژی ایجاد نمی­کند و با توجه به وجود انواع آنتی بادی­ها در پلاسما به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می­کند.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه