صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > خواص ادویه ها 


چاشنیها و طعم سلامتی

 

چاشنی‌ها و طعم سلامتیتنوع، چاشنی زندگی است! استفاده از ادويه جات، هم غذای شما را خوش طعم می کند و هم برای سلامتی مفيد است. مصرف ادويه ها و چاشنی ها از زمان مسيح مرسوم بوده است ولی آنچه اخيرا" کشف شده اين است که اين مواد خواص سودمندی برای حفظ تندرستی دارند. به طور مثال دانه خردل حاوی موادی به نام فيتوکميکالها است که شيوع سلولهای سرطانی را محدود، و از سرطانی شدن سلولهای نرمال جلوگيری می کنند. ادويه جات و گياهان ديگری که در ادامه خواهيم گفت نيز خاصيت های شگفت انگيزی دارند، ولی فراموش نکنيد شرط تعادل، ميانه روی است! مقادير زياد ادويه، هم غذا را خراب می کند وهم برای سلامتی مضر است.

 

زردچوبه:

    اين گياه از دسته زنجبيل است و رنگ زرد را در کاری ايجاد می‌کند. يک آنتی‌اکسيدان قوی است و قرنهاست که در طب هند و چين استفاده می‌شود. تحقيقات نشان داده که زردچوبه در پيشگيری و حتی درمان آلزايمر مفيد است. در بعضی دهکده‌های هندوستان که مصرف زردچوبه در آنجا زياد است، آلزايمر به ندرت ديده می‌شود. اين ادويه سيستم‌ايمنی را تقويت، و همچنين به هضم غذا کمک می‌کند. احتمال حمله قلبی را هم بسيار پايين می‌آورد. به خاطر خاصيت ضد فسادی زردچوبه، دانشمندان روی ماده رنگی آن که يکی از فعالترين مواد اين ادويه است، به‌عنوان راه درمان فيبروز سيستيک مطالعه می‌کنند.

 

زنجبيل:

نتيجه تحقيقات حاکی از آن است که زنجبيل برای مقابله با علائم ناشی از بيماری مسافرت با ماشين و کشتی (دريازدگی)، مثل حالت تهوع و سرگيجه مفيد است. در ضمن به کاهش تهوع و استفراغ زمان بارداری هم کمک می‌کند. برای از بين بردن دل‌پيچه ناشی از اين بيماری فقط کافی است 30 تا 60 گرم از ريشه زنجبيل تازه را در يک فنجان آب جوش دم کنيد. زنجبيل همچنين دارای يک ماده ضد التهاب به نام gingerol است که می‌تواند در کاهش درد و بهتر شدن حرکت در  افرادی که آرتريت دارند کمک کننده باشد.

 

رزماری(اکليل کوهی):
حاوی موادی است که خاصيت ضد التهابی دارد و عملکرد ايمنی و گردش خون را تقويت می کند. از شدت حملات آسم نيز می کاهد. به عنوان يک ماده موثر در رايحه درمانی، برای افزايش حافظه و قوه تشخيص استفاده می شود.

گشنيز:
معمولا" در غذاهای مکزيکی کاربرد دارد. گشنيز غنی از فيتوکميکالهای محافظت کننده است و منبع خوبی از آهن، منيزيم و منگنز به شمار می آيد.

چاشنیها

 دارچين:
به عنوان يکی از قديمی ترين ادويه ها شناخته شده، دارچين التهاب را کاهش می دهد و تحقيقات اخير نشان داده که می تواند برای افراد مبتلا به ديابت نوع 2 بسيار مفيد باشد. در يک پژوهش مصرف کمتر از يک چهارم قاشق چایخوری دارچين درروز، قندخون افراد ديابتی را 20 درصد کاهش داد و تری گليسريد و LDL (کلسترول بد) و کلسترول کل را هم به مقدار زيادی پايين آورد. به علاوه، جويدن آدامس دارچينی يا فقط استشمام ادويه، حافظه را به مقدار زيادی تقويت می کند و دقت را افزايش می دهد.

ضدسرطان ها:
به تمام فوايد ذکرشده ادويه ها برای حفظ سلامتی، خاصيت ضد سرطانی آنها را هم اضافه کنيد. بعضی از آنها در کاهش سرعت رشد تومورها موثرند. در يک تحقيق USDA روی 39 گياه مختلف، نتيجه نشان داد که پونه، شويد، آويشن و رزماری دارای مقادير بالايی از آنتی اکسيدانهای ضدسرطان اند. آزمايشات ديگر حاکی از آن است که زردچوبه، ميخک، زنجبيل، فلفل قرمز و مريم گلی در برابر بيماریهای کشنده از بدن محافظت می کنند.
 
فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس