صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > خشکبار غذای کامل برای سلامت کامل 


 

 

یكي از نكات خوب در مورد ميوه ها اين است كه مي توان آنها را خشك كرده و به اين ترتيب،انواع متنوعي از آنها را براي تمام طول سال قابل دسترس ساخت. با وجود خشك شدن ميوه ها، همچنان مواد غذايي خوب و مفيدي در آنها يافت مي شود. معمولاً خشكبار يك خوراكي لذيذ و خوشمزه براي ورزشكاران ، گردشگران و يا كساني كه در زمينه ورزش هاي شامل مسافت دور كار مي كنند، به حساب مي آيد. اين مواد، منابع انرژي غذايي هستند كه شامل مقادير مشخص آهن، پتاسيم و سلينم و نيز مقادير كمي از ساير مواد مدني و به خصوص فيبرو ويتامين A (درميوه هاي خشك شده زرد يا نارنجي) مي باشند. خشكبار براي كساني كه از يبوست رنج مي برند، بسيار مناسب است، چرا كه غني از فيبر مي باشد و نقش مليــــــن را بازي مي كند. به علاوه، براي كساني كه مبتلا به كم خوني مي باشند. نيز به دليل وجود منابع غني از آهن مفيد خواهند بود.

- خرما

خرما يك جانشين مناسب براي مواد قندي و شكر محسوب مي شود. به علاوه، يك درمان مناسب براي عارضه خستگي مزمن و نيز كساني كه از آنمي (كم خوني) رنج مي برند،به حساب مي آيد. انواع متنوع خرماي خشك شده غني از آهن هستند. به علاوه، تمام انواع آن داراي حجم زيادي فيبر بوده و يك منبع غذايي از نظر پتاسيم به حساب مي آيند.

- برگه آلو (بخارا)

اين برگه ها از آلو و يا گوجه خشك شده به دست مي آيند كه از نظر پتاسيم غني بوده و در نتيجه براي كساني كه فشار خون بالا دارند، بسيار مناسبند. به علاوه، در اين برگه ها مقدار زيادي نياسين، ويتامين A و ويتامين B6 و وجود دارد. در اين برگه ها، يك ماده شيميايي به نام هيدروكسي فنيليساتين Hydroxphenylisatin وجود دارد كه موجب تحريك عضلات نرم روده بزرگ و كارايي بيشتر آنها شده و در نتيجه، برگه را به عنون يك عامل ملين و از بين برنده يبوست شناسانده است.

- كشمش

كشمش يا انگور خشك شده كه در روش سنتي به صورت خوشه اي چيده شده و سپس روي زمين گذاشته مي شد تا در معرض نور و گرما خشك شود،يك منبع غني از مواد غذايي انرژي زاست. بهترين حالت آن وقتي است كه بگذاريم روي درخت خشك شود. اگر هم خوشه ها را چيده و روي زمين رها كنيم معمولاً بين 7 تا 10 روز تبديل به كشمش خواهند شد. روش هاي مدرن و جديد امروزي به صورت چيدن مكانيزه خوشه هاي انگور است. به اين ترتيب كه درخت مو را از قسمت پايين خوشه هاي انگور چيده و به اين ترتيب كشمش ها در شرايط طبيعي و به صورت باقي مانده روي درخت با از دست دادن آب توسط انگور ها توليد مي شوند. كشمش براي تقويت طبيعي انرژي فوق العاده است. 100 گرم كشمش شامل حدود 70 گرم ساكروز، گلوكز و فروكتوز طبيعي است. (همگي جزو مواد قندي و هيدرات كربن هستند). اين ميوه براي افرادي كه از عارضه خستگي مزمن رنج مي برند، ايده آل است و نيز براي كساني كه نياز به انرژي بيش از حد نرمال دارند، مانند ورزشكاران و قهرمانان، صخره نوردها و دونده ها، منابعي عالي محسوب مي شود.

كشمش غني از آهن است. 100 گرم كشمش شامل بيش از 25% مواد لازم توصيه شونده در يك روز براي زنان است. همچنين، فيبر زيادي در آن وجود دارد كه به كاهش كلسترول و بهبود عملكرد روده ها كمك مي كند. در كنار آن،از پتاسيم مي توان نام برد كه موجب كاهش فشار خون و جلوگيري از دفع مايعات بدن مي شود. همچنين سلنيوم در كشمش وجود دارد كه براي پوست عالي است. به علاوه، در كشمش، مقادير كمي از ويتامين A و مقادير مناسبي ويتامين B يافت مي شود.

خيلي از افراد كشمش را به عنون يك غذاي كامل و به اصطلاح (دوپينگ) مي شناسند. عقيده خوبي است كه هميشه كشمش خريداري شده از سوپر ماركت را قبل از مصرف بشوريد. چرا كه ممكن است شامل سولفور و روغن هاي معدني باشند. چون اين ماده غذايي غني از كالري است،براي كساني كه مبتلا به افسردگي، دلشوره و تشويش و مشكلات عصبي هستند،بسيار مناسب است.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس