صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > نوشیدنی های گازدار به اندازه سیگار خطرناکند! 


نوشيدني هاي گازدار به اندازه سيگار خطرناك هستند
تحقیقات جدید پزشکی نشان می‌دهد که خطر و زیان نوشیدنی‌های گازدار به ویژه نوشیدنی‌های شیرین شده برای سلامت انسان به اندازه عادت سیگار کشیدن است.
محققان بر ضرورت افزایش دادن آگاهی‌های مردم درباره مضرات نوشیدنی‌های گازدار همراه با تنویر آنها درباره تبلیغات گمراه کننده شرکتهای سازنده مبنی بر مضر نبودن این نوشیندنی‌ها تاکید کردند. تحقیقات نشان داد که این نوشیدنی‌ها باعث افزایش میانگین اعتیاد به قندها به ویژه قند همراه با کافئین- همان طور که در نوشیدنی‌های گازداری حاوی ماده کولا وجود دارد- می‌شود.در پژوهش جدیدی همچنین در آمریکا نشان داد که مصرف نوشابه‌های گازدار خطر ابتلا به آسم و انسداد ریوی مزمن را افزایش می‌دهد.


مصرف نوشابه‌های گازدار برای تمام سنین عوارض نامطلوبی به همراه دارد اما این عوارض با اسیدی کردن خون در سنین میانسالی به بعد، مضاعف می‌شود.محققان با بررسی بیش از 2500 نفر دریافته‌اند که گاز موجود در نوشابه‌ها که ناشی از وجود اسید فسفریک است موجب خروج کلسیم از استخوانها شده و به پوکی استخوان و شکستگی‌های مکرر در افراد به ویژه زنان میانسال می انجامد.افرادی که هفته ‌ی 4 بار یا بیشتر از نوشابه‌های گازدار استفاده می‌کنند به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به بقیه از تراکم استخوان کمتری برخوردارند.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس