صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > جلوگیری از شل شدن پوست پس از کاهش وزن 


جلوگيری از شل شدن پوست پس از كاهش وزن

اغلب گفته می شود که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت فیزیکی در روز باعث حفظ سلامت و تندرستی پوست می شود.

همچنین هرهفته حداقل دو بار ورزشهایی را انجام دهید که شما را وادار به راه رفتن و دویدن می کنند. رژیم های غذایی مختلفی برای کاهش وزن وجود دارد. اما چـند مورد این رژیمها با حفظ خاصیت پوست ارتجاعی و کشش روی کــاهش وزن متمرکز می شوند؟ تا بحال چنین رژیـمـی دیده نشده است. واقـعـیت ایــن است که اکثر این رژیـم هـای غــذایی روی نتــیجه گیری سریع تمرکز دارند تا کسـب محبوبیـت کنـنـد. و وقـتـی محــبوبیت کسب کردند، فقط به دنبال درآمد و پول هستند. ناراحت کننده است اما واقعیت دارد.

مطمئناً شما نگران سلامتیتان هستید و می خواهید وزن کم کنید وگرنه دلیلی نداشت که این مقاله را بخوانید. هدف ایـن است کـه شما را روشــن کنم که برای رسیدن به هدفتان و کم کردن وزن سریع و بدون فشار آوردن روی جسمتان چه باید بکنید. مهمترین چیزی که می خواهم به شما آموزش دهم این است که چطور قابلیت ارتجاعی پوستتان را حفظ کنید و از شل شدن پوست بعد از کم کردن وزن جلوگیری کنید

. سؤالی که به کرات از کسانی که کاهش وزن داشته اند یا می خواهند داشته باشند می شنویم این است که "وقتی اضافه وزنم به طور کامل پایین آمد چه بلایی سر پوستم می آید یا چطور می توانم از شل شدن پوستم بعد از کاهش وزن جلوگیری کنم؟" شما وزن کم می کنید که سالم تر بمانید، اما دلیل دیگر کم کردن وزنتان هم این است که زیباتر و بهتر به نظر برسید، درست است؟ اما اگر قرار باشد که بعد از وزن کم کردنتان یا مجبور شوید که خودتان را زیر لباسهای گشاد مخفی کنید تا شل و آویزان بودن پوستتان به ذوق نزند و یا وقتی از حمام می آیید به خاطر جلوه بدی که این وضعیت به اندام شما داده از لاغر شدنتان پشیمان شوید، اینهمه سعی و تلاش چه فایده ای دارد؟ پس اندامتان بعد از لاغری باید جوری باشد که جرات کنید لباسهای باز بپوشید، درست است؟ اما چطور چنین چیزی میسر می شود؟ اگر اضافه وزن دارید و تازه یک رژیم غذایی را شروع کرده اید یا می خواهید شروع کنید، اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار می دهم، مفیدترین چیزی خواهد بود که تابه حال خوانده اید.

بله من اینجا هستم تا بعنوان یک دوست به شما کمک کنم تا از شر این رژیم های در ظاهر فریبنده اما در باطن پوچ خلاصتان کنم. می پرسید که من این اطلاعات را از کجا آورده ام؟ باید بگویم که از سالهای متمادی سابقه تمرین و تجربیاتی که از مراجعین مختلفم به دست آورده ام. و سوم اینکه من پشت صحنه ی متداول ترین این رژیم ها بوده ام و از عوارض جانبی همه ی آنها آگاهم. اکثر این شرکت ها می گویند که کارشان کمک به کم کردن وزن شماست و ظاهر شما بعد از آن مهم نیست. اما من می گویم مهم شما هستید و مهم آن چیزی است که شما می خواهید. مسئله ی دیگر اینکه اکثر افرادی که رژیم می گیرند به هیچ عنوان فکر نمی کنند که بعد از آن پوستشان شل شود مگر وقتی که دیگر خیلی دیر شده است. چیزی که خیلی باید به آن توجه کنید وضعیت ظاهریتان است. اول از همه اینکه خیلی از افرادی که رژیم می گیرند، مقدار غذای مصرفیشان را کم میکنند. اگر این کار به درستی انجام گیرد یکی از راه های کم کردن وزن به حساب می آید، البته اگر شما فردی پرخوراک باشید.

اینطور به نظر می رسد که اکثر رژیم های غذایی موجود مصرف کربوهیدرات را پایین می آورند. درست است منع مصرف برخی کربوهیدرات ها روند کاهش وزن شما را تسریع میکند، اما خوردن بعضی کربوهیدرات ها را به خاطر جلوگیری از خشک شدن و کم شدن آب بدن نباید کنار بگذاریم. اگر مطمئن نیستید که کربوهیدرات ها چه فایده ای برای بدن ما دارند، اجازه بدهید اصول اولیه آن را برایتان عنوان کنم. کارکرد کربو-هیدرات ها دقیقاً از نامشان پیداست. آنها بدن را هیدرات یا آبرسانی می کنند. این مواد منبع اولیه انرژی بدن نیز به حساب می آیند. به همین خاطر است که اگر مصرف کربوهیدرات ها را کنار بگذارید، بدن شروع به سوزاندن چربی می کند. اگر می خواهید وزن کم کنید و برایتان مهم نیست که پوستتان بعد از رژیم آویزان شود، بهترین رژیم غذایی برای شما رژیم های کم کربوهیدرات است. اما مطمئنم که هدفتان از کاهش وزن فقط لاغر شدن نیست. وقتی وزن پایین می آید، بسیار مهم است که آب مورد نیاز بدن را تامین کنیم وگرنه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شل و آویزان می شود. من به خیلی از مراجعینم کمک کردم که بعد از استرس زایی که باعث اضافه وزن شدید در آنها شده، وزن ایدآل خود را دوباره به دست آورند.

%100 آنها توانسته اند علاوه بر برگشت به وزن قبلی، سفتی شکم، رانها و باسن و بقیه قسمت های بدنشان را هم دوباره برگردانند. کم کردن وزن با یک رژیم کم کربوهیدرات به همراه حفظ آب بدن کار ساده ای است. بله آسان است اما اگر اینکار را به درستی انجام ندهید، در فاصله چند ساعت مبارزه را می بازید. بله درست شنیدید، چند ساعت. مدت زمان بسیار کمی طول می کشد که بدن به حالت بی آبی برسد و اگر این حالت را مدت زیادی نگه دارید، پوست شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود می کند مگر اینکه خیلی زود این روند را برگردانید. آسیب رسیدن به بدن چه مدت طول می کشد؟ اگر جوان باشید این مدت برایتان طولانی تر خواهد شد اما اگر از 30 سال به بالا باشید، طی سه الی چهار هفته استفاده از یک رژیم کم کربوهیدرات، بعد از کم کردن 4 تا 6 کیلو از وزنتان، فقط آسیب های جدی به پوستتان وارد خواهد شد. اگر اضافه وزنتان بیشتر از شش هفت کیلو است لطفاً سریع به سراغ رژیم های کاهش وزن کم کربوهیرات نروید، مگر اینکه آن رژیم تکنیک هایی برای حفظ آب بدن و جلوگیری از شل شدن پوست داشته باشد

. اگر به حرفهای من شک دارید، خیلی راحت می توانید به وب سایت های کاهش وزن در اینترنت سر بزنید و ببینید که خیلی ها از شل شدن پوستشان بعد از کاهش وزن ناراحت بوده اند و مجبور شده اند چنیدین هزارتومان را صرف جراحی پلاستیک کنند یا تصمیم دارند که وزنشان را دوباره بالا ببرند تا این شل شدگی پوست از بین برود

. سؤالات بسیاری از جانب افرادی که میزان زیادی وزن کم کرده اند از من شده که می خواستند بدانند که آیا این شل شدگی و آویزان شدن پوست بعد از کاهش وزنشان کشیدگی قبلی خود را به دست می آورد و سفت می شود یا نه. خیلی از محصولات (انوام کرم ها و لوسیون ها و...) را در بازار می بینیم که چنین وعده ای به مشتریان خود می دهند. ممکن است از جوابی که من به شما می دهم چندان خوشحال نشوید اما بهتر است بدانید که این صادقانه ترین پاسخی است که تابه حال شنیده اید. پوست اندامی بسیار پیچیده تر از آنی است که به نظر می رسد. این اندام درواقع بزرگترین عضو بدن به حساب می آید. پوست از سه لایه تشکیل شده است: پوست برونی، پوست میانی، و بافت های زیرپوستی. یک اینچ مربع از پوست چیزی بیشتر از 30 میلیون سلول در خود دارد. غدد چربی، غدد عرق، و پایانه های عصبی را هم به آن اضافه کنید تا اندامی کاملاً پیچیده داشته باشید که درمعرض آسیب هایی هم داخلی و هم خارجی است. خبر بدی که باید به شما بدهم این است که پوست جمع و سفت نمی شود، این عضله است که جمع و سفت می شود.

اگر عضله سازی کنید، پوستی سالم، شاداب، دارای قابلیت ارتجاعی و شاداب روی آن را خواهد گرفت. اما اگر به خاطر رژیم های غذایی، بلند کردن وزنه هایی سنگین تر از 20 کیلو و شیوه ی زندگی ناسالم، قابلیت ارتجاعی پوستتان از بین رفت، می توانید درازنشست بزنید، بدوید، و تاجایی که قلبتان اجازه می دهد، ورزش کنید. بعید نیست که این شل شدگی و آویزان شدن پوست کمی برطرف شود. آیا این امکان وجود دارد که پوست شل و آویزان شده کمی از قابلیت ارتجاعی خود را به دست آورد؟ بله ممکن است؛ و ارزشش را دارد که قبل از رفتن زیر تیغ جراحی پلاستیک، کمی از روش های طبیعی را امتحان کنید. منظور من از راه های طبیعی، سالم زندگی کردن، اجتناب از سموم، تغذیه سالم، مصرف اسیدهای چرب، آنتی اکسیدان ها و اسیدآمینه های مورد نیاز بدن، استفاده مداوم از کرم های مرطوب کننده و مصرف آب زیاد است.

اگر در 8 تا 12 ماه تغییری مشاهده نکردید، می توانید به جراح پلاستیک متخصص مراجعه کنید. متخصصین جراحی پلاستیک بسیاری هستند که با روش های مختلف کاهش شل شدگی پوست آشنا هستند و این جراحی ها این روزها خیلی متداول است. توصیه من این است که ابتدا با پزشکان مختلف و کسان دیگری که وضعیتی مشابه شما داشته اند و نتایج رضایت بخش به دست آورده اند، مشورت کنید. حفظ سلامت پوست و کاهش وزن با مصرف جوانه ها ویتامین ای موجود در جوانه ها، نقش موثری در حفظ و سلامت پوست و پیشگیری یا کندی روند پیری سلوها دارد و بسته همچنین ویتامین سی به نوع جوانه متفاوت بوده اما نسبت به میزان آن در دانه افزایش می‌یابد. میزان ویتامین‌ها و پروتئین‌ها در روند جوانه زدن افزایش پیدا می کند و انرژی و کربوهیدرات موجود در آنها کاهش می یابد که به کاهش وزن کمک می کند.

در فرایند جوانه زنی تغییرات بسیارمفیدی روی دانه ‌ها صورت می گیرد که موجب غنی ‌تر شدن مواد مغذی موجود در آن می شود که حاوی ترکیباتی از قبیل ویتامین‌ها
B6 و B12 ، ویتامین C ، ویتامین E و نیز مواد معدنی است و ویتامین معمولا در گیاهان دیده نمی شود، اما به دلیل تغییرات در جوانه زدن این ویتامین در جوانه ها موجود است. جوانه ها حاوی مواد معدنی مانند سلنیوم است که به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار مهم، نقش پیشگیری کننده از ابتلا به سرطان‌ها دارد و منیزیم موجود در جوانه‌ها در کارکرد صحیح عضلات، موثر است.

در جوانه زدن، میزان آنزیم‌های موجود افزایش می‌یابد که این امر موجب راحت‌تر شدن هضم جوانه‌ها می شود و جوانه عدس، حاوی همه اسیدهای آمینه ضروری بوده که این نوع اسیدهای آمینه موجب رشد بهتر به خصوص در کودکان و اطفال می‌شود، در عین حال اسیدهای چرب ضروری در جوانه عدس وجود دارد که موجب رشد سلولهای مغزی شده و این جوانه میزان فیبر محلول قابل توجهی وجود دارد که منجر به کاهش کلسترول، کاهش فشارخون و یا قندخون می‌شود. معمول‌ترین جوانه ‌ها جوانه گندم، عدس و ماش است پوست انسان مخصوصاً پوست ناحيه ی صورت حالت لاستيكي دارد و اين در اثر وجود كلاژن است كه توسط فيبرو بلاست توليد مي شود.

رسيدن خون وجريان لنف در مناطق مختلف پوست منجر به فعاليت خوب و توليد كلاژن مي شود از همين رو به بافت هاي زير پوست مي چسبد. اين وضعيت در سنين كودكي، نوجواني و جواني در بهترين حالت قرار دارد. بنابراين هر تغييري در بافت هاي زير پوست، طي اين دوران، هماهنگي سريع پوست را با آن تغيير سبب مي شود. در نتيجه هيچ تغيير منفي در كاهش وزن طي اين سنين بوجود نمي آيد اما اين آمادگي تا سن 30 سالگي به قوت خود باقي مي ماند با پيشرفت سن، پوست مهلت و وقت بيشتري مي خواهد تا خود را با بافت های زيرين تطبيق دهد. به همين خاطر هر نوع كاهش سريع وزن در سن بالاي 30 سالگي اگر طبق برنامه ی دقيق و همراه با مصرف غذاهاي حاوي روغن (مخصوصاً روغن زيتون) باشد، پوست بدون هيچ چروكي خود را با وضع جديد هماهنگ مي كند. در سنين بالاي 40 و 45 سالگي خاصيت لاستيكي پوست ضعيف تر شده و جريان خون ولنف در بعضي از مناطق پوست كم مي شود. نا هماهنگي بين كاهش وزن و كمبود توليد كلاژن كه در اثر كندي جريان خون ولنف بوجود مي آيد باعث ايجاد چروك مي شود. در نتيجه پوست براي هماهنگي باز هم به وقت بيشتري نياز دارد.

اين زمان گاهي آن قدر زياد است كه پوست بعضي افراد پس از رسيدن به وزن طبيعي نيز امكان هماهنگي با بافت های زير خود را به سرعت نمي يابد. با اين حال، حتي در سنين 45 سالگي نيز چروك های ظاهر شده، به مرور زمان كاهش مي يابند. اثرات كاهش وزن در صورت اندك است ولي چون دوستان و آشنايان بيشتر به صورت افراد نگاه مي كنند، اولين تغيير در اثر پيروي از رژيم لاغري را در اين ناحيه مي بينند. اين امر بايد خيلي طبيعي تلقي گردد چون حتي اگر كسي را ببينيد كه در چند روز گذشته، مثلاً مبتلا به اسهال بوده، از لاغر شدن صورتش تعجب خواهيد كرد. فراموش نكنيد كه وي در اثر اين بيماري، فقط 2 كيلوگرم وزن كم كرده است. حال آيا ميتوان توقع داشت كسي كه 20 كيلوگرم وزن كم كرده هيچ تغييري در صورتش ايجاد نشده باشد؟ اگر واقعاً ميخواهيد بدانيد كه صورتتان دچار مشكلي شده يا نه آن را از افراد بيگانه بپرسيد كه قبلاً شما را نديده‌اند.

ناگفته نماند كه به اقتضاي سن، بعد از 45 سالگي بعضي از چروكها در صورت و مخصوصاً دور چشم ظاهر مي شوند و همچنان باقي خواهند ماند؛ دليلش آن است كه اين چروكها قبلاً زيرپوشش بافت چربي پنهان شده بودند و اكنون پس از كاهش وزن نمايان شده‌اند. به هرحال صورت، پس از پايان رژيم غذايي بار ديگر به حالت وشكل قبلي بازمي گردد واطرافيان نيز كم كم به حالت و وضعيت جديد چهره عادت ميكنند. بنابراين بهتر است كه گفته ها و نگراني هاي اطرافيان را ناديده گرفته، رژيم خود را مصمم و با اراده‌اي آهنين ادامه دهيد و منتظر روزي باشيد كه همين افراد از تناسب اندام و زيباييتان تعريف و ستايش كنند . لاغري معجون جادويي ندارد رژيم هاي غذايي منجر به ايجاد باورهاي نادرست و اشتباهي درمورد لاغري و کاهش وزن شده است. مطمئن باشيد که هيچ معجون جادويي براي لاغر شدن و کاهش وزن وجود ندارد. براي پايين آوردن وزنتان، بايد تغييرات کوچک و قابل وصول در شيوه زندگيتان ايجاد کنيد. بايد طريقه غذا خوردن خود را عوض کرده و فعاليت جسميتان را نيز افزايش دهيد

. بعضي از چربي هاي غذايي باعث بالا رفتن وزن مي شود ميزان کالري موجود در هر گرم چربي، نسبت به هر گرم کربوهيدرات و پروتئين، تقريباً دو برابر است. اينها نوع خيلي متراکم از انرژي هستند. اگر شما ميزان زيادي چربي مصرف کنيد، نسبت به زمانيکه ميزان بالايي کربوهيدرات مصرف مي کنيد، بيشتر در معرض بالا رفتن وزن قرار داريد. نوع چربي مصرفيتان نيز اهميت ويژه اي دارد. تحقيقات نشان مي دهد که روغن هاي حيواني (چربي هاي اشباع)، بيشتر از روغن هاي گياهي و روغن ماهي چاق کننده هستند. روغن هاي گياهي و روغن ماهي بيشتر توسط بدن بعنوان سوخت مصرف مي شوند و کمتر بعنوان ذخيره در شکم انبار مي شوند. حتي فوايدي هم مي توانند براي سلامتي شما داشته باشند. ‌ کربوهيدرات و پروتئين اضافي نيز مي تواند به چربي تبديل شود.

اگر بيش از نياز روزانه خود کالري مصرف کنيد، چه اين کالري ها از چربي باشد و چه از کربوهيدرات و پروتئين، وزنتان بالا خواهد رفت. ‌ ‌ رژيم هاي غذايي با کربوهيدرات کم/متوسط و بالا ‌ ‌ در کوتاه مدت، رژيم هاي غذايي کم کربوهيدرت کاهش وزن بيشتري نسبت به رژيم هاي غذايي با کربوهيدرات بالا برايتان به ارمغان مي آورد. اما در دراز مدت تفاوت آنها در کاهش وزن، بسيار کم خواهد بود. رژيم هاي غذايي که ميزان کربوهيدرات ها در آنها بسيار پايين است، اگر مصرف چربي هيا حيواني بالا باشد و از خوردن سبزيجات نيز خودداري شود، براي سلامتي مضر خواهد بود. تاثيرات اين رژيم ها در دراز مدت هنوز شناخته نشده است.

5 باور نادرست درمورد رژيم هاي غذايي و کاهش وزن ‌ ‌ باورها و عقايد نادرست بسياري درمورد غذاها و تاثيرات آنها در کاهش يا افزايش وزن وجود دارد. در زير به 5 مورد از آنها اشاره مي کنيم : 1- سيب زميني باعث چاقي مي شود زماني اينطور تصور مي شد که راز کم کردن وزن در کاهش موادغذايي با ميزان کربوهيدرات بالا است مثل پاستا، برنج، و سيب زميني. اما الان مي دانيم که کربوهيدرات ها بهترين منبع انرژي براي بدن به شمار مي روند. خوردن سيب زميني يا ساير غذاهاي حاوي کربوهيدرات، الزاماً شما را چاقتر نمي کند.

اما اگر به دقت مراقب وزنتان هستيد، مي توانيد به تعادل از خوردن اين غذاها بهره ببريد. براي بالا رفتن وزن، بايد بيش از نياز بدن به آن کالري برسانيد. اينکار با خوردن غذاهاي حاوي کربوهيدرات، سخت تر از خوردن غذاهاي حاوي چربي است. اگر در رژيم غذاييتان بتوانيد بيشتر از غذاهاي حاوي کربوهيدرات (و البته فيبر) استفاده کنيد، چربي ها به خودي خود از رژيمتان بيرون مي روند. 2- رژيم هاي غذايي ترکيب کننده غذاها خيلي خوب اثر مي کند خيلي از رژيم هاي غذايي بر مبناي اين باور استوارند که دستگاه گوارش قادر به هضم برخي از ترکيبات غذايي نيست. عموماً گفته مي شود که پروتئين ها و کربوهيدرات ها با هم سازگاري ندارند و باعث ايجاد مشکلات گوارشي و بالا رفتن وزن مي شوند. عکس آن نيز عموماً صادق است. بعضي از غذاها اگر با هم خورده شوند به دستگاه گوارش کمک مي کند.

مثلاً ويتامين سی موجود در آب پرتقال مي تواند جذب آهن را از غذاهايي مثل مرغ يا گوشت گاو افزايش دهد. تعداد خيلي کمي از غذاها هستند که به طور خالص کربوهيدرات يا به طور خالص پروتئين باشند. اکثر غذاها ترکيبي از هر دو اينها هستند. دستگاه گوارش آنزيمي دارد که به خوبي قادر به شکستن کليه انواع موادغذايي هست. از اينرو بهتر است از رژيم هاي غذايي ترکيب کننده غذاها اجتناب کنيد

3-صبحانه فقط بايد شامل ميوه جات شود هيچ دليل و مدرکي نيست که ثابت کند خوردن ميوه به تنهايي براي صبحانه فايده خاصي براي سلامتي يا کاهش وزن دارد. اکثر ميوه ها ميزان زيادي کربوهيدرات پيچيده که بدن بعد از گذراندن روزه شبانه به آن نياز دارد، در خود ندارند. اما منبع خوبي از فيبر و ويتامين ها هستند. انواع غذاهاي تشکيل شده از غلات مثل نان، سيريال هاي صبحانه، کلوچه و از اين قبيل منابع بهتري براي صبحانه هستند.

4-بعضي از موادغذايي به طور معجزه آسايي باعث کاهش وزن می شوند برخي از مواد غذايي مثل گريپ فروت، گفته مي شود که در بدن چربي سوزي ميکنند. اين گفته صحت ندارد. فيبر گرفته شده از رژيم غذايي براي اين منظور کارآمدتر است چون باعث مي شود فرد با خوردن مينيمم کالري، احساس سيري کند. موادغذايي با فيبر بالا مثل ميوه جات، سبزيجات، نان گندم کامل و سيريال ها نيز ميزان چربي سيار کمي دارند. 5ـ آب خوردن موقع غذا خوردن باعث چاقي مي شود تئوري پشت اين باور اين است که مايعات و آنزيم هاي گوارشي با خوردن مايعات رقيق مي شوند و اين مسئله روند گوارش را کند مي کند و باعث مي شود غذاها به صورت چربي در بدن ذخيره شوند. هيچ مدرک و دليل علمي پشت اين فرضيه وجود ندارد. در واقع، شواهد نشان مي دهد که خوردن آب به همراه غذا حتي به گوارش آن کمک هم مي کند.

البته ممکن است مايعات با کالري بالا مثل مشروبات الکلي اگر زياد استفاده شود باعث چاقي شود اما نوشيدن آنها به همراه غذا تفاوت چنداني نمي کند . رمز و راز لاغر شدن در زير به چند توصيه مفيد براي کاهش وزن اشاره مي کنيم: رژيم هاي سخت نگيريد چون خيلي زود (در کمتر از 5 سال) وزن از دست رفته دوباره برمي گردد. سعي کنيد روند کاهش وزن خود را تدريجي کنيد. نبايد چيزي بيشتر از نيم کيلو در هفته يا 10 کيلو در شش ماه وزن کم کنيد هدفتان اين باشد که در طول شش ماه 10 سانتي متر از دور کمرتان کم کنيد. اين مسئله خيلي بيشتر از مقدار وزني که کم مي کنيد براي سلامتيتان مفيد است. از خوردن چربي هاي غذايي به ويژه چربي هاي اشباع تا حد ممکن خودداري کنيد. از مصرف شکر و قند تصفيه شده تا حد ممکن اجتناب کنيد. مصرف ميوه جات و سبزيجات، نان هاي گندم کامل و سيريال خود را افزايش دهيد.

از مشروبات الکلي استفاده نکنيد. حداقل نيم ساعت در روز ورزش کنيد. فعاليت هاي روزانه تان را بيشتر کنيد. از خوردن هيچکدام از غذاها خودداري نکنيد. روزانه از ميان انواع و اقسام موادغذايي مفيد استفاده کنيد و تا مي توانيد از غذاهاي فراورده اي و کارخانه اي کمتر استفاده کنيد. هر روز حداقل 1500 ميلي ليتر آب بنوشيد. کاهش وزن ریزش مو می آورد؟ خیلی ها پس از کاهش وزن دچار ریزش مو می شوند و پوستشان حالت شل و آویزان پیدا می کند و حتی بعضی ها از ترس این تغییرات ناخوشایند عطای وزن کم کردن را به لقایش می بخشند خیلی ها پس از کاهش وزن دچار ریزش مو می شوند و پوستشان حالت شل و آویزان پیدا می کند و حتی بعضی ها از ترس این تغییرات ناخوشایند عطای وزن کم کردن را به لقایش می بخشند . کاهش وزن باعث می شودموهای زائد صورت هم خیلی کمتر شود.

آزمایش ها پیش از کاهش وزن نشان داده هورمون های مردانه در زنان بالاست کاهش وزن به مرور زمان موهای زائد را تقریبا از بین میبرد. آزمایش ها هم نشان داده بعداز کم کردن چربی ها در بدن هورمون های بدن تنظیم شده است و وضعیت بهتری به وجود می اید. آبمیوه های طبیعی مانند پرتقال، گریپ فروت و آناناس بخورید. روزی حداقل
۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. نان سنگک، نان جو، برنج وماکارونی هم در رژیم غذایی ام بود. درواقع همه گروه های غذایی را مصرف کنید اما در وعده های بیشتر و حجم کمتر هفته ای ۳ تا ۴ روز و گاهی هر روز به طور مرتب ورزش کنید و معتقد باشید نوشیدن آب و ورزش نقش موثری در حفظ شادابی پوست دارا میباشند.

رژیم غذایی متناسب در واقع خوردن غذا براساس یک برنامه منظم برای به دست آوردن وزن نرمال و کنترل شده است. افراد چاق معمولا به ویتامین اضافی نیازی ندارند زیرا رژیم غذایی متنوع آنها انواعی از ویتامین ها را در خود می گنجاند ولی با شروع رژیم غذایی برای کاهش وزن، این ذخیره به تدریج دچار کاهش می شود. یکی از مهم ترین علایمی که به دنبال این کاهش ذخیره رخ می دهد ریزش مو است که البته در بیشتر موارد تدریجی است و با دریافت ویتامین های موردنیاز می توان جلوی آن را گرفت. یکی از دلایل ریزش مو در رژیم های غذایی کمبود آهن است. تغییرهایی که این رژیم ها در سطح روی، منیزیم، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های
B، D و A اعمال می کنند، می تواند در بروز ریزش مو موثر باشد. این مشکل در مردان و زنان رخ می دهد ولی زنان بیشتر به دنبال درمان می روند.

ریزش مو در رژیم هایی که کاهش وزن سریع را به دنبال دارند، بارزتر است. تغییراتی که در رژیم غذایی به وجود می آید، در سیکل رشد مو اختلال ایجاد می کند و باعث می شود فولیکول های مو در فاز رشد خیلی سریع وارد فاز استراحت شود. برای پیشگیری از این حالت کاهش وزن باید بسیار تدریجی صورت گیرد و رژیم حاوی تمام گروه های غذایی (نان و غلات، گوشت و حبوبات، سبزی ها، میوه ها و لبنیات) باشد. در بسیاری افراد ریزش مو موقتی است و
۲ تا ۶ ماه طول می کشد و پس از بازگشت به رژیم متعادل غذایی رشد مو طبیعی می شود. توصیه می شود کاهش وزن در هفته به میزان ۵/۰ تا ۱ کیلوگرم باشد. از مکمل های ویتامین و آهن در صورت نیاز استفاده شود.

از محکم بستن موها خودداری شود و در صورت عدم پاسخ درمانی با تجویز متخصص پوست، از ماینوکسیدیل هم استفاده شود. کاهش وزن چگونه بر پوست تاثیر میگذارد؟ فرم الاستیک یا ارتجاعی پوست در اثر وجود کلاژن که به وسیله فیبروبلاست ها تولید می شود حفظ می شود. تا دوران جوانی تولید کلاژن در بهترین حالت خود قرار دارد. پس از آن و با افزایش سن، پوست مهلت بیشتری می خواهد تا خود را با بافت های زیرین تطبیق دهد. ناهماهنگی بین کاهش وزن و کمبود تولید کلاژن که در اثر خون رسانی ناکافی به وجود می آید، می تواند باعث بروز چروک صورت و از طرفی کاهش بافت چربی در ناحیه صورت یا بدن می تواند باعث شلی یا افتادگی پوست شود. یکی از راهکارهای درمانی جلوگیری از افتادن پوست همراهی ورزش با رژیم غذایی متعادل است. این ورزش باید مشخصه خاصی داشته باشد؟ ورزش باید سالم باشد و از انجام ورزش های کششی روی صورت از جمله ماساژ های شدید باید پرهیز کرد زیرا با از دست دادن چربی های سطح پوست و کاهش رطوبت افتادگی در نواحی اطراف بینی، پیشانی و دور چشم بیشتر خواهد شد.


پیروی از یک رژیم نه تنها باعث افتادگی پوست نمی شود بلکه با تنظیم هورمون ها به خصوص در زنان باعث کاهش رویش موی زائد که از عوارض چاقی مفرط نیز هست، می شود. همان طور که در این مورد این خانم با وجود کاهش وزن بیش از
۳۰ کیلوگرم نه تنها عوارضی دیده نشد، بلکه شاهد بهتر شدن پوست او نیز هستیم. کاهش ناگهانی وزن توسط داروها و قرص ها ی لاغری و رژیمی یا لیپوساکشن و سایر روشهای لاغری با عمیق کردن گودیهای پوست، در نواحی مختلف بدن، افتادگی های پوست را به ویژه در جوانان تشدید می‌کند. لاغری باید به صورت تدریجی و همراه با رژیم غذایی مناسب شامل تمام ویتامین های مغذی و مفید باشد تا میزان افتادگی های پوستی کاهش یابد زیرا در لاغری ناگهانی بدن بدون آمادگی چربی های خود را از دست داد و فرصتی برای ترمیم افتادگی پوستی و فضای خالی پوستی ندارد

. ورزش یکی از بهترین راهکارهای جلوگیری از افتادگی پوست است که در صورت همراهی آن با رژیم متعادل لاغری تاثیر بسزایی در شادابی و سفتی پوست دارد. ورزش باید ملایم باشد و از انجام ورزشهای کششی بر روی صورت از جمله ماساژهای شدید به همراه روغن ها پرهیز کرد زیرا در این حالت میزان افتادگی پوست صورت به علت از دست رفتن چربی های سطح پوست و رطوبت موجود درآن نواحی اطراف بینی، پیشانی و دور چشم ها افزایش می یابد. اینگونه کرم ها مورد تائید نیستند و در بانوان نیز پس از بارداری استفاده از کرم های ترمیم کننده ای که با تجویز پزشک و تائیدیه وزارت بهداشت است برای رفع خطوط افتادگی پوستی توصیه می شود. برنزه کردن برای پوشاندن خطوط افتادگی های پوست و رفع ترکهای ناشی ازآن به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا این امر موجب افزایش تماس مستقیم اشعه های ماوراءبنفش با پوست و عوارض ناشی از آن می شود. برنزه کردن پوست یکی از عوامل مهم بروز آسیب های جدی بر ‌آن بوده و هر چند که تا حدودی موجب ناپدید شدن خطوط افتادگی پوستی می شود اما عواقب جبران ناپذیری از جمله سرطانهای پوستی را به همراه می‌آورد.

ماسک های خانگی برای شادابی پوست در رژیم کاهش وزن ماسک جوانه گندم با ماست: یک قاشق غذاخوری از پودر جوانه گندم را با یک قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید و سپس آن را روی صورت و گردن خود بمالید. پس از 15 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. ماسک ماست : یک لایه ماست چکیده روی صورت بگذارید . پس از 5 دقیقه آنرا با آب بشویید. ماسک سفیده تخم مرغ : سفیده تخم مرغ را روی صورت گذاشته و منتظر بمانید تا کاملا خشک شود. بعد آن را با آب بشویید. ماسک هلو : نصف هلو رسیده را له کرده بعد از پوست کندن روی صورت بمالید. 10 دقیقه بعد آنرا بشویید. ماسک موز : نصف موز رسیده را له کنید، آنرا به صورت بمالید . پس از 5 دقیقه آن را با آب بشویید. ماسک گوجه فرنگی : گوجه فرنگی را پوست کنید، آنرا به صورت مالیده ، 10 دقیقه منتظر باشید. سپس آنرا با آب بشویید. توجه داشته باشید که بعضی افراد به گوجه فرنگی حساسیت دارند ، بهتر است از ماسکهای دیگری استفاده کنند.

مطالعات نشان داده است رژيم هاي سرشار از گوشت قرمز، لبنيات پرچرب و قند براي سلا‌مت پوست مضر است. ميوه‌ها و سبزيجات به دليل دارا بودن مواد آنتي‌اكسيدان، نقش مهمي در جلوگيري از پيري زودرس پوست دارند. از قديم الايام گفته‌اند: رنگ رخساره خبر مي‌دهد از سر درون البته احتمالا‌ً كساني كه ضرب‌المثل را ساخته‌اند منظورشان از رنگ رخساره و سر درون، شادابي پوست و بيماري جسمي نبوده ولي واقعيت اين است كه آنهايي كه پوست سالم و ظاهر شادابي دارند، معمولاً از لحاظ جسمي و روحي هم سالم‌ترند يا حداقل سالم‌تر به نظر مي‌رسند. تغذيه مناسب شايد سريعترين راه براي داشتن پوست سالم نباشد اما قطعاً راحت‌ترين و به صرفه‌ترين كار است.

شما اگر تغذيه مناسبي داشته باشيد نه تنها از خراب شدن پوست خود جلوگيري مي‌كنيد، بلكه از دردسرهاي مراجعه به پزشك و استفاده از داروهاي شيميايي گران قيمت (كه معمولاً بي‌عارضه نيستند) راحت مي‌شويد. همه اينها را بگذاريد در كنار فوايد بي‌شمار تغذيه مناسب بر روي ساير قسمت‌هاي بدن . در واقع تغذيه مناسب هم رنگ رخسار شما را بهتر مي‌كند و هم از مشكلات دروني بدن شما جلوگيري مي‌كند. ميوه‌ها و سبزيجات به دليل دارا بودن مواد آنتي‌اكسيدان، نقش مهمي در جلوگيري از پيري زودرس پوست دارند.

آنتي‌اكسيدان‌ها موادي هستند كه از بدن در برابر نور خورشيد و عوامل آسيب‌رسان محافظت كنند. ويتامين
C، E و بتاكاروتن از معروف‌ترين آنتي‌اكسيدان‌ها هستند كه تاثير آنها در حفظ سلامت پوست به اثبات رسيده‌ است. در بين مواد غذايي، تخم‌آفتابگردان سرشار از ويتامين‌E است، ويتامين‌C در مركبات ترش به فور يافت مي‌شود و هويج سرشار از بتاكاروتن پيش‌ساز ويتامين A است. البته خوردن مكمل‌هاي ويتامين A مي‌تواند از سرطان پوست جلوگيري كند و روشي براي درمان جوش‌هاي صورت هم به شمار مي‌رود اما توجه داشته باشيد كه مصرف مقادير بسيار بالايي از ويتامين A ممكن است خطرناك باشد و منجر به مسموميت كبدي شود. بنابراين استفاده از كرم‌هاي موضعي كه حاوي ويتامين A هستند روش بهتري است.

از آنجا كه حرارت موجب از بين رفتن ‌آنتي‌اكسيدان‌ها و افزايش راديكال‌هاي آزاد مي‌شود بهتر است زمان پخت مواد غذايي را تا آنجا كه مي‌توانيد كاهش دهيد و از سرخ كردن بيش از حد غذاها، در روغن زياد خودداري كنيد. رژيم‌هاي پرچرب: مطالعات نشان داده است كه افرادي كه از يك رژيم كم‌چرب استفاده مي‌كنند احتمال ايجاد سرطان پوست در آنها بسيار كمتر است. به طور كلي يك رژيم مناسب براي سلامت پوست، رژيمي‌است كه سرشار از ميوه و سبزيجات، مغزها، حبوبات، تخم‌مرغ، روغن گياهي مثل روغن زيتون، روغن ماهي، غلات و آب باشد. در مقابل رژيم‌هاي سرشار از گوشت قرمز، شير پرچرب، كره، فرآورده‌هاي قندي و سيب‌زميني مي‌تواند براي شادابي و سلامت پوست مضر باشد. مايعات: مصرف مقادير بالايي از مايعات در روز به كاهش خشكي پوست كمك مي‌كند و به اين ترتيب مانع پيري زودرس پوست مي‌شود.

متخصصين مصرف 6 الي 8 ليوان آب را در روز توصيه مي‌كنند، اما توصيه مي‌كنيم از مصرف مايعات 2 الي 3 ساعت قبل از خواب بپرهيزيد چرا كه صبح روز بعد حسابي پف مي‌كنيد! در ضمن قهوه و چاي هم به مقدار زياد توصيه نمي‌شود زيرا كه حاوي ويتامين كافئين بوده و باعث افزايش دفع ادرار و در نتيجه از دست رفتن مقدار بيشتري از آب بدن مي‌شود. رژيم‌هاي لاغري: سريع‌ترين راهي كه شما مي‌توانيد از طريق آن پوستتان را چروك كنيد، اين است كه به طور ناگهاني وزن خود را حسابي كم كنيد. دليل اين مسئله هم كاملاً واضح و آشكار است: هنگامي كه شما دچار اضافه وزن هستيد، چربي‌هاي اضافي منجر به كشيدگي پوست شما مي‌شوند و پس از كاهش وزن ناگهاني، چون چربي‌هاي اضافي زير پوست از بين رفته پوست شل شده و چين و چروك‌ها بر روي آن پديدار مي‌شود. البته ميزان شل شدن پوست پس از كاهش رژيم‌هاي لاغري در سنين مختلف متفاوت است و هر چه سن شما بالاتر باشد، ميزان شل شدن پوست بيشتر است. اين مسئله را هميشه در ذهن داشته باشيد كه افزايش و كاهش وزن به صورت متناوب نه تنها اثرات منفي بر روي پوست شما مي‌گذارد بلكه بر روي سلامت كامل بدن هم تاثير منفي دارد.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه