صفحه اصلی > مقالات > ورزش و تناسب اندام > ایروبیک و کاهش چربی شکمی 


آئروبیک بهترين راه براي كاهش چربی‌های شکمي


بنابر مطالعات جدید، ورزش آئروبیک برای از دست دادن چربی‌های مخوف شکم بهترین شرط‌بندی شما است. پژوهش‌گران دانش‌گاه پزشکی دوک یک مطالعه مقایسه‌ای ورزش آئروبیک و تمرینات مقاومتی، و ترکیبی از این دو را انجام دادند، دریافتند که ورزش‌های آئروبیک کارآمدترین و موثرترین راه برای از دست دادن چربی شکم است.

لازم به یاد آوری است که این چربی مخرب‌ترین چربی برای سلامت است. چربی که زیر پوست قرار دارد مخوف نیست. چربی شکم که در جوامع علمی به عنوان چربی احشایی و چربی کبدی شناخته شده است، عمیق است. در داخل حفره شکمی قرار گرفته و فضای بین ارگان‌های داخلی بدن را پر می‌کند. این نوع چربی با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت، و انواع خاصی از سرطان هم‌راه است.

چیزی که واقعن مهم است مقدار ورزش است. چند کیلومتر راه می‌روید و چه مقدار کالری می‌سوزانید؟

هنگامی که در برابر خطرات بالای سلامتی قرار می‌گیریم، جایی که چربی در بدن اشغال می‌کند مهم‌تر از اندازه چربی در کل بدن است. در این مطالعه پژوهش‌گران به دنبال شناسایی موثرترین شکل ورزش برای از دست دادن این چربی بوده‌اند. این مطالعه نشان داد که تمرین‌های آئروبیک به طور معنی داری چربی احشایی و چربی کبدی که در بیماری کبد چرب غیر‌الکلی مقصر است، را کاهش می‌دهد.

ورزش آئروبیک حتا اثر بیش‌تری نسبت به تمرینات مقاومتی در بهبود مقاومت به انسولین ناشتا و کاهش آنزیم‌های کبدی و سطوح‌ تری گلیسرید ناشتا داشته است. یعنی همه عواملی که به عنوان عوامل خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی شناخته شده است.

تمرین‌های مقاومتی هیچ دست‌آوردی برای کاهش قابل توجه چربی احشایی، چربی کبدی و سطح آنزیم‌ها و بهبود‌ مقاومت به انسولین نداشته‌ است. و ترکیب آئروبیک با تمرینات مقاومتی نتایج مشابه‌ای به تمرین آئروبیک به تنهایی به دست آورده است.

تمرین‌های مقاومتی برای بهبود قدرت و افزایش توده بدون چربی بدن عالی است، اما اگر مشکل اضافه وزن وجود دارد، که تقریبن دو سوم از جمعیت را در بر می‌گیرد، برای از دست دادن چربی شکم، ورزش‌های آئروبیک انتخاب بهتری است به دلیل آنکه کالری بیش‌تری می‌سوزاند. تمرین آئروبیک باعث سوزاندن 67 درصد کالری بیشتر در مقایسه با تمرین‌های مقاومتی می‌شوند.

این مطالعه هشت ماهه،
۱۹۰ و شش بزرگ سال در سنین بین ۱۸ تا ۷۰ سال که اضافه وزن داشته و کم تحرک بوده‌اند‌ را به صورت تصادفی در یکی از سه گروه ورزش‌های آئروبیک، تمرین‌های مقاومتی و یا ترکیبی از این دو دنبال کرده است. تمام برنامه‌ها از نزدیک، برای کسب اطمینان از حداکثر تلاش در مشارکت، نظارت شده است.

چیزی که واقعن مهم است مقدار ورزش است. چند کیلومتر راه می‌روید و چه مقدار کالری می‌سوزانید؟ اگر شدت‌ پایین‌تر تمرین را انتخاب کنید، زمان بیش‌تری را برای سوزاندن همان مقدار چربی‌های ناسالم لازم دارید.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس