صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > چربی های اشباع 


ضرورت کاهش مصرف چربی به ویژه چربی اشباع شده


مصرف چربی برای تامین بخشی از انرژی مورد نیاز، بهبود طعم غذا، کمک به جذب ویتامین‌های محلول در چربی و تامین اسیدهای چرب ضروری، لازم است. اما مصرف زیاد چربی سبب چاقی، بیماری‌های قلبی - عروقی، فشار خون بالا، دیابت و برخی سرطان‌هاست. بنابراین با توجه به آثار منفی مصرف زیاد چربی‌ها بر سلامتی مقدار مصرف آن بویژه در میانسالان، باید کنترل شده و محدود بوده و از مصرف چربی‌های مضر پرهیز شود.

بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، در مصرف چربی‌ها باید توجه داشت که میزان مصرف چربی‌ها حداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۳۰ درصد انرژی دریافتی روزانه باشد و باید توجه داشت که روغن‌های اشباع شده و به خصوص روغن نباتی جامد منبع اسید چرب ترانس است. با یک درصد کاهش دریافت چربی‌های اشباع، بیماری‌های قلبی و عروقی به میزان ۲ درصد کاهش می‌یابد. همچنین با ۲ درصد افزایش دریافت اسید چرب ترانس خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. باید در مصارف معمولی تنها از روغن مایع و برای سرخ کردن از روغن مخصوص سرخ کردنی استفاده کرد.

بنابر اعلام دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس و اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت، روغن‌های خوب عبارتند از روغن‌های زیتون، کانولا، آفتاب گردان، ذرت، سویا، هسته انگور، ماهی، کره بادام زمینی، روغن کنجد و ... همچنین روغن نباتی جامد، روغن محلی، پیه، دنبه، خامه، سرشیر، روغن نارگیل از روغن‌های بد محسوب می‌شوند.

برای کاهش مصرف چربی مضر، کاهش مصرف غذاهای سرخ شده (چیپس، زولبیا و بامیه و ...) کاهش مصرف ته دیگ، کاهش مصرف سس و کاهش مصرف غذاهای حاوی کلسترول بالا (زرده تخم مرغ، کله و پاچه، سوسیس و کالباس و ...) را باید مورد توجه قرار داد.

سوسیس و کالباس جز غذاهای پرچرب محسوب می‌شوند و بهتر است همراه این محصولات سبزیجات خام مصرف شود. مصرف زیاد این محصولات خطر افزایش سرطان را به دنبال خواهد داشت. همچنین لازم است از سرخ کردن این محصولات خودداری شود.

بهتر است مصرف تخم مرغ در همه اشکال آن حداکثر به
۴ تا ۵ عدد در هفته محدود شود. در روش طبخ غذاها نیز مصرف کمتر روغن‌ها و بخارپز و آب پز کردن مواد غذایی به جای سرخ کردن آنها به کاهش مصرف چربی کمک می‌کند.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس