صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > عوارض رژیم های لاغری 


عوارض رژیمهای غذایی لاغری و راه حل آنها:

 


1- ریزش مو:

از همان ابتدای رژیم شروع به خوردن ویتامین بکنند و اگر ریزش مو خیلی زیاد است با مشورت پزشک از شامپوی مینوکسدیل2درصد استفاده کنند.

2- یبوست:

انجام ورزشهای منظم - مصرف سبزیجات و میوه های ملین مثل: زردآلو و انجیر و آلوچه و آلوبخارا - مصرف غذاهای فیبردار مثل: نان سبوسدار و کاهو و کلم و... - مصرف صبحگاهی آب - دوری از استرس - در صورت لزوم و با مشورت پزشک میتوانید از پودر گیاهی پسیلیوم و قرص سیلاکس استفاده کنید.از مصرف سایر مسهلهل خودداری کنید.

صبحانه ضد یبوست:

ابتدا 4 الی 7 عددانجیر خشک را در آب خیس کنید و بعد از چند ساعت که انجیرها کاملا نرم شدند آنها را داخل مخلوط کن ریخته و دو لیوان آب و یک قاشق روغن زیتون به آن اضافه کنید و بعد از مخلوط کردن به جای صبحانه از آن استفاده کنید.

3- افت قند و احساس ضعف:

خوردن آب صبحگاهی را فراموش نکنید.

4- ناراحتی معده:

غذاهای توصیه شده را در 5 نوبت میل کنید - آهسته غذا خورده و آنرا خوب بجوید - از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید - بعد از غذا کمی استراحت کنید - از مصرف سیگار و قهوه و چای و میوه های خام و سبزی و ترب و خیار و ادویه و ترشیجات خودداری کنید - در صورت احساس درد با مشورت پزشک از داروهای آنتی اسید استفاده کنید.

5- سر درد:

هویج زیاد بخورید - رژیم را سنگین نگیرید و سعی کنید رژیمهای طولانی تری داشته باشید و بهیکباره وزن کم نکنید.

6- افتادگی شکم و چین و چروک پوست صورت:

در مدت رژیم هر روز سه یا چهار بار شکم خود را کاملا به طرف داخل کشیده و آنرا به مدت 5 تا 8 دقیقه به همان حال نگه داشته و به کار خود ادامه دهید و به آرامی تنفس کنید البته به یاد داشته باشید که اینکار نباید به حالت درازکش انجام شود.

در مورد پوست صورت از روغن زیتون و پمادهای ضدچروک اصلی و ماسکهای استاندارد و ماساژ صورت و ورزش صورت استفاده کنید.

رژیم غذایی در دوران حاملگی:

ممنوع میباشد.

رزیم غذایی در دوران شیردهی:

با رعایت تغذیه مناسب و تحت نظر پزشک اشکالی ندارد.البته رژیم باید طولانی تر باشد تا تاثیر منفی روی شیر نوزاد نداشته باشد.

نوزادان اگر چه کوچکند ولی به علت داشتن رشد زیاد احتیاج به کالری بیشتری دارند که این کالری در 6 ماه اول تماما از شیر مادر -

در 6 ماه دوم 75 درصد - در 6 ماه سوم 50 درصد - در 6 ماه چهارم 25 درصد - نیاز کودک از شیر مادر تامین میشود.

با احتساب اینکه یک نوزاد برای هر کیلو از وزن بدن خود نیاز به صد کالری دارد میشود مقدار نیاز نوزاد از شیر مادر را محاسبه و در رژیم مادر اضافه کرد.


مثال: نوزاد 11 ماهه با وزن 10 کیلو نیاز به هزار کالری در روز دارد که 75 درصد آن یعنی 700 کالری از شیر مادر تامین میشود پس این مادر اگر بخواهد رژیم بگیرد باید 700 کالری اضافه دریافت کند.بهتر است از راه خوردن موادی تامین شود که خاصیت شیرزایی بیشتری دارند:

شیر: هر لیوان شیر بدون شکر 110 کالری و با شکر 150 کالری دارد.

میوه: هر واحد میوه 75 کالری دارد.

خرما: هر عدد آن 20 کالری دارد.

ورزش در رژیم لاغری:

ورزش برای کاهش وزن چندان موثر نمیباشد به دلیل تغذیه بیشتر بعد از انجام ورزش - ولی انجام حرکات ورزشی ساده در رژیم لاغری ضروری میباشد چراکه از شل شدن ماهیچه جلوگیری کرده و نیز برای سلامت اندامهای بدن از جمله قلب مناسب میباشد - سعی کنید هر روز نرمش و پیاده روی و دویدن و مخصوصا شنا را انجام دهید.

نکته:

رژیم باید تنوع داشته باشد - ادامه یک رژیم بیش از یک هفته توصیه نمیشود - رژیم باید تمام مواد مغذی را دارا باشد.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس