صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > خواص قهوه 


خواص قهوه

قهوه همه روزه در سراسر دنیا توسط افراد مختلف مصرف می ‌شود، اما گاهی اوقات این سوال در ذهن ما ایجاد

می ‌شود که :

آیا مصرف این نوشیدنی برای ما مفید است؟

مصرف قهوه در آمریکای شمالی و اروپا به طور متوسط یک سوم آب شهری است. پس از انجام هزاران تحقیق در این زمینه، به وضوح می‌ توان فهمید که مصرف متعادل این نوشیدنی (حداکثر
۴ تا ۵
فنجان در روز)، نه تنها برای بدن مضر نیست، بلکه ممکن است گاهی آثار درمانی نیز داشته باشد.

شاید آنچه که در متن ذیل آمده بتواند بعضی از تصورات غلط در این باره را بر طرف کند.

آیا قهوه می ‌تواند از بیماری آلزایمر جلوگیری کند ؟

جلوگیری و معالجه این بیماری که امروزه یکی از شایع ترین بیماری ها در بین افراد سالمند است، به عنوان یکی از چالش‌های اصلی مسئولان بخش سلامت در کشور می باشد. مطالعات دانشمندان نشان می ‌دهد که جذب کافئین، با احتمال کاهش آلزایمر رابطه مستقیم دارد.

آیا قهوه می ‌تواند سبب رفع خواب آلودگی شود ؟

بسیاری از مردم اعتقاد دارند که قهوه موجب اختلال در خواب آنها شده و به همین منظور از نوشیدن آن در ابتدای شب خودداری می ‌کنند.

همه می ‌دانیم که قهوه سطح هوشیاری را در طول روز تقویت می‌‌ کند. این اثر ممکن است به این معنی تلقی شود که این نوشیدنی میزان خواب را کاهش می‌ دهد، اما تحقیقات نشان می ‌دهد که تاثیری بر خواب افراد ندارد.

آیا قهوه به علاج سردردها کمک می ‌کند ؟

افراد زیادی هستند که از سردرد رنج می ‌برند. تحقیقات جدید نشان می ‌دهد که یک فنجان قهوه می ‌تواند در از بین بردن علایم سردرد کمک کند.

آیا قهوه می‌ تواند در پوکی استخوان نقش داشته باشد ؟

نتایج تحقیقات اخیر که در آنها تأثیر مصرف بلندمدت قهوه بر وضعیت زنان سالخورده بررسی شده، حاکی از آن است که جذب کافئین در این گروه سنی، با تغییرات تراکم استخوانی رابطه‌ای ندارد، یعنی باعث پوکی استخوان نمی شود.

آیا قهوه می ‌تواند عامل امراض قلبی یا گوارشی باشد ؟

بیماری های قلبی و یا مشکل بازگشت اسید معده (رفلکس)، بیماری های شایعی هستند که به دلایل متفاوتی، از مصرف غذاهای چرب و ادویه‌دار گرفته تا فشارهای عصبی زیاد، رخ می ‌دهند. تعدادی از افراد اظهار داشتند که پس از خوردن قهوه دچار مشکلات قلبی شده‌اند که با پیگیری متخصصان مشخص شده که این پدیده هیچ ارتباطی با قهوه نداشته، بلکه ناشی از وعده غذایی بوده که پیش از نوشیدن قهوه، میل کرده بودند.

هیچ شواهدی مبنی بر ارتباط میان نوشیدن قهوه و بروز مشکلات معده ، روده و زخم اثنی عشر گزارش نشده است.
پس از انجام هزاران تحقیق در این زمینه، به وضوح می‌ توان فهمید که مصرف متعادل این نوشیدنی (حداکثر
۴ تا ۵
فنجان در روز)، نه تنها برای بدن مضر نیست، بلکه ممکن است گاهی آثار درمانی نیز داشته باشد.

آیا قهوه به کنترل بیماری آسم کمک می ‌‌کند ؟

این بیماری تنفسی در دو دهه اخیر در سطح جهان، به ویژه در کشورهای صنعتی رو به افزایش است. بیش از
۱۰۰ سال است که آثار سودمند قهوه روی بیماری آسم شناخته شده و در تحقیقات اخیر این فواید تأیید گردیده، به گونه‌ای که با نوشیدن سه فنجان یا بیشتر قهوه در روز، بروز آسم تا ۲۸ درصد و پدیده خس خس کردن سینه تا ۱۳
درصد کاهش می یابد.

آیا قهوه اعتیاد آور است ؟

خیر. قهوه به عنوان محرک و ارتقا دهنده ی سطح هوشیاری شناخته می‌ شود که در هیچ حالتی نباید این ویژگی‌ها را با اعتیاد اشتباه کرد.

در تحقیقات اخیر اعتیاد آور نبودن قهوه، مسلم شده است، زیرا کافئین بر آن بخش از مغز که مسئول اجرای حرکات است، تاثیری ندارد (برخلاف آمفتامین و کوکایین که مواد اعتیاد آورند).

به علاوه، علایم ناشی از استفاده نکردن قهوه مانند سردرد و بی حوصلگی که در بعضی افراد بروز می ‌‌کند، به میزان مصرف روزانه ی آنها ارتباطی ندارد.

آیا قهوه می ‌تواند باعث بروز کم آبی در بدن شود ؟

کافئین موجود در قهوه، ادرارآور (دیورتیک) است، یعنی می‌ تواند حجم ادرار را افزایش دهد، اما مصرف متناسب و متعادل قهوه (حداکثر
۴ تا ۵
فنجان در روز) تأثیر چندانی در این زمینه ندارد.

به ورزشکاران یا افرادی که با هواپیما به مسافرت های طولانی می روند، اغلب توصیه می ‌شود که از مصرف نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنند، زیرا کافئین دفع آب بدن را بیش از حد افزایش می ‌دهد و به کاهش عملکرد ورزشکار منجر می ‌شود، البته شواهد علمی بر این مبنا وجود ندارد.

* توصیه ای مهم به زنان باردار :

به گفته محققان، از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می‌ شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنند.

هم ‌اکنون مراکز ارائه استانداردهای غذایی، مانند اداره استاندارد تغذیه‌ای انگلستان، میزان کافئین مجاز مصرفی برای زنان باردار را
۳۰۰ میلی‌ گرم در روز اعلام کرده اند و تصریح شده که مقادیر کمتر از این برای زنان باردار هیچگونه خطری ندارد. این میزان کافئین تقریباً معادل ۴ فنجان متوسط قهوه است.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس