صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > فواید غذاهای تند 


 پنج دليل براي اينکه غذاهاي تند براي شما خوب هستند 

  

بعضي از افراد نمي توانند طعم سوزاننده فلفل قرمز را تحمل کنند در حاليکه برخي ديگر اين تندي و حرارت برايشان احساسي بين درد و لذت دارد. ماده شيميايي در فلفل قرمز که سبب سوزش دردناک مي گردد کاسپاسين است. در واقع کاسپاسين يک ماده محرک است که سبب مي شود حيوانات ميوه ها را نخورند ولي براي آدمها چنين نيست.

 

 

  

پنج دليل براي خوردن غذاهاي تند:

 

 

 

1-    پوشش معده تان را محافظت مي کنند.

 

بسياري از افراد هنوز فکر مي کنند که فلفل معده را تحريک نموده و سبب زخم معده مي شود. اما اين افسانه بوسيله پژوهش رد شده است. اکنون پژوهشگران معتقدند که در واقع کاسپاسين از ترشح اسيد معده جلوگيري نموده و ترشحات قليايي و محاط را تحريک مي نمايد، همچنين جريان خون به پوشش معده را تحريک مي کند که مي تواند به پيشگيري از زحم معده و بهبود آن کمک نمايد. اگر يک معده ضعيف داريد به غذاهاي تند و ادويه دار روي بياوريد.

 

2-    قلب شما را تندرست نگه مي دارد.

 

بررسي هاي جديد نشان مي دهند که خوردن فلفل بطور مرتب بطرق مختلف مي تواند به سيستم قلبي عروقي تان کمک کند. يک بررسي در 2006 که بوسيله پژوهشگران استراليايي انجام گرفت نشان داد که مصرف دائمي فلفل قرمز براي 4 هفته اکسيداسيون کلسترول LDL (که اکسيداسيون آن در ايجاد اترواسکلروز دخالت دارد) را کاهش مي دهد.

 

بعلاوه، در يک بررسي چيني که در آگوست 2010 انتشار يافت نشان داده شد که مصرف فلفل سبز مي تواند ديواره رگهاي خوني را شل کرده و از پرفشار خوني پيشگيري نمايد

 

 

 

3-    به پيشگيري از سرطان کمک مي کند.

 

 

بررسي هاي متعددي براي خواص ضدسرطاني سرطان انجام گرفته است. به عنوان نمونه، يک بررسي که در آوريل 2010 بوسيله پژوهشگران انتشار يافت و مربوط به دانشکده پزشکي ادوارد در ويرجينياي غربي بود نشان داد که کاسپاسين مي تواند از تکثير سلولهاي سرطاني ريوي در انسان جلوگيري کند. بعضي از بررسي هاي ديگر نشان داده اند که کاسپاسين مي تواند مرگ سلولهاي سرطاني را تحريک نمايد، در حاليکه سلولهاي سالم بدون تغيير بمانند.

 

4-    خطر ديابت نوع 2 را کاهش مي دهد.

 

در يک بررسي که در 2009 انتشار يافت، گروهي از پژوهشگران تايلندي ميزانهاي قند خون شرکت کنندگان در بررسي را پس از غذا اندازه گيري کردند، و کشف نمودند که ميزانهاي قند گروهي که فلفل قرمز خورده بودند پايين تر بود. در يک مطالعه استراليايي ديگر نيز که در 2006 منتشر شد پژوهشگران که اگر در غذا محتوي فلفل قرمز باشد براي پايين آوردن قند خون به انسولين کمتري نياز خواهد بود. اين تأکيد دارد خوردن فلفل قرمز مي تواند خطر انسولين بالاي خون (Hyperinsulinemia) را که اختلالي مرتبط با ديابت نوع 2 مي باشد کاهش دهد.

 

5-    در پخت غذا جايگزين نمک مي شود.

 

همه ما سعي مي کنيم مصرف نمک مان را کم کنيم. استفاده از ادويه ها، مانند انواع فلفل قرمز مي تواند به يک غذاي بي مزه طعم بدهد. وقتي شما طعم آنرا روي زبانتان احساس کنيد نمکدان را فراموش خواهيد کرد.

 

سخن پاياني

 

اکنون که مي دانيد فلفل تند مي تواند به محافظت از معده شما و سيستم قلبي عروقي تان کمک کرده، و به پيشگيري از سرطان و ديابت کمک نمايد، بدون احساس گناه از خوردن غذاهاي تند بيشتر لذت ببريد. اگر نمي توانيد با حرارت آتشين آن کنار بيائيد، سعي کنيد تحمل تان را به مرور زمان بالا ببريد. نوشيدن شير يا مصرف فرآورده هاي شير مانند ماست مي تواند "زبان شما را بپوشاند" و پس از يک غذاي تند به کاهش سوزش و حرارت کمک نمايد

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس