صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > راه سوزاندن چربی ها 


راه به راحتی سوزاندن چربی ها

 

 

 

برای خیلی‌ها بالا رفتن سن با بالا رفتن عقربه ترازو همراه می‌شود، نگذارید برای شما این اتفاق بیفتد. دكتر مهمت اوز به شما می‌گوید، چگونه با یك برنامه منظم روزانه می‌توانید متابولیسم بدن‌تان را افزایش داده و مانع از چاق شدن‌تان با افزایش عمرتان شوید.

 

 

 

مطالعات اخیر نشان داده در زنان، در هر دهه عمر،‌ متابولیسم كلی بدن ۲درصد كاهش می‌یابد كه این مسئله از ۲۰سالگی به بعد شروع می‌شود اما دست نگه‌دارید، یك خبر خوب هم هست؛ چند راهكار ساده می‌تواند به شما كمك كند با وجود كاهش یافتن متابولیسم بدن‌تان همچنان در وزن ایده‌آل بمانید.

 

 

 

شعله چربی‌سوزی را بالا بكشید:

 

 

 

متابولیسم در واقع مراحلی است كه در آن‌ها بدن انسان غذا را به انرژی بدل می‌كند. در واقع من برای ساده‌تر شدن كار به بیمارانم می‌گویم یك اجاق را تصور كنند كه هیزم‌های آن در حكم غذا و گرمایی كه از آن خارج می‌شود در حكم انرژی بدن است؛ اگر هیزم كمی به بخاری برسانید شعله خاموش می‌شود (همین نشان می‌دهد چرا رژیم‌های بسیار سخت‌گیرانه و بسیار كم‌كالری انسان را دچار مشكل می‌كنند) اما یك نكته مهم اینكه برخی غذاهای خاص،‌ ورزش‌ها و فعالیت‌ها هستند كه می‌توانند مثل یك نسیم ملایم شعله را بالا كشیده و باعث شوند، هیزم‌های بیشتری بسوزند و بدن شما چربی بیشتری بسوزاند و لاغرتر شود.

 

 

 

برنامه‌ای برای سوزاندن همه چربی‌ها:

 

 

 

برنامه‌‌ای كه در این صفحات می‌بینید طراحی شده است تا متابولیسم بدن شما را افزایش دهد و طی ۲۴ ساعت شبانه‌روز باعث شود شما كالری بیشتری بسوزانید. بعضی از توصیه‌ها سخت هستند و بعضی دیگر آسان؛ سعی كنید هرچقدر می‌توانید تعداد بیشتری از این توصیه‌ها را به كار بگیرید تا وزن مناسب‌تری داشته باشید.

 

 

 

روز را با حركات كششی شروع كنید

 

 

 

۶:۳۰ دقیقه صبح:

 

 

 

كمی حركات كششی انجام دهید؛ با انجام چند حركت كششی به عنوان اولین فعالیت و كار روزانه می‌توانید میزان متابولیسم بدن‌تان را ۲برابر كنید. یك برنامه ۷دقیقه‌ای انجام حركات كششی و انعطافی برای تازه‌كارها در اینترنت و مجلات حركات كششی وجود دارد كه می‌تواند بسیار مفید باشد. در صورتی كه ورزیده شوید می‌توانید از حركات تقویت عضلات هم استفاده كنید.

 

 

 

آب بخورید، آن هم یخ

 

 

 

۶:۴۰ دقیقه:

 

 

 

آب سرد بنوشید؛ ۵۰۰ سی‌سی آب سرد (كمی بیشتر از یك لیوان بزرگ) می‌تواند برای حدود یك ساعت متابولیسم بدن شما را ۳۰درصد بالا ببرد. خوردن آب باعث تحریك و شروع فعالیت سیستم عصبی سمپاتیك می‌شود كه آن هم به نوبه خود باعث افزایش متابولیسم می‌شود. در ضمن این نكته را هم به یاد داشته باشید كه خود بدن برای گرم كردن آبی كه نوشیده‌اید و رساندن آن به درجه حرارت بدن، متابولیسم را بالا می‌برد.

 

 

 

سفیدی كه به كار شما می‌آید

 

 

 

۶:۵۰ دقیقه صبح :

 

 

 

۵۰۰ میلی‌گرم لوبیا سفید بخورید؛ در مطالعه‌ای كه در سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ویرجینیا انجام شد كسانی كه صبح زود یك ماه غذای حاوی لوبیای سفید خوردند طی یك ماه شاهد افزایش مشهود نسبت بافت عضلانی به بافت چربی خود بودند. احتمالا می‌دانید بافت عضلانی شما ۳برابر بافت چربی كالری می‌سوزاند و در واقع شما با این كار می‌توانید متابولیسم بدن‌تان را بالا ببرید.

 

 

 

چرا تخم‌مرغ آب‌پز به نفع شماست؟

 

 

 

۷ صبح:

 

 

 

صبحانه‌ای پرپروتئین بخورید؛ هضم پروتئین ۷برابر بیشتر از كربوهیدرات‌ها و چربی‌ها به شما انرژی می‌رساند. می‌توانید برای صبحانه تخم‌مرغ آب‌پز را انتخاب كنید كه یك صبحانه عالی برای شماست.

 

 

 

یك فنجان انرژی‌سوز

 

 

 

۸ صبح:

 

 

 

از یك فنجان قهوه لذت ببرید؛ كافئین باعث افزایش نوراپی نفرین در بدن می‌شود؛ این ماده شیمیایی یك واسطه در سیستم عصبی سمپاتیك است كه می‌تواند باعث افزایش متابولیسم بدن شود. بر اساس مطالعه‌ای كه در فنلاند انجام گرفته خوردن یك فنجان قهوه می‌تواند برای ۲ ساعت، ۱۶درصد متابولیسم بدن را بالا ببرد البته بهتر است قهوه خود را تلخ بنوشید.

 

 

 

چای زیره‌دار بخورید

 

 

 

۹:۳۰ صبح:

 

 

 

كمی زیره بخورید؛ مطالعات اخیر نشان داده زیره عناصری دارد كه می‌تواند باعث شود چربی‌ها شكسته شوند. افزایش شكستن چربی‌ها می‌تواند به افزایش متابولیسم آن‌ها در بدن بینجامد. درضمن برخی مطالعات نشان داده زیره می‌تواند به افزایش ترشح هورمون‌های تیروئید بینجامد و همان‌طور كه می‌دانید هورمون‌های تیروئید به تنظیم متابولیسم بدن كمك می‌كنند.

 

 

 

روی خوری

 

 

 

۱۰ صبح:

 

 

 

میان‌وعده بخورید؛ شاید این تصور را داشته باشید كه هر نوع مواد خوراكی و نوشیدنی باعث چاقی شود اما برخی خوردنی‌ها هستند كه می‌توانند به افزایش متابولیسم بدن شما كمك كنند. خوردنی‌های حاوی روی از این دسته هستند. مطالعات نشان داده‌اند روی می‌تواند باعث افزایش هورمون لپتین در بدن شود. لپتین در بدن معروف به هورمون سیری است و می‌تواند اشتها را كاهش دهد و باعث افزایش متابولیسم شود. غذاهای غنی از روی عبارتند از مواد پروتئینی مثل دل، جگر، تخم‌مرغ و مغزهایی مثل گردو، بادام و فندق كه طبیعی است و این مغزها انتخاب بهتری هستند.

 

 

 

وقتی آدامس جویدن معجزه می‌كند

 

 

 

۱۱:۱۵ دقیقه صبح :

 

 

 

آدامس بجوید؛ نتایج مطالعه‌ای كه در ژورنال پزشكی نیوانگلند به چاپ رسیده نشان می‌دهد، برخی فعالیت‌های ناخودآگاه می‌تواند به بدن كمك كند تا ۲۰درصد بیشتر چربی بسوزاند. در این مطالعه مشخص شده است اگر یك ساعت با شدت متوسط یك آدامس را بجوید و این كار را هر روز انجام دهید طی یك سال، ۵ كیلوگرم از وزن شما كم خواهد شد اما خب حواس‌تان باشد آدامس‌های بدون شكر را انتخاب كنید. در ضمن به این هم حواس‌تان باشدكه اگر روزی یك ساعت آدامس بجوید ممكن است تمام همكاران شما از شما شكایت كنند.

 

 

 

از وقت ناهار استفاده بهینه كنید

 

 

 

۱۲ ظهر:

 

 

 

۱۵ دقیقه پیاده‌روی كنید؛ اگر طی زمان استراحت و ناهارتان برای یك پیاده‌روی كوچك اقدام كنید می‌توانید متابولیسم بدن‌تان را حتی ۳برابر كنید. این را بدانید كه باید با شدت متوسط رو به بالا راه بروید اما خوبی این كار این است كه حتی پس از توقف هم بدن‌تان همچنان به سوزاندن مواد غذایی ادامه می‌دهد زیرا شما حجم زیادی اكسیژن نیاز دارید كه با این كار، میزان بیشتری انرژی می‌سوزانید.

 

 

 

ناهار فلفلی

 

 

 

۱۲:۴۵ دقیقه ظهر :

 

 

 

ناهارتان را با فلفل بخورید؛ كاپساسین،‌ ماده اصلی تند بودن فلفل، در بدن حالتی را رقم می‌زند كه به آن نام «بجنگ یا پرواز كن» داده‌اند. این حالت یك واكنش فشاری در بدن را رقم می‌زند كه می‌تواند متابولیسم را تا ۲۳درصد افزایش دهد. در ضمن برخی مطالعات نشان داده فلفل می‌تواند باعث افزایش نسبت عضله به چربی در بدن شود و همچنین و همچنین كاپساسین از شكل‌گیری سلول‌های چربی در بدن جلوگیری می‌كند.

 

 

 

چای بخورید اما سبز

 

 

 

۲ بعدازظهر:

 

 

 

یك فنجان چای سبز بخورید؛ از حسن‌های چای سبز حتما زیاد شنیده‌اید. در این نوشیدنی بسیار سالم تركیبی از كافئین و ماده‌ای به نام EGCG وجود دارد كه این ۲ ماده با هم میزان متابولیسم بدن را بسیار بیشتر از كافئین به تنهایی می‌افزاید. برخی مطالعات نشان داده چای سبز در عین حال باعث كاهش شكل‌گیری چربی در بدن و نیز كاهش قطر چربی دور شكمی می‌شود.

 

 

 

ورزش را تصور كنید

 

 

 

۵ بعدازظهر:

 

 

 

عضلات‌تان را به كار بیندازید البته به كمك مغزتان؛ به نظرتان خنده‌دار می‌رسد اگر بگوییم فكر كردن به ورزش مثل ورزش كردن است! اما مسئله این است كه تصور كردن یك سالن ورزشی و تصور خودتان در حال انجام حركات ورزشی در این سالن باعث افزایش سختی عضلات بدن و در نتیجه افزایش متابولیسم در آن‌ها می‌شود. مطالعه‌ای كه در دانشگاه كلیولند انجام گرفته نشان داده، افرادی كه برای ۱۵دقیقه در روز تصور انجام حركات قدرتی با وزنه توسط عضلات دست و بازو را در ذهن خود داشتند پس از ۳ ماه، ۱۳درصد قدرت عضلانی بیشتری داشتند و میزان متابولیسم در آن‌ها افزایش یافت.

 

 

 

ورزش در

 

 

 

۵:۱۵ دقیقه بعدازظهر:

 

 

 

عضلات‌تان را به كار بیندازید؛ بعد از گذشتن از ۳۰سالگی انسان‌ها به طور متوسط در هر دهه از عمرشان بین ۳ تا ۸درصد از بافت عضلانی خود را از دست می‌دهند كه این مورد اصلی‌ترین علت كاهش میزان متابولیسم با بالا رفتن سن است. برای جبران این كاهش بافت عضلانی باید هفته‌ای ۲ تا ۳ بار جلسه‌ها برنامه‌ریزی شده و هدفمند ورزشی با زمان حداقل ۳۰ دقیقه داشته باشید. در این جلسه‌ها باید روی كار بر تمام عضلات بدن تمركز داشته باشید. حركات تركیبی، كششی و قدرتی با دستگاه می‌تواند این هدف را برای شما برآورده كند.

 

 

 

یك روغن فوق‌العاده

 

 

 

۶:۳۰دقیقه عصر:

 

 

 

با روغن نارگیل شام بپزید؛ این را بدانید كه قسمت اعظم روغنی كه در وعده‌های غذایی ما جای دارد در بدن به چربی تبدیل می‌شود اما روغن نارگیل كه تركیب مولكولی متفاوتی دارد به طور مستقیم و سریع در بدن تبدیل به انرژی می‌شود. مطالعه‌ای نشان داده استفاده از روغن نارگیل در پخت غذا می‌تواند حدود ۱۲درصد به متابولیسم بدن شما بیفزاید.

 

 

 

بفرمایید شیر

 

 

 

۶:۵۰ دقیقه بعدازظهر

 

 

 

بایدلبنیات را به غذای‌تان اضافه كنید؛ كلسیم یكی از عناصر اصلی اضافه كردن نسبت عضلات به چربی در بدن است. كلسیم این كار را با ۲ شیوه انجام می‌دهد؛ اولا كلسیم با چربی باند می‌شود و مانع از جذب چربی‌ها در بدن می‌شود دوماهم به طورمستقیم به شكسته شدن سلول‌های چربی در بدن كمك می‌كند.

 

 

 

غذاهای خوشمزه وپرمنفعت

 

 

 

۷بعدازظهر:

 

 

 

غذای‌تان را با موسیر یا رب گوجه طعم‌دار كنید؛ هر دوی این موادغذایی حاوی كمپا فرول هستند و این ماده شیمیایی از خانواده فلانوئیدهاست؛ این ماده می‌تواند میزان تولید هورمون‌های تیروئید را تقریبا ۲برابر كند و به این وسیله به افزایش متابولیسم بدن بیفزاید.

 

 

 

برای خواب‌تان تقویم داشته باشید

 

 

 

۱۰:۳۰ شب:

 

 

 

روز را پایان دهید؛ نداشتن یك برنامه منظم برای خواب می‌تواند ریتم عملكردی سلول‌های بدن را دچار مشكل كند. یكی از این مشكلات بر هم خوردن متابولیسم بدن است. برای همین بهتر است شب در یك ساعت مشخصی به تختخواب بروید و بخوابید. این را هم بدانید كه هر شب باید حداقل ۸ ساعت بخوابید تا بدن‌تان در بهترین حالت متابولیسم قرار بگیرد.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس