صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > میان وعده چه بخوریم؟ چه مواد غذایی برای میان وعده‌ها مناسب است؟

 

 


 

 

 

در صورت تمایل به مصرف مواد غذایی در فواصل وعده‌های اصلی غذا، می‌توانید از تنقلات مناسبی که محققان به شما پیشنهاد می‌کنند، استفاده کنید.

به گزارش ایسنا، هنگامی که تمایل زیادی به خوردن یک میان وعده دارید، باید برای خود تنقلات مناسبی در نظر بگیرید.
محققان آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی، گزینه‌های سالمی را پیشنهاد کرده‌اند:

- چوب شور، بادام یا بادام زمینی

- ذرت بو داده کم چرب یا بدون چربی

- بیسکوئیت‌های گندم کامل که با پنیر یا کره بادام زمینی پر شده‌اند
- غلات یا شیرینی گرانولا ساخته شده با غلات سبوس‌دار (شیرینی گرانولا یک ماده غذایی محبوب در آمریکای شمالی است که برای صبحانه و یا برای میان وعده مصرف می‌شود و شامل جو، مغزها، عسل و برخی اوقات برنج که معمولا تا مرحله‌ای که مواد ترد شود پخته می‌شود. در طول فرآیند پخت مخلوط هم زده می‌شود تا مخلوط نرم باقی بماند. میوه‌های خشک نظیر کشمش و خرما نیز گاهی اوقات به آن اضافه می شود).
- زغال اخته خشک، زردآلو یا کشمش
- بیسکویت‌های نمکی
- آب میوه طبیعی و یا آب سبزیجاتی که در منزل تهیه کرده‌ایدچرا مصرف میان وعده‌های سالم ضروری است؟

میان وعده سبب می‌شود که میزان گرسنگی فرد در هنگام خوردن وعده اصلی غذا به حداقل برسد و حرص و طمع خوردن را کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا، در حالی که همواره توصیه می‌شود از مصرف تنقلات و میان وعده‌های ناسالم باید خودداری شود، اما کارشناسان تغذیه تاکید دارند که استفاده از میان وعده‌های مغذی و سالم در طول روز برای حفظ سلامت و تعادل جسمی و روانی ضروری است.
مصرف میان وعده‌های ناسالم قبل از هر چیز سبب افزایش اندازه دور کمر می‌شود و پس از آن به تدریج سایر پیامدهای چربی دور شکم بر بدن ظاهر می‌شوند،‌ اما اگر از میان وعده‌های سالم و دارای ارزش غذایی استفاده شود، سلامت و تناسب روان و جسم فرد تامین خواهد شد، اما چرا مصرف میان وعده‌های سالم ضروری است؟
- میان وعده‌های سالم برای کنترل میزان قند خون به ویژه‌ در افرادی که در این زمینه مشکل دارند، بسیار مفید است. این میان وعده‌ها با آزاد کردن جریان آرام کربوهیدرات‌ها به درون خون مقدار قند آن را کنترل می‌کنند.
- با تامین منظم بدن با میان وعده‌های سالم در طول روز می‌توانید انرژی بدن خود را حفظ کنید و در نتیجه این امر به کنترل وزن شما کمک خواهد کرد. به طور خودکار با مصرف میان وعده‌های سالم، متابولیسم و جذب مواد غذایی در بدن بهبود پیدا می‌کند. علاوه بر این که وقتی خوردنی‌های سالم و مغذی مثل میوه‌ها، سالاد، ماست و غلات سبوس دار را جایگزین تنقلات ناسالم مثل چیپس و کلوچه و پفک می‌کنید، مقادیر بسیار زیادی از ویتامین‌ها و ریز مغذی‌های ضروری به بدن شما خواهد رسید.
- این مواد معدنی نه تنها منابع مهمی از انرژی هستند، بلکه فیبر بدن را نیز تامین کرده و در پاکسازی آن موثر هستند. همچنین میان وعده غذایی سالم سبب تقویت سیستم‌ ایمنی بدن کودکان می‌شود.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس