صفحه اصلی > مقالات > ورزش و تناسب اندام > تاثیر الکل روی افزایش حجم عضلات آیا الکل بر روی افزایش حجم عضلانی تأثیرگذار است؟

 


 

الکل یک ماده با خاصیت چاق‌کنندگی (افزایش چربی) بسیار زیاد و همچنین تأخیرانداز در روند رشد عضلات می‌باشد. این مسئله نه تنها به‌دلیل تأثیرات منفی است که پس از وارد شدن الکل به بدن متعاقباً ظاهر می‌گردد و باعث کاهش شدت تمرینات می‌شود بلکه در حقیقت سنتز پروتئین را به میزان ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.
برای موضوع فوق چند دلیل وجود دارد. اول اینکه الکل باعث دهیدراته شدن سلول‌های عضلانی می‌گردد و همان‌طور که همه می‌دانند عضله هیدراته و یا فوق‌هیدراته (مثل زمانی‌که کراتین مصرف می‌کنید) به بدن اجازه می‌دهد که محیط آنابولیک (سازندگی) در بدن در سطح بالا حفظ شود. بنابراین در صورت وارد شدن الکل به بدن سلول‌ها نمی‌توانند به اندازه کافی آب را در خودشان نگه‌دارند و بدین ترتیب روند عضله‌سازی بسیار سخت‌تر می‌گردد.
دومین دلیلی که الکل می‌تواند به شدت روند رشد عضلانی را مختل سازد، خاصیت بلوکه کردن جذب موادمغذی و باارزش که برای رشد عضلات، انقباض آنها و زمان استراحت بدن ضروری می‌باشند، است. از موادمعدنی باارزشی که مانع جذب آنها می‌شود می‌توان از کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر و پتاسیم نام برد.
سومین دلیل مضر بودن الکل کاهش هورمون تستسترون و افزایش هورمون استروژن می‌باشد. بله این موضوع عین واقعیت است. در یک تحقیقی که بر روی چندین مرد به انجام رسید میزان تستسترون موجود در بدن آنها در قبل و بعد از مصرف الکل اندازه‌گیری شد که در نتیجه مشخص شد که الکل به‌طور میانگین باعث کاهش سطح تستسترون در حدود ۲۵ درصد گردیده است.
نتیجه‌گیری
الکل و ورزش (علی‌الخصوص بدنسازی) هرگز با هم همخوانی ندارند چون تنها کاری که برای فرد انجام می‌دهند افزایش درصد چربی بدن و کاهش بافت عضلانی می‌باشد

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس