صفحه اصلی > مقالات > ورزش و تناسب اندام > مبارزه با ژنتیک در تناسب اندام مبارزه با ژنتیک در تناسب اندام

 


 

 

اکثر ما زمانی که دچار اضافه وزن و یا کمبود وزن میشویم ژنتیک را بهانه میکنیم .که 100% تاثیر گذار میباشد ولی راه هایی برای مقابله با آن با توجه به علم نوین در تغذیه و رزش وجود دارد :
ژنتیک و ورزش:اینکه برخی از افراد تصور می کنند با کاهش مصرف مواد خوراکی و ورزش تنها راهکار مؤثر در کاهش وزن است اما باید دانست که ژنتیک، عملکردهای غدد و متابولیسم می تواند نقش بسزایی در کاهش وزن داشته باشد.

ژنتیک تاثیر زیادی بر قدرت ،اندازه عضله و ترکیب فیبر عضله ، آستانه غیر هوازی ، ظرفیت ریه و انعطاف پذیری دارد.
و همچنین برای ورزشکاران استقامتی تاثیر بسزایی در ظرفیت قلب برای ارسال اکسیژن از طریق جریان خون به ماهیچه ها دارد و یا استفاده عضلات از اکسیژن و تولید ATP (سوختی که انقباض و حرکت ماهیچه را امکان پذیر میکند)
ژنتیک و رژیم غذایی: این ژنهای شما هستن که عکس العمل بدنتان نسبت به غذا را تایین میکنند.

ژنتیک و واکنش: ژنتیک کمترین تاثیر را بر تعادل ،زمان واکنش و چابکی فرد را دارد .

چگونه مبارزه کنیم؟
کاملا به سادگی:کسانی که میگویند با کمترین غذایی که می خورند چاق میشوند باید سعی کنند تا غذای سالم بخورند ،یعنی اگر مجبور به خوردن فست فود هستین به جای چیز برگر ،همبرگر سفارش دهید یا به جای هات داگ با پنیر ،هات داگ بدون پنیر سفارش دهید و به جای سیب زمینی ،سالاد بدون سس و به جای نوشابه ، آب معدنی سفارش دهید . بدین صورت در همین 1 وعده غذایی 1000 کالری صرفه جویی کردید و سپس تنها نیم ساعت پیاده روی با سرعت بالا(6-7) میتوانید آن کالری را از بین ببرید و بسوزانید .
همین امر در رابطه با ورزشکاران حرفه ای هم صدق میکند به عنوان مثال انجام فعالیت های هوازی موجب می شود بدن فرد ورزشکار فرا بگیرد که باید میزان ذخایر گلیکوژن عضلات را افزایش داده و از طرف دیگر طی فعالیت ورزشی، با استفاده از ذخایر چربی، در مصرف گلیکوژن، اصل صرفه جویی را رعایت کند .

چند نمونه ساده رعایت در زندگی روتین را براتون مثال میزنم :

چلوکباب = کباب خالی / نوشابه =دوغ یا آب / نان = نان جو / برنج =برنج قهوه ای / سیب زمینی سرخ کرده=سیب زمینی آب پز / فست فود با پنیر = فست فود بدون پنیر و سس / لبنیات پر چرب = لبنیات کم چرب
و همچنین برای کسانی که تمایل دارند کمی حجیم تر شوند و وزن خود را افزایش دهند و همیشه این مشکل را دارند که چگونه چاق شویم ؟ باید بگم گرچه ژن آن ها تمایل به لاغر نگه داشتنشان دارد ولی اشتباه آنان در این است ه فکر می کنند باید زیاد بخورند تا چاق شوند ، خیر آنها با مراجعه به دکتر متخصص تغذیه باید جذب بدنشان را بلا ببرند.
در انتها عرض میکنم همه ما میتوانیم با ژنتیک خود مبارزه کنیم تنها دو عامل نیاز داریم :1:اراده 2:پشتکار

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس