صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > شکلات بخوریم یا نه؟ 


آخرش شکلات بخورم یا نخورم ؟؟؟؟!!!

 


 

 

شکلات همه را وسوسه می‌کند. اما در مورد شکلات سیاه حرف و حدیث زیاد است :

*شکلات نخور جوش می‌زنی!
حتماً شما خودتان بارها و بارها این حرف را شنیده‌اید و یا شاید خودتان هم یکی از افرادی هستید که این نهیب را به دیگران می‌زنید. اما آیا واقعاً شکلات باعث جوش‌های پوستی می‌شود؟ واقعیت این است که تاکنون هیچ پژوهش علمی ارتباطی بین جوش و مصرف شکلات سیاه را به اثبات نرسانده است. انجمن پزشکی آمریکا تاکید می‌کند که جوش و آکنه‌ی دوران نوجوانی به خاطر عوامل هورمونی ایجاد می‌شود نه به دلیل مصرف شکلات.


*شکلات نخور دندان‌هایت می‌پوسد
خیالتان راحت مصرف شکلات دندان‌ها را خراب نمی‌کند حتی می‌توان گفت ترکیبات شکلات با پوسیدگی دندان‌ها نیز مقابله می‌کند. در واقع ثابت شده است که پودر کاکائو حاوی ترکیباتی به نام‌های «تانین»، «فلور» و «فسفات» می‌باشد که به آن قدرت مقابله با پوسیدگی را می‌دهند. تانین جلوی رشد باکتری‌ها را می‌گیرد و فسفات با اسیدهای تشکیل شده از سوخت و ساز قندها مقابله می‌کند. با این حال توجه داشته باشید که شکلات نیز حاوی قند است که عامل اصلی پوسیدگی دندان‌ها محسوب می‌شود. توصیه می‌کنیم یک ربع بعد خوردن شکلات مسواک بزند.


*شکلات بخور خوش به حالت به شه
کاملاً درست است. شکلات افسردگی و کسالت را از بین می‌برد زیرا حاوی «آندورفین» است. این ترکیبات با درد مقابله کرده و احساس نشاط ایجاد می‌کنند.
همچنین باید بدانید که شکلات باعث تولید «سروتونین» نیز می‌شود که باعث آرامش و خوش اخلاقی می‌شود.


*شکلات نخور سنگین می‌شوی
برخی‌ها تصور می‌کنند که شکلات دیر هضم است و باعث ایجاد احساس سنگینی می‌کند. اما این باور اشتباه است. کاملاً برعکس، شکلات جزو خوردنی‌هایی است که به هضم غذا کمک می‌کند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که 200 گرم شکلات در معده دوام چندانی ندارد و زود هضم می‌شود به خصوص اگر شکلات شیری باشد.

*در بین انبوه شکلات‌هایی که وجود دارد؛ شکلات شیری (با حداقل 30 درصد کاکائو) شکلات سیاه، شکلات تلخ (با 70 درصد کاکائو)، شکلات تلخ بهتر است. توجه داشته باشید که شکلات سفید یک شکلات واقعی و مفید محسوب نمی‌شود به خاطر اینکه کاکائو ندارد و فقط از کره‌ی کاکائو تهیه شده است.


در یک مطالعه که بر روی 1000 فرد بزرگسال سالم انجام شد، مشخص گردید در افرادی که 5 بار در هفته شکلات می خورند، شاخص توده بدن (BMI) کمتر از افرادیست که شکلات نمی خورند.

این یافته بر خلاف تئوری های قبلی بود که گفته می شد مصرف شکلات به دلیل چربی و انرژی بالا موجب افزایش وزن بدن می شود.

محققان معتقدند که ترکیباتی در شکلات وجود دارد که متابولیسم و سوخت و ساز بدن را تقویت می کنند. یکی از این ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام اپی کاتچین است.

شکلات تلخ، یک انتخاب هوشمندانه

متخصصان تغذیه معتقدند که شکلات تلخ (حاوی 60 درصد کاکائو و یا بیشتر) یک انتخاب خوب برای کسانی است که از رژیم غذایی کم کالری پیروی می کنند.

طعم تلخ شکلات تلخ، اشتها را مهار می کند. چربی موجود در این ماده غذایی نیز سرعت هضم را کاهش داده و اشتها را برای مدت نسبتا طولانی کنترل می نماید.

علاوه بر این، شکلات حاوی مقادیری کافئین است که در افزایش متابولیسم نقش دارد.

***در پایان این تحقیق توصیه شده است 5 گرم شکلات تلخ (تقریبا به اندازه یک تمبر پستی) که 30 کالری انرژی دارد، در رژیم غذایی خود بگنجانید.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس