صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > حکایت آدامس 


خواص آدامس
به طور کلی، آدامس از پنج ترکیب عمده ساخته شده است:
1- صمغ 2- شیرین کننده 3- نرم کننده 4- طعم دهنده و رنگ دهنده 5- مواد نگاه دارنده.

تاثیر آدامس بر وزن...
جویدن آدامس، باعث از بین رفتن 50 کیلو ژول انرژی در هر ساعت می شود. بدین ترتیب اگر فردی در تمام روز آدامس بجود، حدود 5 کیلوگرم در سال از وزن خود می کاهد.
اما این روش کم کردن وزن خوب نیست، زیرا دیده شده افرادی که دائما در حال جویدن آدامس هستند، دچار بیماری دردناکی در فک به نام temporomandibular joint disorder می گردند.

خواص دیگر آدامس جویدن
آدامس جویدن باعث کاهش تنش و استرس می شود.
از سوزش قلب و برگشت اسید معده یا برگشت غذا جلوگیری می کند.
باعث خوشبو شدن دهان می شود.
جویدن یک بسته آدامس بدون قند چیزی حدود 5 تا 10 کالری به شما می دهد، در صورتی که جویدن یک ساعت آن باعث سوزاندن 10 کالری می شود!

اما چه كسانی "باید" آدامس بجوند:

ـكاهش ترشح بزاق و خشكی یكی از عوارض جانبی مصرف بسیاری از داروها؛ مانند داروهای ضد فشار خون یا بیماری ها؛مانند دیابت یا درمان های پزشکی؛ مانند رادیوتراپی است. خشكی دهان در این افراد زمینه را برای بروز پوسیدگی های گسترده در سطح تمامی دندان ها فراهم می كند. اما جویدن آدامس می تواند موجب تحریك ترشح بزاق و كاهش خطر پوسیدگی دندان در این افراد شود. ولی جویدن مداوم آدامس هم برای كاهش خطر پوسیدگی كفایت نمی كند

ـاگر شما جزء آن دسته افراد هستید که تلاش و کوشش زیادی می کنید تا بعد از وعده غذایی اصلی چیزی نخورید یا برای جلوگیری از خوردن میان وعده های شیرین هنگام خواب تقلای زیادی می کنید، بیایید جویدن یک آدامس بدون قند را امتحان نمایید.
این امر به شما کمک می کند تا:
* متوجه شوید وعده غذایی تان به پایان رسیده.
* از خوردن سرپایی یا ناخنک زدن های شما جلوگیری می کند.
* تمایل و اشتهای زیادتان به مواد شیرین را کاهش می دهد.


افرادی که نباید آدامس بجوند :

- افرادی كه دچار مشكل مفصل فك دهان هستند و حین جویدن، مفصل آنها دچار درد یا صدا می شود، باید تا حد امكان از تجربه شیرین جویدن آدامس پرهیز كنند.
- كسانی كه دچار دندان قروچه و سایش دندان ها هستند و نیز كسانی كه صبح ها، بعد از بیدار شدن از خواب، در فك خود احساس درد می كنند.

آدامس ها را از نظر جنس و قوام می توان به دو دسته تقسیم كرد:

1 – آدامس های بادكنكی : كه قوام سفت و محكمی دارند و حین فشرده شدن میان دندان ها، همیشه یك لایه از آنها میان دندان ها باقی می ماند. جویدن این نوع آدامس برای مفصل فكی مناسب نیست و آن را دچار آزردگی و درد می كند، زیرا ساختار مفصل فكی شما دوست دارد كه حین جویدن غذا، دندان ها به طور كامل روی هم قرار گیرند و هیچ ماده ای میان سطوح جونده دندان ها فاصله نیندازد.
آدامسی که می جوید باید نرم ، کم حجم و بدون قند (SUGAR FREE) باشد تا ضرر کمتری برای فک دهان و دندان های شما داشته باشد.

2 – آدامس های غیر بادكنكی : كه قوام نرمی دارند و حین جویدن، به راحتی از میان دندان ها فرار كرده و حجمی از آن، روی سطح جونده دندان ها باقی نمی ماند.

اندازه آدامس

آدامس هر چه بزرگ تر و حجیم تر باشد، فك ها برای جویدن آن بیشتر از هم باز می شوند و نیروی بیشتری برای نفوذ دندان ها در آدامس و به هم رسیدن آنها صرف می شود . از همین رو حجم آدامس نباید خیلی زیاد باشد.

آدامست را قورت نده،درست یا غلط؟
اگر آدامس تان را قورت دادید، نگران نباشید، زیرا تمامی ترکیبات آدامس طی مراحلی در دهان، معده، روده کوچک و روده بزرگ هضم می شوند و در آخر از بدن دفع می گردند، یعنی آدامس در معده تان باقی نمی ماند. صدها پزشک معتقدند این امکان که آدامسی که شما قورت داده‌اید، برای سال ها در بدن شما باقی بماند، تصوری کاملا اشتباه است.
فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس