صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > خواص برخی ادویه ها 


 

خواص برخی ادویه ها


● شاخه میخک: سرشار از آنتی اکسیدان و ضدالتهاب
چوب میخک سرشار از مواد مغذی است. در واقع این ادویه یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان ها محسوب می شود. باید بدانید که آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزادی که سرمنشأ بیماری ها هستند مقابله می کنند.
علاوه بر این، نتایج پژوهشی که اخیراً در Journal of Lipid Research به چاپ رسیده است نشان می دهد روغن موجود در چوب میخک می تواند مانع تولید آنزیم التهاب زای سیکلواکسیژناز ۲ (COX ۲) شود.


● دارچین: پیشگیری از ابتلا به بیماری ها
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان داده است که دارچین می تواند باعث پیشگیری و کاهش حالت «مقاومت به انسولین» و علائم سندروم متابولیک شود. این مشکلات باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته ی مغزی و دیابت نوع ۲ می شود.
دارچین نمی گذارد میزان قند خون پُست پراندیال (یا قند خونی که بعد از اتمام غذا گرفته می شود) بالا برود و این خاصیت دارچین به دیابتی ها امکان می دهد تا در تغذیه ی خود دچار مشکلات کمتری شوند.● ادویه ها: دوستدار مغز شما
عطر دارچین صرفاً باعث خوشبو شدن محیط آشپزخانه ی شما نمی شود بلکه باعث تحریک فعالیت مغز شما نیز می شود. نتایج پژوهشی که در North American Journal of Psychology منتشرشده است نشان می دهد که بوی دارچین یا جویدن آدامس دارچینی عکس العمل مغز و حافظه را تحریک می کند.


● کپسول زنجبیل: تسکین حالت تهوع دوران بارداری
زنجفیل برای تسکین حالت تهوع و رفع مشکلات یبوست موثر عمل می کند. اخیراً محققان دانشگاه تورنتو، پژوهش های جدیدی در خصوص درمان حالت تهوع و استفراغ های دوره ی بارداری انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که زنجبیل یک روش موثر، مطمئن و کم خرج برای رفع این قبیل مشکلات است. البته محققان توصیه می کنند خانم های باردار قبل از مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت کنند.● جوز: برای بالا بردن شور و هیجان
برای داشتن روابط عاشقانه ی پرشور و هیجان با همسر خود ، جوزهندی را دریابید. با وجود اینکه این خاصیت جوز هندی از نظر علمی به اثبات نرسیده است اما از مدت ها قبل مردم این ادویه را به عنوان تقویت کننده ی قوای جنسی مصرف می کنند. البته اخیراً محققان دانشگاه گلف کانادا در این زمینه مطالعاتی انجام داده و به این نتیجه رسیدند که جوز هندی باعث افزایش فعالیت های جنسی حیوانات می شود.
اما این محققان معتقدند که برای اعلام نظر قطعی در این مورد نیاز به انجام پژوهش های بیشتری هست.


● هل: علائم و دردهای پیش از قاعدگی را کاهش می دهد
بر اساس پژوهش هایی که محققان آمریکایی انجام داده اند، زن هایی که هر روز مواد غذایی حاوی منگنز مصرف می کنند کمتر با علائم و مشکلات قبل از عادت ماهانه روبه رو می شوند. بر عکس زن هایی که کمبود منگنز دارند بیشتر دچار گرفتگی عضلات و افسردگی می شوند.
برای پیشگیری و کاهش این علائم به چای یا قهوه تان هل اضافه کنید. باید بدانید که یک قاشق چای خوری هل، ۳۲ درصد نیازهای روزانه ی افراد به این ماده مغذی را تأمین می کند. البته می توانید از چوب میخک و کاری نیز استفاده کنید. برای این کار توصیه می کنیم چوب میخک آسیاب شده را به کاری اضافه کنید. این ادویه ها نیز ۳۶ درصد نیاز روزمره به منگنز را تأمین می کند.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس