صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > لاغری با ورزش یا تغذیه 


ورزش یا تغذیه ؟!

 


 

 

طبیعی است که هر کسی‌ که در پی‌ کاهش وزن است، دنبال کاهش وزن سریع باشد. ولی‌ شواهد نشان می‌‌دهد که افرادی که وزنشان را تدریجی‌ و به طور یکسان هفته‌ای ۰.۵-۱ کیلو کم می‌‌کنند، در حفظ وزن کاهش یافته موفق ترند. ...کاهش وزن سالم مستلزم رژیم یا برنامه خاص فلان مرکز، دکتر، یا نام خاص نیست بلکه لازمه آن تغییر شیوه زندگی‌، یا به عبارت دیگر تغییر خوردن روزانه یا فعالیت بدنی است. برای کاهش وزن باید کالری بیشتری برای کارکرد بدن و فعالیت بدنی نبست به کالری موجود در غذای خورده شده استفاده شود. برای کاهش ۰.۵-۱ کیلو وزن بدن حدود ۳۸۵۰-۷۷۰۰ کالری کمتر باید مصرف شود که می‌‌تواند معادل کاهش ۵۰۰-۱۰۰۰ کالری از غذا ی روزانه یا انجام فعالیت بدنی به این مقدار باشد. یک برش بزرگ پیتزا حدود ۶۰۰ کالری دارد، حال اینکه ۶۰۰ کالری حدود ۳ ساعت پیاده روی، ۱.۵ ساعت دوچرخه سواری‌، یا بیش از یک ساعت دویدن است. به عبارت دیگر کاهش غذا معمولاً آسان تر از انجام ورزش برای ایجاد کسری کالری یکسان است.
بررسیهای متعددی در طول سالیان اثر کاهش کالری، فعالیت بدنی، و یا ترکیبی‌ از دو بر کاهش وزن را مقایسه کرده اند. بیشترین کاهش وزن بر اثر رژیم کاهش کالری و یا ترکیبی‌ از رژیم کاهش وزن و ورزش دیده می‌‌شود و پس از یک سال ترکیب این دو برنامه ارجح بوده است. همچنین نتایج فهرست ملی‌ کنترل وزن که متشکل از افرادی است که وزن خود را کاهش داده و حداقل یک سال حفظ کرده اند نشان می‌‌دهد که ۸۹% افراد ترکیبی‌ از ورزش و رژیم غذا یی را استفاده کرده اند، در حالی‌ که فقط ۱۰% با رژیم به تنهایی‌ موفق بوده اند، و ۱% ورزش به تنهایی‌ را برای کاهش وزن به کار برده اند.

از طرف دیگر بر اساس منابع تحقیقی موجود نه تنها انجام ورزش برای کاهش وزن متوسط در افراد دچار اضافه وزن و چاقی توصیه می‌‌شود، بلکه انجام آن منجر به کاهش چربی‌ شکمی، تقویت دستگاه قلبی ریوی، و حفظ وزن کاهش یافته می‌‌شود. یعنی‌ " گرچه این رژیم غذایی است که باعث کاهش عدد وزن می‌‌شود، ورزش است که سلامت و تناسب جسمانی‌ و حفظ وزن کاهش یافته را تضمین می‌‌کند. "

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس