صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > علل نفخ شکم نفخ یکی از سیگنال های بدن است که باید خیلی جدی گرفته شود .نفخ علامت عدم تعادل سلامت بدن است و باید بطور کامل مورد بررسی قرار گیرد. وقتی که نفخ حالت مزمن و همیشگی به خود میگیرد نشانه اضافه تولید گاز در بدن است. تولید گاز در بدن یک چیز طبیعی ...است که به هر حال اتفاق میفتد و معمولان از طریق سیستم تنفسی دفع میگردد, تولید مداوم گاز در روده نشانه این است که تغذیه خود را باید بیشتر مورد دقت قرار دهیم .هنگام نفخ باید متوجه باشیم که تولید گاز در بدن در این حد زیاد بیشتر برمیگردد به گاز های سمی که میتوند باکتری های مفید روده را از بین ببرد و به کبد نیز اسیب برسا ند . خارج ساختن این گاز ها ضروری است چرا که میتواند سبب مسموم سازی سیستم های مختلف در بدن انسان گردد .
- یکی از دلیل نفخ این است که هضم مواد غذایی درست انجام نشده است.
- یکی دیگر از دلایل نفخ پایین آمدن سیستم ایمنی بدن است , بر اثر از بین رفتن باکتری های خوب و مفید روده سیستم ایمنی بدن ضعیف شده وعلاوه بر ان با تولید گاز های ناشی از نا قص بودن هضم غذا ,پایین آمدن ایمنی بدن شدت بیشتری میگیرد و در حقیقت مثل یک دایره بسته عمل میکند.
نفخ علاوه بر بیماری هایی که روده را گرفتار میکند , میتواند یکی از دلایل بیماری هایی باشد که کلان با سیستم هاضمه ارتباطی ندارد مثل : روماتیسم و یا الرژی های مختلف .
نفخ میتواند به دلا یل زیر پدید اید:
- استفاده زیاده از حد از غلا ت به خصو ص غلا ت سبوس دا ر . اگر چه که غلا ت سبوس دا ر یکی از منابع خوب فیبر برای بدن هستند اما مصرف زیاده از حد ان نیز سبب نفخ در بدن میگردد و شاید بهتر این است که بخشی از فیبر لازم برای بدن را از منابع دیگر فراهم کرد. خوردن بیش از حد نان به خاطر خمیر مایه ان میتواند در خیلی از موا رد ایجاد نفخ کند.
همچنین زیاده روی در خوردن مواد قندی نیز عامل دیگری برای تولید قارچ های مضر در روده و ایجاد نفخ میباشد .
- استفاده زیاده از حد از پروتئین های حیوانی و همچنین پروتئین هایی که به خصوص ورزشکاران به صورت نوشیدنی استفاده میکنند میتواند یکی دیگر از دلا یل نفخ باشد .
خیلی از عادت های بد غذایی میتواند عامل نفخ باشد مثل :
- شبها دیر غذا خوردن
- خوب نجویدن غذا
- تقسیم بندی بد وعده های غذایی ( مثلا خوردن تنها یک وعده غذایی و انهم به صورت حجیم )
- نوشیدن آب به همراه غذا
- نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های گاز دار

- دیگر از دلا یل نفخ میتواند ترکیب کردن ناهماهنگ مواد غذایی به هنگام خوردن باشد , به عنوان مثال ترکیب غلا ت با میوه ها مثل خوردن کیک میوه یا ترکیب غلا ت با پنیر مثل پیتزا , پاستا , یا حتا نان و پنیر ( در یک مطلب دیگر ترکیب صحیح مواد غذایی را برایتان خواهم نوشت )
- نفخ میتواند حتا از طریق الرژی به مواد غذایی حاصل شود مثل آلرژی به گلوتن, یا گلوکوز یا فروکتوز ( قند میوه)
- قند های مصنو عی که در مواد غذایی بدون شکر مثل آدامس ها نوشیدنی ها آبنبات ها ,و ... استفاده میشود نیز از جمله دلایل نفخ هستند .
- خیلی از دارو ها میتوانند سبب نفخ شوند مثل آنتی بیوتیک ها , مسکن ها و غیره ....
-گازی که بعضی از مواد شیمیایی مثل مواد تمیز کننده, یا سمومی که در طبیعت هستند ساطع میشود نیز میتواند سبب نفخ شود, حتا امروزه آمالگام که در پر کرده گی دندان استفاده میشود را تا حدودی میتوان از عوامل نفخ نامید.
- استرس میتواند سبب نفخ گردد
- بیماری های کبدی نیز میتواند به نفخ منجر شود , کبد بیمار پیش ازا آنکه با سردرد یا خستگی خود را نشان دهد ابتدا سیگنال های خود را به صورت نفخ میفرستد .
- یک روده بیمار میتواند نفخ را در بدن منجر شود, دل درد های شدید , سیستم نامنظم دفع را جدی بگیرید, اگر به این حالت دچار میشوید نشان دهنده این است که بدن شما بعضی از مواد غذایی را نمیپذیرد در صدد پی جویی بر ایید .
فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس