صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > کمبود منیزیم 


 

امروزه زمین های زراعی به شدت دچار کمبود عناصر مختلف هستند چرا که در گوشه و کنار جهان با انواع کود های شیمیایی سعی به هر چه بیشتر و زیبا تر کردن محصولات کشاورزی و باغداری دارند , غافل از اینکه همزمان این زمین ها هر چه ب...یشتر مواد غذایی خود را از دست میدهند, صنایع غذایی به دنبال سود جویی هرچه بیشتر از فروش مواد غذایی این واقعیت را پنهان نگاه میدارند که محصولاتی که به میزان وسیع وارد با زار های جهانی میشوند آیا از کیفیت لازم جهت تغذیه برخودار هستند یا نه.متاسفانه هنوز قانونی در جهان وجود ندارد که با مبنای ان میزان بالا یا پایین بودن ویتامین ها یا عناصر در مواد غذایی را بسنجد و بعد از دریافت استاندارد کافی آنها را راهی بازار کند .از همین رو مواد غذایی زیادی دچار کمبود منیزیم هستند از غلات گرفته تا میوه و سبزی و گوشت و محصولات لبنی و حیوانی . خیلی از مواد غذایی که تحت پروسه خاص تولید میشود بخش بزرگی از منیزیم خود را از دست میدهند به عنوان مثال ارد سفید دارای فقط ٢٠ تا ٣٠ درصد منیزیم نسبت به ارد با سبوس است و تمام محصولاتی که از ذرت درست میشوند مثل پودینگ ها , کیک ها و شیرینیجات نسبت به گیاه ذرت فقط ٣ % از منیزیم ان را دارا هستند. همینطور است نسبت به تولید شکر که در طی مسیر تولید از چغندر یا نیشکر به شکر یا قند ٩٩% منیزیم خود را از دست میدهند , همینطور از طریق پخت مواد غذایی از میزان منیزیم موجود در مواد فقط زیر ٤٠% ان باقی میماند , معمولا با دور ریختن آب غلات پخته شده یا پاستا یا عدس یا لوبیا ,و... میزان زیادی از منیزیم انها نیز بیمصرف از بین میرود. همچنین با بدور ریختن آب اینگونه مواد میزانی از ویتامین ب , و ب ٦ و روی,ویتامین E این مواد نیز از بین میروند و جلب توجه است که منیزیم حاصل از مواد غذایی وقتی بیشتر جذب بدن میشود که همراه این ویتامین ها و عناصر ترکیب شود . ویتامین E تا ٤٥% هنگام سرخ کردن, تا ٥٠% هنگام پختن , تا ٦٠% با یخزدن مواد از بین میرود. روی عنصری است که جهت سم زدایی بدن به کار میاید و با شیمایی شدن مواد غذایی جهت بالا بردن زمان نگاهدا ری آنها , یا از طریق دارو ها و یا سموم مختلف , روی زیادی در مواد غذایی برای استفاده بدن باقی نمی ماند . یک راه حل جهت جلوگیری از هدر رفتن عناصر و ویتامین ها مصرف کردن آنها به صورت هر چه تازه تر وبیشتر از ٢ یا ٣ روزانبار نکردن آنهاست , و همچنین تغیر شیوه های پخت این مواد جهت نگاهدا ری بیشتر مواد غذایی آنهاست , مثلا با زمان پخت کوتاه تر یا تا جای ممکن خام مصرف کردن آنها , و نظایر آنهابهره بیشتری از مواد غذایی خواهید برد .
نمک دریا دارای میزان بالایی از منیزیم است , منیزیم نمک اما سبب میشود که زمان نگهداری نمک پایین بیاید , این بدین معنی است که نمک بعد از مدتی رطوبت هوا را جذب میکند و بهم میچسبد,از این رو امروزه در صنایع غذایی میزان بالایی از منیزیم نمک را میگیرند تا مشکل نگاهدا ری نمک را حل کنند , سعی کنید بیشتر نمک هایی را بخرید که تحت تاثیر پروسه نگهداری قرار نگرفته است تا از منیزیم ان بهره مند شوید.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس