صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > شیرین بیان ضد زخم معده 


کدام گیاه زخم و سرطان معده را درمان می‌کند؟

گیاه دارویی شیرین بیان با نام علمی glycyrrhize globra گیاه بومی مناطق مدیترانه است و در اکثر نقاط کشور ایران می‌روید.

شیرین بیان گیاهی چندساله و دارای ساقه‌ای ...به طور یک متر است که در نواحی معتدل تا ارتفاع دو متر می‌رسد.

برگ‌های این گیاه مرکب از تعدادی برگچه‌های فدر و سبز رنگ است. گل‌های این گیاه به رنگ بنفش، سفید و زرد است و میوه آن مانند نیام و محتوی پنج تا شش دانه است.

ریشه شیرین بیان به طور خیلی عمیق در زمین فرو می‌رود. پوسته ریشه این گیاه قهوه‌ای سیر و سیاه است و مغز ریشه زرد رنگ بوده و طعم آن بسته به انواع مختلف تغییر می‌کند.

مسئول بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان در این رابطه گفت: شیرین بیان را به صورت قطعات کوچک به قطر نیم سانتی‌متر و طول 1.5 سانتی‌متر به فروش می‌رسانند.

راشکی در گفت‌وگو با افزود: مهمترین خاصیت شیرین بیان که جدیداً کشف شده و در اروپا و آمریکا استفاده می‌شود، درمان کننده زخم و سرطان معده است و برای این منظور شربت شیرین بیان را تهیه کرده و هر روز به مقدار یک قاشق غذا خوری قبل از غذا به مریض بدهید، اگر این عمل را تا 4 ماه تکرار کنید، شخص معالجه خواهد شد.

وی ادامه داد: این گیاه برای تقویت عمومی بدن مفید است و خوردن آن از پیری جلوگیری می‌کند، همچنین برای نرم کردن سینه موثر است.

وی گفت: زخم‌ها و تاول‌های پوست را با چای شیرین بیان شست‌وشو دهید تا زود خوب شود.

راشکی بیان کرد: گیاه شیرین بیان ملین است و معمولاً آن‌را با گیاهان دیگر مخلوط می‌کنند که انقباضات را کم کند.

وی در ادامه گفت: این گیاه مدر و عرق‌آور است و برای برطرف کردن زخم و التهاب دهان ریشه شیرین بیان را باید مکید.

وی افزود: این گیاه ورم معده را برطرف می‌کند، تنگی نفس را تسکین می‌دهد و برای درمان سوء هاضمه و از بین بردن نفخ شکم مفید است.

راشکی تاکید کرد: این گیاه چشم را تقویت کرده و سردرد را رفع می‌کند، برای این منظور دو گرم ریشه شیرین بیان را پودر کرده و با یک گرم شکر و یک گرم رازیانه مخلوط کنید سپس آنرا در آب خیس کرده و هر روز بخورید.

وی ادامه داد: اگر شیرین بیان را قبل از غذا مصرف کنید برای لاغری موثر است.

وی گفت: برای درمان موخوره چای شیرین بیان را به سر بمالید و برای رفع بوی بد زیر بغل و پا از برگ‌های شیرین بیان پماد درست کرده در این قسمت‌ها بگذارید.

وی افزود: برای درست کردن شیرین بیان باید مقدار 50 گرم ریشه شیرین بیان بدون پوست را آسیاب کرده و دریک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید مدت 10 دقیقه دم بکشد و برای درست کردن جوشانده شیرین بیان باید مقدار 50 گرم ریشه شیرین بیان بدون پوست آسیاب کرده و در 100 گرم آب ریخته و آنقدر بجوشانید که دوسوم آن باقی بماند.

مسئول بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: برای ساخت شربت شیرین بیان باید ریشه بدون پوست این گیاه را آسیاب کرده و با آب مخلوط کرده و آنقدر بجوشانید تا غلیظ شود.

وی ضمن اشاره به این که نمی‌توان تکه‌های شیرین بیان را مانند آب نبات در دهان گذاشت و مکید، اظهار کرد: استفاده زیاد از شیرین بیان برای طحال مضر است و اگر می‌خواهید از شیرین بیان برای برطرف کردن بیماری و برای مدت طولانی استفاده کنید بهتر است آنرا با کتیرا بخورید.
فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس