صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > 12 عارضه کاهش وزن سریع 


۱۲ عارضه مهم کاهش وزن سریع

 


 


یک متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه کاهش وزن اصولی و تناسب اندام ماندگار نیازمند زمان و ایجاد عادتهای غذایی مناسب است، گفت: این نوع کاهش وزن بدون گرسنگی و عوارض بوده و امکان چاقی مجدد در آن بسیار کم است.

دکتر بهمن محمدی در گفتوگو با ايسنا، با اشاره به اینکه کاهش وزن سریع با عوارض همراه است، گفت: ریزش موها، چین و چروک و شلی پوست صورت و بدن، ضعف اعصاب، افت فشار خون و ضعف و بیحالی، پوسیدگی دندانها، بروز سنگ کیسه صفرا، ورم و زخم معده، یبوست و حتی افسردگی از عوارض کاهش وزن سریع هستند.

وی با تاکید بر اینکه کاهش وزن سریع، موجب مقاومت بدن در برابر لاغری میشود، گفت: کاهش وزن سریع که به طور معمول در جریان کمخوری و ورزش شدید روی میدهد، بدن را تحت فشار قرار داده و بدن در برابر لاغری مقاومت میکند. بدین ترتیب، به تدریج سرعت کاهش وزن کند و بالاخره در جایی کاهش وزن متوقف میشود.

این متخصص تغذیه افزود: علت این امر نیاز بدن به حفظ بافت چربی به عنوان ذخیره حیاتی انرژی بدن در مواقع گرسنگی و قحطی است و بدن تلاش میکند به هر صورت ممکن ذخیره چربی را حفظ کند.

بهمنی خاطر نشان کرد: شخصی که با انجام تمرینات ورزشی شدید و کمخوری لاغر شده است اگر به هر دلیلی نتواند به همان شدت سابق ورزش کند، ورزش را رها کرده یا غذای خود را افزایش دهد، بدن سریع واکنش نشان میدهد، مجددا وزن افزایش یافته و آن شخص چاق میشود. از طرف دیگر، کم خوردن و گرسنگی سرانجام مقاومت فرد را در هم شکسته و ممکن است باعث شود که حتی بیشتر از قبل غذا بخورد و چاقتر شود.

این متخصص تغذیه تاکید کرد: در دوران کاهش وزن باید عادات غذایی چاقکننده مانند خوردن غذاهای چرب و پرکالری و مواد غذایی کمخاصیت و چاقکننده، (نظیر هله هوله و شیرینیجات) را به تدریج کنار گذاشت و عادتهای غذایی مناسب، مانند خوردن غذاهای مفید و کمکالری، نظیر سبزیجات، سالاد و مواد پروتئینی را جایگزین آنها کرد و لبنیات، میوهها، نان و برنج نیز باید در حد متعادل مصرف شود.

بهمنی یادآور شد: پیادهروی در کاهش وزن بسیار موثر است و اگر همراه با رژیم غذایی باشد، تاثیر آن بیشتر است. البته پیادهروی باید با سرعت متوسط و روزانه به مدت نیم تا یک ساعت انجام شود و تا دو ساعت پس از اتمام آن تنها آب نوشیده شود. نوشیدن یک لیوان آب هر نیم ساعت یک بار توصیه میشود و لاغر شدن را سرعت میبخشد.

این متخصص تغذیه افزود: بهترین زمان برای پیادهروی پس از صرف صبحانه است. کسانی که امکان پیادهروی در صبح را ندارند، میتوانند عصرها پیادهروی کنند. بهتر است مدت پیادهروی از یک ساعت بیشتر نشود؛ چراکه ممکن است در بدن ایجاد مقاومت کند. در این حالت باوجود کاهش وزن بدن اما پس از مدتی روند کاهش وزن متوقف میشود.

بهمنی تصریح کرد: پیادهروی کمتر از نیم ساعت نیز تاثیر چندانی در لاغری ندارد. البته افرادی که وزنشان زیاد است و آمادگی جسمانی خوبی ندارند یا به کمر درد یا آرتروز مبتلا هستند، لازم است در ابتدا مدت و سرعت پیادهرویشان کمتر باشد و به تدریج بیشتر شود.

این متخصص تغذیه در پایان گفت: اگر کسی امکان پیادهروی ندارد یا مایل است با ورزش و تمرینات ایروبیک وزن خود را کاهش دهد، لازم است برای حفظ وزن خود تمرینات ایروبیک را همواره ادامه داده و چنانچه به هر دلیل ورزش را قطع کند، لازم است از غذای مصرفی خود بکاهد. بدین ترتیب از افزایش مجدد وزن جلوگیری میشود.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس