صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > چاقی مفرط 


چاقی مفرط در جهان امروز به یک معضل بزرگ تبدیل شده است اضافه وزن و چاقی به عنوان تجمع چربی غیر طبیعی و یا بیش از حد است که بعنوان یک خطر برای سلامتی تعریف شده است اندازه گیری شاخص توده بدن (BMI)، وزن یک فرد به کیلوگرم را بر مجذور قد به متر تقسیم می کنیم فردی با شاخص توده بدن 30 یا بیشتر به طور کلی چاق می باشد. اضافه وزن و چاقی عامل خطر عمده برای تعدادی از بیماریهای مزمن مانند ( دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سرطان ) می باشد.


در حال حاظر چاقی در کشورهای با درآمد بالا، بعنوان یک مشکل و در کشورهای با درآمد کم و متوسط به طور چشمگیری در حال افزایش است یک فرد ممکن است به دلایلی مانند ( پرخوری، سبک زندگی بیحرکت، بدون ورزش، یا اختلال سوخت و ساز بدن و غذا خوردن، وضعیت پزشکی، و غیره ) به چاقی مبتلا شود که با تغییرات اجتماعی و شیوه زندگی، مشکلات پزشکی، عدم تعادل هورمونی، بیماری های ژنتیکی و با افزایش مصرف غذا و عدم ورزش تشدید می شود و فرد دچار چاقی مفرط می شود.
برای تعیین مقدار اضافه وزن باید بدانید که ( وزن ایده آل بدن ) به چند عامل از جمله ( سن، نسبت عضله چربی، قد، جنس، و تراکم استخوان ) بستگی دارد. بعضی از مردم شاخص توده بدن ( BMI) را بهترین راه برای تعیین وزن ایده آل بدن شما است. و بعضی می گویند که BMI معیوب است و توده عضلانی در آن به حساب نمی آید و نسبت دور کمر به دور لگن بهتر است.
نسبت دور کمر به دور باسن (WHR)
نسبت دور کمر شما با اندازه گیری کوچکترین قسمت دور کمر معمولا در بالای ناف که به کل محیط لگن در وسیع ترین بخش آن تقسیم می شود.
WHR در مردان
WHR کمتر از 0.9 مشکلات سلامت قلب عروق با خطر کم
WHR بین 0.9 - 0.99 مشکلات سلامت قلب عروق با خطر متوسط
WHR یک و یا بیشتر در معرض خطر مشکلات قلبی و عروقی
WHR در زنان
WHR کمتر از 0.8 مشکلات سلامت قلب و عروق با خطر کم
WHR بین 0.8 - 0.89  مشکلات سلامت قلب و عروق با خطر متوسط
WHR با 0.9 یا بیشتر در معرض خطر مشکلات قلبی و عروقی
WHR به طور دقیق اندازه گیری درصد چربی کل بدن یک شخص نیست با این حال، پیش بینی بهتری از وزن و خطرات سلامت نسبت به BMI دارد.
چربی ضروری مقدار چربی که فرد برای زنده ماندن نیاز دارد زنان نیاز به یک درصد چربی بالاتر از مردان دارند چربی ضروری 2 ٪ - 5 ٪ در مردان و 10 ٪ -13 ٪ در زنان است.
چربی های ذخیره که شامل تجمع چربی در بافت چربی در برخی از ارگان های بدن مانند قفسه سینه و شکم است .
مجموع درصد چربی بدن شامل چربی ضروری به علاوه چربی های ذخیره می باشد. دستگاه هایی برای تعیین درصد چربی بدن وجود دارد. که می توانید برای تعیین مقدار چربی بدن از این دستگاه ها کمک بگیرید.
شورای ورزش آمریکا درصد زیر را توصیه می کند
چربی ضروری
زنان 10-12 ٪
مردان 2-4 ٪
چربی در ورزشکاران
مردان 6-13 ٪
زنان 14-20 ٪
چربی در غیر ورزشکاران
مردان 14-17 ٪
زنان 21-24 ٪
وزن قابل قبول
مردان 18-25 ٪
زنان 25-31 ٪
اضافه وزن
مردان 26-37 ٪
زنان 32-41 ٪
چاق
مردان 38 ٪ یا بیشتر
زنان 42 ٪ یا بیشتر
بسیاری از کارشناسان می گویند که محاسبه درصد چربی بدن افراد بهترین راه برای ارزیابی سطح آمادگی جسمانی فرد است زیرا این تنها اندازه گیری است که شامل ترکیب درست بدن است. هر مرد با درصد چربی بیش از 25 ٪ و هر زن با درصد چربی بیش از 31 ٪ دچار اضافه وزن یا احتمالا چاق می باشد.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس