صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > اگر از نفخ شکم رنج می برید... 


اگر-از-نفخ-شکم-رنج-می-برید-1

زمانی که دچار نفخ شکمی می شویم در ناحیه شکم احساس سفتی و پُری و پف کردگی می کنیم. در بسیاری از موارد این حالت با احساس درد و ناراحتی نیز همراه می شود. اکثر مردم، این حالت را هر چند وقت یکبار تجربه می کنند که معمولاً در نتیجه تجمع مایعات و گاز در ناحیه روده که بر اثر خوردن مواد غذایی خاص بوجود می آید، می باشد. در واقع ، رژیم غذایی نقش مهم و اساسی در ایجاد و یا پیشگیری از این حالت دارد. برخی از موارد رژیم غذایی که می توانند در بروز نفخ شکمی موثر باشند را برای شما ذکر می کنیم:

نکته: در برخی موارد نفخ و باد کردن شکم، ناشی از بیماریهای خاصی می باشد مانند: سندرم روده تحریک پذیر، انسداد بخشی از روده، سندرم تخمدان پلی کیسنیک، انگل های روده ای ، و هم چنین برخی بیماریهای دیگر؛ بنابر این اگر دچار نفخ مزمن و غیر معمول می باشید که با تغییر رژیم غذایی نیز بهبودی حاصل نمی شود، حتماً با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمائید.

رژیم غذایی ضد نفخ

مطالبی که ذکر می شود نکاتی است در مورد رژیم غذایی که با رعایت کردن آنها می توان از بروز نفخ شکمی و انباشته شدن مایعات در بدن جلوگیری کرد.

√ مصرف نمک را کاهش داده ، سطح پتاسیم را افزایش دهید:
دو عنصر سدیم (نمک) و پتاسیم تواماً دارای نقش مهم و اساسی در حفظ تعادل آب بدن می باشند. در حالیکه سدیم سبب جذب آب به درون سلولها می شود، پتاسیم سبب دفع مولکولهای آب از درون سلولها می شود . بنابر این برای اینکه بدن بتواند آب بدن را در حالت تعادل نگه دارد لازم است که میزان پتاسیم افزایش و از میزان سدیم کاسته شود. بنابر این یکی از دلایل عمده در بروز نفخ و انباشته شدن آب در بدن ، مصرف بیش از اندازۀ سدیم می باشد.

در اغلب موارد ، سدیم بیش از اندازه و اضافی می تواند سبب بروز ورم و پُف کردگی در سایر نواحی بدن بویژه در صورت گردد. برای از بین بردن این حالت ورم و پُف کردگی که توسط مصرف غذاهای پر نمک ایجاد شده ، باید مصرف غذاهای حاوی پتاسیم مانند موز را افزایش داد. البته توصیه می شود که از مصرف بیش از اندازۀ نمک اجتناب نموده و میزان آنرا به حداقل برسانند. اگر احساس می کنید که غذای کم نمک چندان خوشمزه نمی باشد می توان آن را با سایر چاشنی ها و گیاهان ادویه ای و معطر ، خوشمزه کرد. لازم به ذکر است که مراقب نمک پنهان در بسیاری از مواد غذایی فرآوری شده و آماده مانند انواع سبزیجات کنسرو شده و یا مواد غذایی منجمد شده باشید.

√ مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین B6 را افزایش دهید:
اگر نفخ شکم در اثر انباشته شدن آب در بدن می باشد، می توانید با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامینB6 (پیریدوکسین)آنرا کاهش دهید. ویتامین B6 مانند یک مادۀ مدر"ادرار آور"طبیعی عمل کرده و سبب کاهش آب اضافی بدن شده و نفخ را کاهش می دهد. ویتامین B6 در برخی مواد غذایی یافت می شود مانند : موز، ماهی تُن ، ماهی و ماکیان.

√ از طرفی نفخ میتواند در اثر حساسیت داشتن نسبت به برخی مواد غذایی و یا عدم
تحمل برخی از مواد غذایی می باشد که این امر معمولاً به سبب عدم وجود ترکیبات شیمیایی و یا آنزیم ها در بدن می باشد که برای هضم این نوع مواد غذایی خاص لازم است . در برخی از افراد واکنش نسبت به برخی مواد غذایی، خود را به صورت نفخ شکم نشان می دهد در حالیکه ممکن است در افراد دیگر ، اینگونه نباشد. با این وجود برخی از مواد غذایی و یا ترکیبات موجود در برخی از مواد غذایی می تواند سبب بروز این نوع واکنش (نفخ) شود؛ این مواد غذایی و ترکیبات عبارتند از : محصولات لبنی ( عدم تحمل لاکتوز)، گلوتن، و فروکتوز( عدم جذب فروکتوز). افراد مختلف دارای آستانۀ حساسیت متفاوتی نیز می باشند بدین معنی که برخی از مردم از حساسیت کمتری برخوردارند و برخی دیگر از حساسیت بیشتری برخوردارند بطوری که حتی با خوردن میزان کمی از مواد غذایی خاص دچار واکنش می شوند.

افراد باید مواد غذایی و یا ترکیبات شیمیایی خاصی را که سبب بروز حساسیت و ایجاد واکنش(نفخ) در آنها می شود را شناسایی کرده و مصرف این مواد غذایی را به حداقل برسانند. این افراد پس از شناسایی کردن مواد غذایی که سبب بروز ایجاد واکنش (نفخ) در آنها می شود، سعی کنند از مصرف این مواد غذای و یا ترکیبات خاص به مدت 2تا 4 هفته اجتناب نمایند؛ در صورت کاهش علائم نفخ و بهبودی چشمگیری در طی این دوره، حال با وارد کردن هر یک از این مواد غذایی خاص به طور جداگانه به رژیم غذایی خود طی یک دورۀ چند روزه و مشخص، اگر مجدداً علائم نفخ حاصل شد می توانید پی ببرید که دقیقاً به کدامیک از این مواد غذایی حساسیت دارید بنابر این با این روش می توانید تک تک این مواد غذایی خاص را شناسایی کرده و یا آنها را کاملاً از رژیم غذایی خود حذف نمائید

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس