صفحه اصلی > مقالات > تغذيه سالم > برگشت اسید معده 


برگشت اسيد معده- Acid reflux

بيماری «برگشت اسيد معده» را می توان با رعايت كردن نكاتی در رژيم غذايی كنترل كرد.
غذاهايی كه بايد اجتناب كرد:
برخی غذاها سبب شل شدن و كاهش استحكام اسفنكتر (عضله‌ی تنگ كننده) مری شده و در نتيجه اسيد معده به سمت مری برمی گردد، اما برخی از غذاها نيز سبب افزايش ميزان اسيد معده شده و در نتيجه به برگشت اسيد معده به سمت مری كمک می كنند:

برگشت-اسيد-معده

غذاها و نوشيدنی هايی كه بايد از آنها دوری كرد:

 نوشيدنی های كافئين‌دار مانند : قهوه، چای، انواع كولا، و نوشيدنی های انرژی زا
 نوشيدنی های الكلی و مواد غذایی حاوی الكل
 نوشيدنی هايی كه دارای اسيد می باشند مانند اسيد سيتريک موجود در پرتقال، نارنگی، گريب فروت، و ليمو ترش، آب گوجه فرنگی نيز در برخی از افراد می تواند سبب ايجاد برگشت اسيد معده شود.
 غذاهای پرچرب- غذاهای حاوی روغن زياد، گوشت‌های پرچربی، مواد غذايی خامه‌دار
 برخی ازسبزيجات مانند: پياز، سير، ترب، و فلفل دلمه‌ای
 در مصرف غذاهای تند و پرچاشنی بايد احتياط كرد و در صورت امكان از مصرف آنها خودداری نمود.
 در مصرف انواع شكلاتها بايد احتياط كرد و به ميزان كم مصرف كرد.
 نوشيدنی های كربن‌دار و يا نوشابه‌های گازدار می توانند به «برگشت اسيد معده» كمک كنند، لذا از مصرف آنها خودداری شده و يا محدود شوند.

برخی از عادات غذايی به «برگشت اسيد معده» كمک می كنند:

برگشت اسيد معده در شب و به‌هنگام خواب، تشديد می شود. بنابراين بهتر است زمان شام خوردن با برنامه‌ريزی بهتری باشد. از خوردن و يا آشاميدن مواد غذايی كه در بالا به آنها اشاره شد بايد اجتناب كرد و يا حتی الامكان در خوردن آنها جانب احتياط را رعايت كرد و به ميزان كم مصرف نمود ولی بهتر است به‌هنگام شب از خوردن و آشاميدن مواد غذايی نامبرده در بالا حتماً اجتناب نمود.

نكاتی در مورد خوردن مواد غذايی

- از پرخوری به‌ويژه در هنگام وعده غذايی شام اجتناب كنيد. خوردن چندين وعده غذايی در طول روز اما در حجم كم توصيه می شود. وعده غذايی شام بايد بسيار سبک و مختصر باشد زيرا به‌هنگام شب بدن ما به كمترين كالری و ميزان انرژی نياز دارد. لذا از خوردن زياد بايد پرهيز نمود.
- از غذا خوردن به‌هنگام تماشای تلويزيون اجتناب نمائيد. زيرا اين امر سبب پرخوری و تندتر غذا خوردن می شود و اين امر سبب می گردد كه هوای زيادی به‌هنگام غذا خوردن وارد معده شود و با ايجاد گاز و نفخ، به برگشت اسيد معده كمک می كند.
- حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از خواب از خوردن اجتناب نمائيد. از خوردن وعده‌های غذايی سبک نيز به‌هنگام آخر شب خودداری شود.
- فعاليت بدنی سبک و يا يک ورزش سبک پس از خوردن وعده غذايی به حركات موجی روده كمک كرده و بسيار مفيد می باشد. قدم زدن و يا حتی انجام برخی كارهای سبک پس از خوردن هر وعده غذايی می تواند بسيار مفيد باشد؛ البته از انجام ورزشهای سنگين و يا فعاليت بدنی سخت پس از صرف وعده غذايی خودداری كنيد زيرا اين امر خود به تشديد برگشت اسيد معده كمک می كند.
- از كشيدن سيگار خودداری نمائيد. زيرا اين امر از عوامل تشديد كننده برگشت اسيد معده می باشند.
- از خوردن دسرهای پرچرب و خامه‌دار به‌ويژه به‌هنگام شب خودداری شود.
- سعی كنيد يک رژيم غذايی كم‌كالری داشته باشيد، رژيم غذايی به‌طور غير مستقيم به كاهش برگشت اسيد معده كمک می كند زيرا رژيم غذايی كم‌كالری در جلوگيری از چاقی و افزايش وزن مؤثر بوده و اين امر به نوبه خود در كاهش برگشت اسيد معده مؤثر خواهد بود.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس