صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > لیزرلیپولیز چیست؟ 


لیزرلیپولیز

 

 

 

تعریف لیزر لیپولیز :

لیزر لیپولیز روشی از جراحی بدون اثرات تهاجمی است که موجب از بین رفتن سلول های چربی میشود و بوسیله ایجاد گرما موجب تحریک اثر سفت کننده روی پوست می گردد. درابتدای کار پزشک محلولی بی حس کننده به همراه آدرنالین (محلول توموسنت) را به مناطق تحت درمان بدن تزریق می کند، پس از آن با توجه به بی حسی در منطقه مورد نظر سوراخی کوچک در پوست ایجاد می نماید و از مسیر آن یک میکروکانولا به قطر تقریبی  یک  تا دو2 میلی متر که محتوی  فیبر نوری می باشد را به پوست وارد می کند. در ادامه طی حرکات رفت و برگشتی آهسته کانولاو برخورد حرارت لیزر به سلول های چربی ، موجب  پارگی سلول های چربی میشود . خروج چربیها از بدن طی فرآیندهای متابولیسمی طبیعی خود بدن به راحتی انجام میپذیرد و یا پس از پایان عملیات  لیزر، میتوان بوسیله ساکشن این مرحله را به اتمام رساند. از طرفی حرارت لیزر بر روی لایه دوم پوست موثر واقع شده و موجب جمع شدگی و بسته شدن پوست می گردد. برخورد لیزر موجب بسته شدن سریع مویرگها شده ، بنابراین به نسبت لیپوساکشن معمولی ، خونریزی یا ورم و کبودی کاهش یافته و سرعت بهبودی افزایش یافته و دوره نقاهت کاهش می یابد.

 

تفاوتهای  لیزر لیپولیز و  لیپوساکشن :

لیزر لیپولیز و لیپوساکشن دو روش کاملا مؤثر در از تخریب چربی های اضافی هستند. اولین و مهمترین دلیلی که امروزه جراحی پلاستیک  مورد توجه قرار گرفته ، استفاده از لیپوساکشن است. لیپوساکشن روشی از جراحی جهت  اصلاح شکل و شمایل افراد است. با اینکه لیپوساکشن حجمهای متمرکز چربی در نواحی مختلف بدن فرد را از بین می برد و موجب تناسب اندام بدن می گردد اما روشی از جراحی در جهت کاهش وزن به حساب نمی آید. لیپوساکشن را در نوحی مختلفی از بدن همچون  پهلوها، شکم ، پشت،ساق پا، باسن، بازوها ،ران، صورت و یا گردن میتوان به کار برد.

 

اما لیزر لیپولیز روشی کم تهاجمی می باشد و دوره نقاهت در این روش در مقایسه با لیپوساکشن بسیار کوتاه تر می گردد. همپنین نتیجه گیری استفاده از لیزر لیپولیز در مناطقی از بدن که بکارگیری روش لیپوساکشن امکانپذیر نیست، بسیار بهتر است. بنا به شرایط و وضعیت جسمانی بیمار ، لیزر لیپولیز به عنوان جایگزینی بسیار برتر از لیپوساکشن می تواند مورد توجه و استفاده قرار گیرد و یا امکان دارد پزشک شما درمانی ترکیبی از لیزر لیپولیز و لیپوساکشن را صلاح بداند.


مناطق مورد کاربرد لیزر لیپولیز :

 

·         شکم

·         ران ها

·         زانو ها

·         باسن

·         صورت (گونه و غبغب)

·         ساق پا

.         پشت

·         مناطقی از گردن

·         بازوها

·         سینه های بزرگ آقایان (ژنیکوماستی)

·         بازوها

 

زمان مورد نیاز جهت انجام لیزر لیپولیز :

 

بطور تقریبی  مدت  زمان مورد نیاز جهت انجام لیزر لیپولیز 5/1 تا 3 ساعت است. باید در نظر داشت که بنا به وسعت منطقه یا مناطقی که قراراست لیزر لیپولیز شوند و بزرگ یا کوچک بودن هیکل شخص، این مدت امکان دارد کوتاه تر یا طولانی تر شود.

 

نیاز به بستری شدن پس از لیزر لیپولیز :

 

لیزر لیپولیز بنا به سطح مورد عمل امکان دارد بوسیله بی حسی موضعی و یا تحت بیهوشی عمومی انجام پذیرد. در اغلب اوقات، شخصی که تحت عمل لیزر لیپولیز قرار می گیرد، پس از چند ساعت  از مرکز مرخص می گردد اما در شرایطی که وسعت سطح لیزر لیپولیز زیاد باشد و به خصوص اگر تحت بیهوشی عمومی انجام پذیرد پیشنهاد می شود که فرد ماکزیمم به مدت 24 ساعت بستری و تحت نظر قرار گیرد.

 

افراد ایده آل برای انجام لیزر لیپولیز :

 

1) شخصی که سلامت جسمانی داشته باشد  و ماکزیمم اضافه وزن او در مقایسه با وزن ایده آلش 10 الی 15 کیلوگرم باشد.

2) شخصی که تجمع چربی منطقه ای در یک یا چند منطقه از بدنش داشته باشد که در مقابل ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند.

3) شخصی که بدلیل وجود این مناطق چربی ناراحت بوده و تمایل دارد به طور دائمی از آنها خلاص شود.

 

موارد منع استفاده از لیزر لیپولیز :

 

1) خانمهای حامله یا مادران در حال شیردهی

2) اشخاصی  که وسیله منظم کننده ضربان قلب (Pacemaker) دارند.

3) اشخاصی که دچار ناراحتی های کبدی و یا مشکل نارسایی کبدی می باشند.

4) این روش درمانی جهت رفع چاقی کاربردی ندارد، به همین دلیل اشخاصی که شاخص جرمی بدن (BMI) آن ها بیش از 30 می بلشد، گزینه مناسبی جهت لیزر لیپولیز نیستند.

5) زمانی که شخص سطح توقع غیرواقع بینانه از آنچه به دست خواهد آورد داشته باشد.

 

 

پس از انجام لیزر لیپولیز رعایت کنید :

 

1) عدم انجام فعالیت های ورزشی  شدید به مدت 1 الی 2 هفته

2) بکارگیری بانداژهای فشاری و یا گن مخصوص جهت مدت زمان اعلامی پزشک (جهت صورت و غبغب حداقل 24 تا 48 ساعت و برای سایر مناطق بین 7 الی 10 روز)

3) مصرف آنتی بیوتیک طی یک دوره کوتاه 5 روزه

4) خشک و تمیز نگه داشتن ناحیه  درمانی به مدت 2 الی 3 روز

5) جلوگیری از ماساژ دادن پرفشار در مناطق درمانی باید به مدت 4 الی 5 ماه .

7) جهت از بین بردن درد در روزهای نخستین  پس از لیزر لیپولیز از مسکن استامینوفن کدئین استفاده کنید.

 

عوارض محتمل لیزر لیپولیز :

در تکنیک لیزر لیپولیز عوارض نادر است ولی ممکن است موارد ذیل اتفاق بیوفتد :

1) عفونت، ناشایع است اما استفاده از آنتی بیوتیک جهت کاهش احتمال عفونت پیشنهاد می گردد.

2) نامنظمی، امکان دارد به عنوان مثال در ناحیه ران بوجود بیاید ، اما احتمال و مقدار آن در قیاس با لیپوساکشن بسیار کم است.

3) اسکار، بدلیل آن که محل ورود و عبور فیبر لیزر بسیار کوچک است، امکانوقوع آن بسیار کم است. اما محل ورود لیزر به پوست امکان دارد به مدت چند هفته قرمز شود.

4) سوختگی پوست، تنها در صورت بی تجربه بودن پزشک معالج امکان رخ دادن آن وجود دارد.

5) شلی پوست، اکثرا بعد از لیزر لیپولیز پوست شل نمی شود اما در صورتیکه پوست فرد خیلی شل باشد امکان دارد به طور کامل جمع نشود و با جراحی اصلاح میگردد.

6) عدم تقارن، امکان دارد عدم تقارن موقتی دیده شود که بدلیل ورم بیشتر در یک قسمت در قیاس با سمت دیگر می باشد. در صورتیکه عدم تقارن پس ازچند ماه باقی بماند، اصلاحپذیر است.

 

درد در لیزر لیپولیز :

اکثر افراد معتقدند که عمل لیزر لیپولیز درد ندارد، ولی امکان دارد شخص حس سوزن سوزن شدن بسیار کمی داشته باشد که در واقع ناراحت کننده نمیباشد. بعد ازعمل، امکان دارد در پوست ناحیه مورد نظر احساس گرمی ایجاد شود و یا پوست فرد قرمز رنگ شود و این علائم کاملا طبیعی است و اغلب بعد از تقریبا چند ساعت از بین میرود.

 

نتایج حاصله پس از لیزر لیپولیز :

نتایج ابتدایی اغلب به سرعت ظاهر می شوند اما نتایج نهایی تقریبا پس از  ۳ الی ۴ ماه حاصل میگردد. طی این زمان ، عصاره سلول ها از بین میرود و با تولید کلاژن پوست سفت می شود.

این روش جراحی ظاهر بدن فرد را اصلاح کرده و مناطق شامل سلولیت (بافت چربی ناهمگون) را صاف می کند.

نتایج عمل لیزر لیپولیز یک هفته بعد از انجام عمل محسوسند و پس از گذشت چند ماه نتایج نهایی حاصل میگردد. این مسئله به علت جذب شدن سلول های چربی تخریب شده توسط لیزر و بعلاوه سفت شدن پوست روی آن ها می باشد.

بدن اشخاص بالغ اغلب سلول های جدید چربی نمی سازد. زمانی که وزن شخصی افزایش می یابد، در اصل سلول های چربی پیشین بزرگ تر می شوند. لیزر لیپولیز این سلول های چربی را به صورت دائمی تخریب کرده  و از بین می برد، به همین دلیل در صورت افزایش وزن مجدد، چربی های اضافی میبایست در مناطقی غیر از نواحی درمان شده با لیزر لیپولیز بوجود بیایند.

 ماندگاری آثار عمل  لیزر لیپولیز دائمی میباشد. از طرفی باقی ماندن نتایج  آن منوط به رعایت موارد بهداشتی است ؛ همچون میزان فعالیت ورزشی ، نوع رژیم غذایی و فرایند طبیعی کهولت سن.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه