صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > PRP و مقایسه آن با کاشت مو 


  

پی آر پی یا پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP چیست؟

 


 

خون انسان عمدتاً از گلبول‌های قرمز (RBC)، گلبول‌های سفید (WBC) و پلاسما تشکیل شده است. پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت)؛ پلاسمای خون است که با دو تا سه برابر پلاکت‌های بیش از حد معمول غنی شده است. به علاوه این پلاسما شامل مواد دیگری نظیر پلاکت عامل مشتق شده رشد (PDGF)، عامل رشد اندوتلیال عروقی (VEGF)، عامل رشد تبدیلی (TGF) و سایر پروتئین‌های فعال زیستی است که برای بهبود زخم و رشد مو مفید است، نیز می‌شود.

مکانیزم درمان پی آر پی (PRP)

مزوتراپی بیولوژیک همان ( PRP platelet rich plasma) است. در این شیوه از شخص خون گرفته خواهد شد و از خون پلاکت و فاکتور رشد را جدا می کنند و سپس آن را به نواحی مختلف تزریق می کنند. این روش تاثیرات به سزایی در جهت مثبت بر روی بیمار دارد.

پزشکان برای درمان ریزش مو از روش پی آر پی مو (PRP) برای رشد فولیکول‌های مو استفاده می‌کند که به موجب آن بازگشت کوچک سازی مو در آلوپسی آندروژنتیک (طاسی مردانه) دیده می‌شود.

تخمین زده می‌شود که ابداع پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید خون با پی آر پی (پلاسمای خون غنی شده با پلاکت یا PRP) می‌تواند مکانیزم بهبود طبیعی زخم در بدن را تقویت کند. همچنین احتمالاً با پی آر پی موی سر (PRP) سلول‌های بنیادی (پاپیالی پوستی) فولیکول‌های تازه پیوندزده شده مو تحریک می‌شود. پزشکان دیگر در حین فرایند پیوند مو این موضوع را احساس کرده‌اند که بدن به صورت طبیعی قادر به تولید عوامل رشد فعال زیستی برای بهبود زخم‌ها و رشد بوده و استفاده از پی آر پی موی سر مزیت اضافه‌ای ایجاد نمی‌کند.

سه مزیت اولیه PRP شامل اتصال به سلول های بنیادی ، افزایش غلظت فاکتور رشد و بازسازی بافت جدید است .

اساس روش PRP تحریک سلول های بنیادی است . سلول های بنیادی سلول هایی هستند که در بدن به هر شکل که نیاز باشد در میآیند و ایجاد بافت های مختلف می کنند البته سلول های بنیادی بصورت غیر فعال هستند و برای فعال شدن نیاز به پلاکت دارند . سلول های بنیادی پس از فعال شدن این خاصیت را پیدا می کنند که به بافت مجاور خود تبدیل شوند و مثلا در کنار ریشه مو باعث رویش موی جدید می شوند .

 


تفاوت پی آر پی و کاشت مو در چیست؟

 

ابتدا تکنیک های اصلی کاشت مو را به طور خلاصه مرور می کنیم:

 

1-     FIT

در این روش ابتدا پیاز های مو، تک تک از پشت سر برداشته می شوند. 

 

در مرحله بعد برش های کوچکی بر روی پوست نواحی مقصد ( نواحی کاشت مو ) ایجاد می شود.

 

در  انتها پیازهای مو در پوست برش داده شده، کاشته می شوند.

 

 

2-     FUT

 

در این روش ابتدا قسمتی از پوست پشت سر به طریقه جراحی جدا می گردد.

 

سپس دو سر پوست به هم رسانده شده و بخیه می گردد.

 

در مرحله بعد پوست جدا شده، به تکه های کوچک تقسیم می شود، به گونه ای که پیازهای مو از یکدیگر جدا شوند.

 

حال، برش های کوچکی بر روی پوست نواحی مقصد ( نواحی کاشت مو ) ایجاد می شود.

 در نهایت تکه های کوچک پوست و پیازهای متصل به آن در پوست برش داده شده، کاشته می شوند.

 

 

در کاشت مو، هیچ مویی به شما اضافه نمی شود بلکه پیاز های مو از ناحیه ای برداشته شده و در منطقه ای دیگر کاشته می شوند. 

 

در روش پی آر پی، با استفاده از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، تحریک رویش مو ایجاد می گردد. پی آر پی باعث می گردد پیازهای مو از فاز تلوژن ( مرحله خواب ) خارج شده و رشد نمایند.

 

 

درمان با PRP در 3 مرحله انجام می شود :

ابتدا حدود 13-8 سی سی از خون شما گرفته می شود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما در داخل یک لوله که حاوی ژل پی آر پی ست ریخته می شود. سپس لوله، در دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و حدود 10 دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند. پلاکت ها ی تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالا PRP که شامل عوامل رشد فراوان و سلولهای بنیادی است، آماده به استفاده در پوست سر می باشد. هدف از این فرایند، افزایش اثرات درمان PRP در ریزش مو است.

 

در مرحله بعد پلاسمای غنی از پلاکت توسط یک سوزن بسیار ظریف که معمولا بر روی یک گان ( تفنگ تزریق ) سوار است، به داخل پوست سر تزریق می شود. این کار توسط تزریقات متعدد در نقاط مختلف پوست سر و با عمق کم ( 3 تا 4 میلیمتر ) انجام می پذیرد. از آنجایی که حجم پی آر پی در هر تزریق کم است و سوزن استفاده شده بسیار نازک می باشد لذا میزان درد و سوزش هنگام کار خفیف خواهد بود که البته با استفاده از بی حس کننده های موضعی این حالت ناخوشایند باز هم کمتر شده و یا اصلا وجود نخواهد داشت.   

استفاده از پی آر پی در جهت رشد مو، منافع زیادی دارد. نشان داده شده است که فاکتور های رشد تغلیظ شده پلاکتی در رشد موهای جدبد و پر پشت کردن موهای قبلی و همچنین در ضخیم و تقویت موهای پیوندی بسیار موثر است.

 

 

فواید پی آر پی

 

    اثر طولانی مدت دارد.

    کاملا استریل انجام می شود.

    از خون خود فرد استفاده خواهد شد. پس باعث آلرژی و انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت و HIVنمی شود .

 

 

مضرات PRP

 

    پس از انجام PRP پاسخ درمان بستگی به واکنش های سلولی فرد دارد که این واکنش ها توسط پزشک یا خود فرد قابل کنترل یا تنظیم نیست .

    در 10% موارد ممکن است اثری دیده نشود

    برای شروع اثر نیاز به زمان دارد و گاهی مشاهده نتیجه نهایی از 6 ماه تا یک سال طول می کشد .

 

  

مقایسه  prpبا مزوتراپی کلاسیک :

مزوتراپی استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق های مکرر در ناحیه مورد نظر است ولی prp تزریق فاکتور های رشد است که از خون خود بیمار مشتق شده است . در هر دو روش ماده مورد نظر (دارو یا پلاسمای حاوی پلاکت ) توسط تزریقات مکرر به محل رسانده میشودچون روش تزریق  prp مشابه مزوتراپی است ولی داروی آن از خود بدن گرفته می شود به آن مزو تراپی بیولوژیک هم اطلاق می شود.

 

 

تاثیر هم زمان prp  و کاشت مو:

 

همراه کردن prp با کاشت مو بخصوص در چهار ماه اول منجر به رشد سریعتر موهای کاشته شده می شود . این عمل در نتیجه تشکیل عروق جدید در محل کاشت و افزایش اکسیژن رسانی در محیط است و از طرفی منجر به رویش موهای کرکی و نازک جدید در سر می شود و به همین دلیل سبب ارتقاء کیفیت کاشت مو می شود .

استفاده از prp  جهت رشد مو منافع زیادی دارد. فاکتورهای رشد تغلیظ شده پلاکتی در رشد موهای جدید وپرپشت کردن موهای قبلی و همچنین ضخیم و تقویت شدن موهای پیوندی بسیار موثر است.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس