صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > لیزر اربیوم چیست؟ 


لیزر اربیوم

 


لیزر اربیوم یکی از روش های درمان چین و چروک دور چشم می باشد که می تواند باعث آسیب به بافت های پوستی شود.

لیزر اربیوم، نوعی لیزر قدیمی است و در گروه لیزرهای ابلیتیو جای می گیرد. لیزرهای ابیلیتو، به آن گروه از لیزرهایی گفته می شود که قسمتی از پوست را بر می دارند. علاوه بر لیزر اربیوم، لیزر CO2 هم در گروه ابلیتیوها قرار دارد.

 

    لیزر اربیوم دارای طول موج ۲۹۴۰ نانومتر یعنی مقدار مناسب برای جذب آب پوست است.

    لیزر اربیوم لایه بسیار ظریفی از پوست را در هر تابش جدا می‌کند و به این ترتیب با ترمیم سطح پوست چروک‌ها کاهش می‌یابد، جای جوش و تجمع غیرطبیعی رنگدانه‌ها از بین می‌رود و ضایعه‌های پوستی برداشته می‌شود.

    دوران بهبود جوان سازی پوست با لیزر اربیوم معمولاً حدود یک تا دو هفته است.

با کمک این لیزر می توان برخی از خال ها، زگیل ها و گروهی از ضایعات پوستی برجسته را برداشت.

 

 

با توجه به این که از لیزر پوست صورت اربیوم برای برداشتن لایه‌های بسیار ظریف پوست استفاده می‌شود، این لیزر عمدتاً برای ترمیم و جوانسازی پوست با اهداف زیر به کار برده می‌شود:

 

    کاهش چروک: با تحریک تولید کلاژن جدید و بازسازی پوست با برداشتن لایه بسیار ظریفی از پوست ترمیم چروک‌ها و جوانسازی پوست امکان‌پذیر می‌شود. هر چه تعداد دفعات عبور لیزر از پوست بیشتر باشد، ترمیم پوست نیز عمیق‌تر خواهد بود و البته به همان نسبت دوران بهبود نیز طولانی‌تر و نتایج به دست آمده بهتر خواهد بود. دوران بهبود جوانسازی پوست با لیزر اربیوم معمولاً یک تا دو هفته طول می‌کشد.

    درمان جای جوش: لیزر اربیوم برای درمان جای جوش و زخم فرو رفته (آتروفیک) به کار برده می‌شود. کلاژن جدید در اثر برداشتن لایه‌های سطحی پوست تولید می‌شود و به این ترتیب پوست جوان‌تر و دارای بافت بهتر می‌شود.

    از بین بردن ضایعه‌های پوستی: بهتر است برای درمان ضایعه‌های پوستی در عوض جراحی از لیزر اربیوم استفاده شود. کراتوز خورشیدی، علامت‌های گوناگون روی پوست و خال‌های خوش خیم را می‌توان با لیزر اربیوم از بین برد. اما این عمل برای درمان ملانوم مناسب نیست.

    درمان تجمع رنگدانه‌ها: از لیزر اربیوم برای درمان تجمع غیریکنواخت رنگدانه‌های روی پوست استفاده می‌شود، به این ترتیب که لایه‌های فوقانی پوست که محل تجمع رنگدانه‌ها هستند، به دقت برداشته می‌شود. این عارضه معمولاً با لیزر اربیوم درمان نمی‌شود، مگر آن که از بین بردن چروک‌ها نیز مد نظر باشد. دوران بهبود این عمل طولانی‌تر از لیزرهای دیگری مانند مدلایت یا روبی است که رنگدانه‌ها را با دقت بیشتر و دوران بهبود کوتاه‌تر برمی‌دارد و نیازی به حذف لایه‌های پوست نیست.

 

مراحل شروع کار:

        داروی بی‌حسی موضعی برای مسدود کردن عصب تزریق می‌شود.

    کرم بی‌حسی یک ساعت پیش از عمل بر روی  موضع مورد نظر استعمال می‌شود.

    صورت بیمار دو بار با استون گرید دارویی تمیز می‌شود.

    لیزر اربیوم در پالس‌های چندگانه از صورت عبور داده می‌شود. در صورت لزوم باید لیزر چند بار از روی صورت عبور داده شود.

        صورت بیمار که احتمالاً بسیار قرمز می‌شود با لایه‌ای از پماد پوشانده می‌شود.

 

اثرات جانبی لیزر اربیوم:

 

 

دوران بهبود عمل جوانسازی و ترمیم پوست با لیزر اربیوم معمولاً حدود یک تا دو هفته است. قرمزی، ورم و پوسته پوسته شدن پوست در این مدت دور از انتظار نیست. در برخی موارد پوست، بسته به شدت درمان، پس از سپری شدن یک تا دو ماه همچنان قدری قرمز است.

 

چون احتمال عفونت تبخالی (ویروس زخم سرد) یا عفونت باکتریایی نیز پس از درمان با لیزر اربیوم وجود دارد، داروی پروفیلاکتیک (پیشگیری کننده) قبل و بعد از درمان مصرف می‌شود.

 

در موارد اندکی نیز با تغییر رنگدانه‌ها مواجه می‌شویم، به ویژه اگر پوست چرب یا تیره باشد، احتمال هیپرپگمانتاسیون (افزایش تجمع رنگدانه‌های پوستی) یا هیپوپیگمانتاسیون (کاهش تجمع رنگدانه‌های پوستی) افزایش می‌یابد. بنابراین پزشکان کلینیک سیب سرخ معمولاً درمان با لیزر اربیوم را تنها بر روی بیماران دارای رنگ پوست روشن انجام می‌دهند.

 

در مواردی نادر درمان با لیزر اربیوم منجر به زخم شدن پوست می‌شود. این مشکل هنگامی رخ می‌دهد که عمق درمان/ ترمیم فراتر از سطحی باشد که پوست قادر به بازسازی کامل آن باشد.

 

 

 

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس