صفحه اصلی > مقالات > کاشت مو > علل ریزش مو در آقایان 


علل ریزش مو در آقایان

 


ریزش مو یک اتفاق تلخ در زندگی آقایان است، بخصوص اگر این ریزش مو ناشی از عوامل ژنتیکی باشد و کاری از دست فرد برای درمان آن برنیاید. برخی از آقایان با مشاهده‌ی ریزش موهایشان اعتماد به نفس‌شان را از دست می‌دهند و با دیدن موهای پرپر شده‌شان روی بالشت یا کف حمام احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کنند. با وجود اینکه در بیشتر موارد ریزش مو ارثی است، اما وراثت همیشه تنها عامل مشکل از بین رفتن موها نیست. عوامل دیگری نیز وجود دارند که ریزش مو را تسریع می‌کنند. در این مطلب به عوامل مهمی که در ریزش موی آقایان نقش دارند اشاره می‌شود.

 

 

عدم توازن میزان مواد معدنی و ویتامین ها در بدن:

 

بدن ما برای متابولیزم صحیح، تولید آنزیم ها، هورمون ها و عملکرد صحیح بخش های مختلف خود نیازمند ویتامین ها و مواد معدنیست، به مواد معدنی ابزار بدن گفته می شود، برای تمام فعالیت های بیوشیمیایی مورد استفاده بدن قرار می گیرند، به عنوان مثال بدن از عنصر روی برای تولید آنزیم های گوارشی و تبدیل مواد غذایی به انرژی، تولید اسپرم و غیره، از کلسیم برای ترمیم استخوان ها و دندان ها و همچنین فعالیت سیستم اعصاب مرکزی، از آهن برای تولید گلبول های قرمز خون، از منیزیم برای تنظیم ضربان قلب و فشار خون و غیره، استفاده می نماید، هرگونه عدم توازن(کمبود یا ازدیاد) این مواد می تواند در فعالیت بخشی از بدن ایجاد اختلال نماید و سبب بروز بیماری ها و مشکلات گردد.

 

بدن نیز برای حفظ سلامت موها و رویش موهای جدید{بطور نرمال روزانه در هر فرد تا 75 تار مو  ریخته می شود} نیازمند مقادیری از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و سایر مواد مغذی می باشد، عدم توازن میزان این مواد در بدن موجر به افزایش ریزش مو و کاهش رویش موهای جدید می گردد و از اصلی ترین علل ریزش مو هم در زنان و هم در مردان می باشد که باید از دو دیدگاه مورد بررسی قرار گیرد: الف) کمبود مواد معدنی و ویتامین ها ب) ازدیاد برخی از مواد معدنی

 

متاسفانه اکثر پزشکان از نقش ازدیاد مواد معدنی در ریزش مو و بروز سایر بیماری ها آگاه نیستند و برای درمان ریزش مو، به تجویز انواع قرص های مولتی ویتامین و مینرال می پردازند، حال آنکه در خیلی از افراد علت ریزش مو ازدیاد برخی از عناصر در بدن است و مصرف این مکمل ها نه نتها باعت کاهش ریزش مو ها نمی شود بلکه سبب برهم خوردن هر چه بیشتر توازن مواد معدنی و بروز سایر مشکلات می گردد.

کمبود مواد معدنی و ویتامین ها :

امروزه به دلیل تغذیه نادرست و کاهش کیفیت مواد غذایی (به دلیل کاهش کیفیت خاک مزارع، استفاده از هورمون ها برای رشد میوه ها و پروار کردن طیور و دام ها و...)، کمبود بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی در اکثر افراد دیده می شود. همچنین استرس، انجام فعالیت های سنگین بدنی، مصرف الکل، استعمال دخانیات و... نیاز بدن به برخی از آن ها را افزایش می دهد.

 

کسانی که به دلیل فقر ویتامین ها و مواد معدنی دچار ریزش مو هستند نیازمند استفاده از مکمل غذایی برای مدتی  به منظور جبران کمبود های بدنشان می باشند.

 

ازدیاد برخی از مواد معدنی در بدن و رابطه آن ها با ریزش مو:

 

ازدیاد مس: مس در پیوند خوردن کلسیم به استخوان ها و بافت های همبند به منظور ساخت و ترمیم آن ها مورد نیاز است. این شامل تاندون ها، رباط ها، پوست، مو، ناخن، شریان ها، وریدها و غیره  می شود. عدم توازن می تواند به پوکی  استخوان و تقریبا به تمام مشکلات  پوستی، تاندون ها، مو و ناخن ها دامن بزند.

 

بسیاری از مردها و زن هایی که دچار ریزش مو هستند دارای ازدیاد مس  می باشند و علاوه بر ریزش مو سایر علایمی را که مرتبط با ازدیاد مس در بدن می باشند از قبیل: ضعف و کمبود انرژی، سردرد، افسردگی، مشکلات جنسی و... را نیز تجربه می نمایند.

 

امروزه ازدیاد مس یکی از دلایل اصلی در بروز ریزش مو و حتی سایر بیماری هاست که متاسفانه اکثر پزشکان از آن اطلاعی ندارند و یا آنرا مورد بررسی قرار نمی دهند.

 

 

 

ازدیاد آهن:

ازدیاد آهن در بدن سبب افزایش تولید رادیکال های آزاد شده که موجب کمبود ویتامین هایی که خاصیت آنتی اکسیدان دارند مانند ویتامین سی، ای و برخی دیگر از ویتامین ها از قبیل B6 و غیره می شود. کمبود این ویتامین ها در بدن ریزش موها را به دنبال خواهد داشت.

از علل ازدیاد آهن که امروزه بسیار شایع است می توان به مصرف بیش از حد گوشت قرمز، تخم مرغ و سایر منابع آن، خوردن مشروبات الکلی، آب پرتقال و یا ویتامین سی همراه با غذا، استعمال تنباکو، مصرف بدون بررسی مکمل های غذایی که حاوی آهن می باشند و... اشاره نمود، همچنین بسیاری از کودکان با ازدیاد آهن به دنیا می آیند دلیل آن هم مصرف بیش از حد منابع آهن در دوران بارداری توسط مادرانشان می باشد.

 

مشکلات غده تیروئید:

 

تیروئید غده‌ای کوچک است، اما تأثیر زیادی در عملکرد متابولیکی بدن دارد. کم کاری تیروئید یکی از مشکلات رایجی است که باعث تنبلی این غده شده و باعث بروز مشکلات زیادی در سلامتی حتی سرطان می‌شود. کم کاری تیروئید علائم زیادی دارد و یکی از این علائم ریزش مو است که هر دو جنس زن و مرد را درگیر می‌کند. اگر در بدن خود علاوه بر ریزش مو علائم دیگری مانند خستگی، فشار دادن دندان‌ها به هم، گردن درد و یا احساس ناخوشی کلی می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تیروئیدتان را بررسی کنید.

 

استرس زیاد:

 

احتمالاً شما نیز موقع عصبانیت، بارها دلتان خواسته است که تک تک موهایتان را بکنید. این حرفی است که اکثر ما در حین عصبانیت به زبان می‌آوریم. اما واقعیت این است که شرایط استرس زا چنین تاثیری روی موها دارند. به عقیده‌ی محققان مایوکلینیک استرس زیاد باعث ریزش مو می‌شود. به عقیده‌ی این محققان تنش‌های روحی - روانی و استرس به سه شیوه باعث ریزش و طاسی مو می‌شود. اول اینکه استرس باعث می‌شود که تعداد زیادی از فولیکول‌های مو (پیاز مو) وارد فاز استراحت شوند که این امر باعث می‌شود در حین شانه زدن موها دچار ریزش شوند. دوم اینکه واکنش خود ایمنی ناشی از استرس زیاد به فولیکول‌ها آسیب می‌زند. سوم اینکه بیماری تریکوتیلومانیا یا جنون کندن مو اختلالی است که فرد موهای سر و صورت خود را به‌طور وسواسی و بی‌اختیار می‌کند و این اختلال ناشی از استرس و سرخوردگی است.

 

مصرف دخانیات:

 

امروزه متأسفانه شاهد مصرف زیاد دخانیات بخصوص قلیان در بین جوانان و حتی در دختران و زنان جوان هستیم. عادتی که هیچ خیری برای بدن ندارد و سلامتی را با مشکلات جدی مواجه می‌سازد که ریزش مو یکی از صدها مشکل ناشی از آن است. نتایج پژوهشی که در National Center for Biotechnology انجام شده است نشان می‌دهد که ارتباطی بین مصرف دخانیات و آسیب‌های وارده به فولیکول مو وجود دارد. به عقیده‌ی محققان افرادی که در دام مصرف دخانیات افتاده‌اند، خیلی زودتر از معمول دچار ریزش مو، چین و چروک پوستی و سفیدی موها می‌شوند.

 

عفونت‌ها:

 

برخی مشکلات عفونی وجود دارند که باعث ریزش مو می‌شوند. عفونت‌های قارچی پوستی یا درماتوفیتوزیس یکی از این عفونت‌هایی است که بافت‌های پوست، مو و ناخن را درگیر کرده و منجر به از بین رفتن موها می‌شود. عفونت‌های قارچی در هر قسمتی از بدن بروز می‌کنند که پوست سر یکی از این نواحی است و نتیجه‌ی آن ریزش مو می‌شود. از دیگر عفونت‌هایی که زمینه‌ی ریزش موی آقایان را فراهم می‌سازد، مشکل درماتیت است. این بیماری پوستی با درگیر کردن پوست سر، موها را نیز درگیر می‌کند. فولیکولیت نیز همان‌طور که از اسمش پیداست، عفونتی است که فولیکول‌های مو را مبتلا می‌کند. به عقیده‌ی محققان، سیفلیس یک بیماری مقاربتی مسری است که می‌تواند باعث شکنندگی و نازک شدن موها شده و آنها را از بین ببرد.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه