صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > نکات مهم درباره پی آر پی 


نکات مهم در مورد پی آر پی

PRP

 

علیرغم تبلیغات های غیر علمی و اغراق آمیز، PRPبه هیچ عنوان درمان با سلول های بنیادی نیست، PRPپلاسما درمانی نیست، PRPپلاسما و پلاکت های جدا شده از خون خود بیمار است که برای تحریک فرایند طبیعی التیام بافتی، در موضع درمان تزریق می شوند. همانطور که وقتی ناحیه ای از بدن آسیب ببیند بدن بطور طبیعی شروع به بازسازی ناحیه آسیب دیده بوسیله مواد ترشح شده از پلاکت ها می کند، PRPدرمانی نیز با قرار دادن پلاکت ها در ناحیه درمان و فعال سازی آنها برای ترشح محتویات خود، موجب بازسازی بافت (یا تحریک روند طبیعی ترمیم بافت) می شود بنابراین هر چند PRPدرمانی مهاجرت سلولهای بنیادی برای ترمیم بافتی را تسریع می کند ولی حاوی هیچگونه سلول بنیادی نیست و درمان با سلولهای بنیادی نامی غیرعلمی و تبلیغاتی کذب و گمراه کننده برای این روش درمانی است.

 

همچنین، فاکتور مهم و اصلی در PRPدرمانی، سلولهای سالم پلاکتی با تعداد حداقل دو برابر غلظت پایه در PRPاست و هر چند PRPحاوی پلاسما نیز است ولی پلاسمای بدون پلاکت یا حاوی پلاکت ناکافی دارای اثرات بلند مدت ترمیم بافتی نیست و ممکن است صرفا اثرات کوتاه مدت بهبود علائم را بدنبال داشته باشد و تجهیزاتی، که نتوانند پلاسمای حاوی تعداد کافی و سالم سلولهای پلاکتی (حداقل دو برابر غلظت پایه) را تهیه کنند، تجهیزات استانداردی برای تهیه PRPنیستند و سازندگان چه خارجی و چه داخلی آنها، صرفا اهداف سودجویانه از بازار رو به توسعه PRPرا دنبال می کنند.


 

کیت پی آر پی

 

یک موضوع پر اهمیت در انجام PRP، انتخاب درست کیت PRPاست چراکه بدلیل توسعه روزافزون این روش در انواع تخصص های پزشکی و به دنبال آن افزایش تقاضا، کمپانی ها و حتی افراد مختلفی اقدام به ساخت و ارائه کیت PRPنموده اند که متاسفانه برخی از آنها دارای کیفیت لازم نبوده و گاهی حتی دارای استانداردهای مقتضی نبوده و استفاده از آنها برای سلامتی بیمار مضر است.

 

زنگ خطر برای پزشکان در مورد کیت های پی آر پی

متاسفانه همگام با توسعه این روش درمانی، تولید و ارائه تجهیزات غیرعلمی و غیراستاندارد تهیه PRPنیز توسعه می یابند و سلامتی جامعه را با خطرات جبران ناپذیری مواجه می سازند. این موضوع در ارتباط با بحثی بسیار ساده و عمومی در علوم پزشکی است بی شک همه گروههای علوم پزشکی به معنای اصطلاحات In Vitroو In Vivoدر تحقیقات پزشکی برخورد کرده اند. تحقیقات In Vitroیعنی تحقیقات آزمایشگاهی و تحقیقات In Vivoیعنی تحقیقات کلینیکی.

 

در تولید تجهیزات و کالاهای پزشکی، کالایی که دارای مجوز In Vitroاست یعنی فقط کاربرد آزمایشگاهی دارد و محصول حاصل از آنها را نمیتوان بصورت کلینیکی در موجودات زنده از جمله انسان تزریق و استفاده کرد و کالایی که دارای مجوز In Vivoاست یعنی کاربرد کلینیکی دارد و محصول حاصل از آنها را میتوان بصورت کلینیکی در موجودات زنده از جمله انسان تزریق و استفاده نمود.

 

لوله های سیتراته و حاوی ضدانعقاد آزمایشگاهی و انواع دیگر لوله های مورد استفاده در آزمایشگاه های تشخیص طبی (به ویژه انواع ژل دار آنها)، دارای مجوز استفاده In Vitro(کاربرد آزمایشگاهی) بوده و تزریق مجدد محصولات آنها در انسان مضر و ممنوع است (In Vitroدر لاتین یعنی داخل شیشه یا داخل موجود غیرزنده). این موضوع در کاتالوگ و نیز برچسب لوله های آزمایشگاهی، با عنوان (IVD) یا (For In Vitro Diagnostic Use) یعنی (کاربرد برای تشخیص آزمایشگاهی) به صراحت نوشته شده است.

 

تعداد زیادی از کیت های تهیه PRP، که در بازار کشور ارائه شده اند، حاوی لوله های آزمایشگاهی معمولی (ژل دار یا بدون ژل)، هستند که صرفا دارای مجوز استفاده In Vitroبوده و استفاده از محصولات آنها در انسان ممنوع و برای سلامتی انسان مضر است چون جنس لوله، ژل و دیگر محتویات آنها ممکن است در واکنش با پلاسمای بیمار باعث تولید مواد سمی در PRPشوند همچنین ممکن است ژل این لوله ها در حین سانتریفوژ کردن موادی را از خود آزاد کنند که برای انسان مضر و بعضا سرطان زا باشد.

 

با توجه به مفاد فوق، کمپانی های تولیدکننده کیت های PRPباید دارای مجوز In Vivo(کاربرد کلینیکی) برای محصولات خود باشند و آنها را تحت استانداردهای مرتبط تولید نمایند.

 


فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه