صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > لیزر co2 فرکشنال چیست؟ 


لیزر co2 فرکشنال چیست؟

 


ليزر fractional co2 يك تكنولوژي بسيار پيشرفته در درمان اسكارهاي آكنه (جوش) ، سوختگي ، منافذ ، جوانسازي و سفت كردن پوست و ترك هاي پوستي مي باشد كه در جوامع امروز با توجه به اين كه اكثر مراجعه كنندگان شاغل مي باشند و يا دانشجو ، و نمي توانند با ليزر Co2 معمولي مدت چند هفته صورت خود را پوشيده و يا پانسمان كنند ، روش بسيار محبوبي در درمان انواع ضايعات پوستي از جمله جوانسازي ، از بين بردن اسكارها ، آكنه ، سوختگي و يا جراحي و ترك هاي پوستي مي باشد كه تقريباً بدون درد و بدون نياز به استراحت و يا پانسمان مي باشد.در مواردی که میخواهیم فرد سریعتر به نتیجه مطلوب برسد میتوانیم میکرودرم ابریژن را با لیزر فرکشنال همزمان انجام دهیم و دراید به نتیجه تعداد جلسات لیزر کمتری نیاز باشد.

 

لیزر co2  فرکشنال روشی است که طی آن بدون نیاز به اعمال جراحی میتوان چال ها و چین و چروک‏ های پوست را برطرف نموده و جوانی آن را بازگرداند. اگر خواهان پوستی صاف و سفت هستید و توان تحمل اعمال جراحی را ندارید بهترین راه استفاده از مزایای لیزر فرکشنال است.

 

آخرین تكنولوژي درمان‏های  ليزری  Co2 fractional laser ablative  می‏ باشد  و در این عبارت کلمه   ablative به معني برداشتن پوست است كه طی روشی تخصصی ستون های پوستی، برداشته شده و به صورت کانال‏ های خالي به جا می‏ مانند.

تاریخچه

 

از سال 1995 تا به امروز Co2 معمولی بهترين عمل غير جراحی ، برای زدودن چروك ‏های پوستی  و صاف نمودن چاله هاي صورت به حساب می ‏آمد. ليزر Co2  معمولی توان این را دارد تا جوانی منحصر به فردی به صورت فرد  بخشیده و پوست را بسيار مقاوم و مسطح ‏کند. اما عوارض آن غیرقابل انکار است چراکه طولانی بودن مدت التيام پوست  به 2 هفته نیز مي رسد. در دوره التیام، پانسمان صورت ضروری است و رنگ سرخ پوست تا 4 يا 6 ماه به جا می‏ ماند. حتی در مورد پوست ايرانيان این امکان هست که تيرگي ناشی از ليزر هم دیده شده و تحمل این مسائل براي بيماران بسيار دشوار است .

امروزه جدیدترین  تكنولوژي درمان  با نام Fractional Laser (لیزر فرکشنال)  به طرز شگرفی مدت التيام و ترمیم پوست را کاسته و سایر عارضه ‏های درمان ليزری را حذف نموده است. در سیستم ليزر Fractional اشعه beam  به بخش‏ های کوچکتر میکرو تجزیه می‏ شود و زمانی که به پوست بر خورد مي كنند قسمت‏ های ریزتری از پوست كه بين اشعه‏ های میکرو قرار دارند  با ليزر تماسی نداشته و سالم مي مانند.

که به همین دلیل لیزر فرکشنال موجب التیام بخشی هرچه سریع‏تر پوست شده در نتیجه طی درمان دیگر عارضه قرمزی و تیرگی پوست را شاهد نیستیم.

 

 

 

مکانیسم این لیزر بدین صورت است که ( به جای تابیدن نور لیزر با شعاع بزرک در لیزرهای قدیمی ) ستون های از نور لیزر با شعاع هایی بسیار باریک در حد میکرون بر روی سطح پوست تابیده میشود لذا مناطقی از سطح پوست ( اپیدرم )عملا سالم می ماند و از همین مناطق اشعه نخورده یا سالم هست که ترمیم پوست بسرعت انجام میشود ، در شکل زیر نمایی از لیزر فراکشنال که به صورت نقطه ای با فواصل منظم بر روی پوست تابیده میشود دیده میشود.

 

در واقع در این نوع لیزر مناطقی از سطح پوست ( فواصل بین نقطه ها )  اسیب نمی بیند و بیشترین نور تابیده شده از این نوع لیزر وارد درم ( با عمق نفوذ حدودا یک تا دو میلی متر )یعنی همان لایه میانی پوست می شود یعنی درست جایی که باید لیزر انجا اثر کند تا بتواند مشکلات فوق را بهبود بخشد چرا که علت اصلی مشکلات فوق خرابی لایه میانی پوست یا همان درم می باشد بطوریکه کلاژن پوست در این ناحیه قرار دارد و تابیدن نور این لیزر در این ناحیه باعث تشکیل کلاژن های جدید میشود و بتدرج طی ۲تا ۴ ماه چروک های پوست کاهش قابل ملاحظه ای پیدا میکند و پوست از حالت شلی و افتادگی در می اید و عمق چاله ها و اسکارهای بعد از اکنه یا جوش ویا بعد از عمل ( جای بخیه ) بهبودی قابل ملاحظه ای پیدا میکند.

 

تحقیقات نشان داده که اگرقبل از لیزر فراکشنال امواج رادیوفرکونسی یا لیزر اربیوم ۱۵۵۰ نانومتر به پوست تابانده شود اثر لیزر فراکشنال مضائف و بسیار بهتر خواهد شد. گرمایی که به علت این امواج در سطح و بخصوص زیر پوست ایجادمیشود باعث کلاژن سازی میشود بدون انکه سطح پوست را زخم کند در نتیجه حالت ارتجاعی پوست بیشتر میشود ودر بعضی از افراد احساس سفتی  نسبی وبعضی هم سفتی بیشتری در پوست خود احساس می کنند  درتحقیقات انجام شده مشخص شده که اگر برای یک فرد همزمان لیزر ۱۵۵۰ نانومتر ( یا ار- اف )  و لیزر فراکشنال انجام داده شود تاثیر لیزر بر کاهش اسکارهای اکنه بهتر و ترمیم پوست بعد از لیزر هم بیشترو بهتر خواهد بود.


کاربردهای لیزر co2 فرکشنال

 

    از بین بردن چروك‏ های ريز

    زدودن اسكار یافرورفتگي و اثر جوش‏ ها يا آكنه

    جلوگیری از پيري پوست

    از بین بردن اسكار ناشي از زخم‏ ها و محل سوختگي

    ازبین بردن اسكارهاي بعد از جراحي

    کوچکتر کردن منافذ باز پوست

    سفت کردن  و جوانسازی پوست

    از بین بردن چروك پلك ها

    محو نمودن تركهاي سطح شكم و سایر نواحی بدن

    پاک کردن لكه هاي به وجود آمده در اثر بالا رفتن سن افراد

 

لیزر فرکشنال  برخلاف ليزر Co2 معمولي نيازی به بي هوشي ندارد و بيمار بوسیله پماد بی‏حسی می‏تواند عمل لیزر بدون سوزش را تجربه کند.

همچنين بر خلاف ليزر Co2 معمولي بيمار در اين روش جديد fractional co2 نياز به پانسمان ندارد . فقط از كرمهاي ترميم كننده استفاده مي كند و دو روز بعد مي تواند از كرمهاي پوشاننده و آرايشي استفاده نمايد. ترميم پوست در روش fractional co2 حداكثر 6-5 روز ط ول مي كشد در حاليكه در ليزر Co2 معمولي بين 2 تا 3 هفته. در روش fractional بيمار فقط براي 3-2 روز قرمز است در حاليكه در ليزر Co2 معمولي بين 2 تا 6 ماه قرمزي مي تواند ادامه يابد. احتمال تيره شدن پوست در ليزر fractional co2 بسيار نادر است. در حاليكه در Co2 معمولي اين ريسك بالا است.

 

 

بلافاصله بعد از لیزر پوست ملتهب و بروافروخته میشود که با کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر میشود ، ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر محل لیزر حالت افتاب سوختگی پیدا میکند ( قهوه ای سوخته ) و این حالت طی ۳ تا ۶ روز با پوست اندازی برطرف میشود ، بعد از ان پوست نسبتا شفاف و کمی قرمز ظاهر میشود که این قرمزی خفیف ممکن است ۱ تا ۲ هفته طول بکشد .

در طی مدتی که پوست شبیه افتاب سوختگی است کرم های ترمیم کننده یا کرم های حاوی انتی بیوتیک تجویز میشود تا پوست سریعتر ترمیم شود در ضمن توصیه میشود در ۳ تا ۶ روز اول که پوست حالت سوختگی دارد در معرض افتاب مستقیم حتی به میزان کم هم قرار نگیرد لذا شخص در ساعاتی که افتاب شدید است بیرون نرود ولی میتواند در محیط های سربسته مثلا محل کار حضور داشته باشد فقط برای پوشاندن ظاهر چهره شخص از ماسک های پارچه ای ( ماسک های سرماخوردگی ) یا کرم های پوشاننده مثل زینک اکسید استفاده میکنند بعد از اینکه پوسته های سوخته برطرف شد اکیدا توصیه میشود شخص نیم ساعت قبل از بیرون رفتن به مقدار کافی از ضد افتاب با عیار مناسب استفاده کند.

 

ليزر fractional co2 را مي توان در گردن و پشت دستها و يا قسمت هاي ديگر بدن نيز براي درمان انواع ضايعات پوستي مانند جوانسازي پشت دستها لكه هاي پوستي 0 تركهاي شكم اسكارهاي سوختگي و يا جراحي نيز بكار برد.

 

 

جلسات درماني بسته به مشكل پوستي بين 3 تا 5 جلسه مي باشد كه بصورت ماهيانه تكرار مي گردد.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس