صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > بالون معده چیست؟ بالون معده چیست؟
بالون معده یك روش ساده  ، سرپایی و بدون جراحی برای كاهش اشتها و كاهش حجم معده است و برای کمک به کاهش وزن افرادی که چاق هستند و نمی خواهند یا نمی توانند از روش های دیگر کنترل وزن استفاده نمایند ، کاربرد دارد. این ابزار به همراه یک  رژیم غذایی متعادل به شما کمک می‌کند تا به کاهش وزن و تناسب اندام برسید .

سیستم بالون معده  از طریق آندوسكوپی انجام می شود و نیاز به بیهوشی و بستری ندارد. روش بالون، یك روش كاملا علمی است كه در تمامی جهان و به مدت طولانی است كه انجام می شود.

از نیمه شب قبل از عمل  نباید چیزی بخورید یا بیاشامید ، در طول عمل پزشک توسط آندوسكوپی یک دوربین اندوسکوپیک (گاستروسکوپ) را داخل معده می‌کند و پس از اطمینان از سالم بودن معده، بالون را از دهان به داخل معده فرستاده و سپس بر اساس اندازه معده بیمار آن را بسته به نوع بالون( جنس بالون  معمولاً از سیلیکون نرم است) از هوا یا مایعی به نام سرم نرمال سالین(محلول نمک استریل) به همراه مایع آبی رنگی به نام «متیلن بلو» یا به میزان 500 تا 1000 سی سی پر می کند. بالون حدود 3/2 از حجم معده را پر کرده و سبب ایجاد سیری زودرس و کاذب می شود. وقتی بالون پر شد، به قدری بزرگ می‌شود که نمی‌تواند وارد روده شود و آزادانه در معده شناور می گردد.

میزان کاهش وزن با بالون معده حدوداً بین 10 تا 30 کیلوگرم است. انجام این روش 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. در واقع این روش نوعی عمل سرپایی است و بیمار بلافاصله مرخص می شود.

پس از 6 ماه پزشك دوباره آن را با آندوسكوپی خارج می کند. اخیرا از انواع جدید بالون معده با ماندگاری یک سال نیز در برخی مراکز استفاده می شود. در بعضی از موارد، بیماران نمی‌توانند برای یک دوره شش ماهه حضور بالون را تحمل کنند و وقتی این اتفاق بیفتد، باید بالون را سریع از معده خارج شود. این احتمال وجود دارد که چند روزاول پس از گذاشتن بالون، عوارض جانبی از قبیل حالت تهوع و استفراغ  رخ دهند  در صورتی که این عوارض برطرف نشوند یا بیشتر از حد انتظار تشدید پیدا کنند، بالون از معده خارج شود.

گذاشتن بالون با دو روش موجب کاهش وزن می شود؛ یکی با کاهش حجم معده که فرد نمی تواند غذای زیادی بخورد و دیگری با  ایجاد کاهش اشتها به دلیل فشاری که بالون به دیواره معده می آورد. البته فرد باید کاملا توجیه شود که با انجام روش بالون اگر قرار باشد غذاهای کم حجم، اما پرکالری بخورد، مثل نوشیدنی ها یا شکلات و بستنی، نتیجه خوبی نخواهد گرفت.

روش بالون معده از مدت‌ها پیش مورد استفاده می شده است.  بالون های  معده جدید قابل تنظیم است و اندازه آن را می توان وقتی در داخل معده قرار دارد افزایش یا کاهش داد. این کار از طریق یک عمل گاستروسکوپی ساده انجام می‌گیرد. این کار بسیار می تواند به نتیجه گیری کمک کند، زیرا فرآیند کاهش وزن اغلب پس از چند ماه به دلیل سازگاری معده با بالون، متوقف می‌شود در این وضعیت، اگرحجم بالون را بیشتر کنیم ،بیمار می‌تواند وزن بیشتری را کاهش دهد.

بالن جدید قابل تنظیم ، یک سیستم کاتتر نشکستنی با طراحی خاصی است که  وقتی به معده رسید  به صورت حلقه‌ می‌شود. حتی اگرتمام مایع بالون تمامی بیرون برود، این کاتتر مانع از این می‌شود که مایع از معده خارج شود و در طول یک عمل گاستروسکوپی مایع بازیابی می‌شود. بیمارانی که متوجه می‌شوند کاهش وزن آن‌ها متوقف شده است یا به دلایلی فکر می کنند بالون معده سوراخ شده، می توانند از پزشک خود بخواهند  تا با گرفتن عکس این مساله را چک کند.

ویژگی قابل تنظیم بودن بالون به کاهش وزن بیشتر کمک می‌کند و بیمار می‌تواند وزن بیشتری را کم کند. با وجود این که میزان کاهش وزن در بالون‌های قدیمی در حدود 15 کیلو است، در بالون‌های جدید بیماران می‌توانند در طول یک سال تقریبا ۳۵ کیلو کاهش وزن داشته باشند.

 

بالون گاهی اوقات به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای انجام جراجی بای پس معده یا جراحی باندینگ معده (حلقه گذاری معده) به اندازه کافی وزن کم کنید.

 

چه افرادی می توانند از بالون استفاده کنند؟

بالون معده معمولاً در زمانی برای بیمار گذاشته می شود که فرد از نظر درجه چاقی کاندید عمل جراحی است، اما اول باید بدانیم درجه چاقی چگونه مشخص می شود؟

معمولا چاقی براساس شاخص توده بدنی سنجیده می شود به این صورت که باید وزن را تقسیم بر قد به توان دو کنیم. اگر عدد به دست آمده بین 25 تا 30 باشد می گوییم این فرد اضافه وزن دارد، اگر عدد بین 30 تا 35 باشد می گوییم چاقی درجه یک است ،در صورتی که عدد بین 35 تا 40 باشد چاقی درجه دو است و اگر شاخص توده بدنی فرد از 40 بالاتر باشد می گوییم فرد چاقی خطرناک دارد.
افرادی با BMI  بین 30 تا 40 که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ ندادند می توانند با یك دوره بالون البته به شرط رعایت رژیم غذایی كم كالری و ورزش مرتب،‌ به وزن ایده‌آل برسند.

افراد با BMI بالای  40 که تمایل به انجام اعمال جراحی چاقی ندارند یا کاندید اعمال جراحی چاقی نمی باشند می توانند برای كاهش وزن، از این روش استفاده كنند، ولی از آنجایی كه اضافه‌ وزن زیادی دارند، باید نسبت به افراد دسته اول، بیشتر رعایت كنند. گاهی ممكن است برای رسیدن به وزن مطلوب از 2 یا چند دوره بالن استفاده كرد. همچنین افراد خیلی چاق كه كاندید عمل‌های جراحی چاقی هستند، گاهی توسط جراحان محترم برای كاهش وزن اولیه و عوارض كمتر بیهوشی و عمل جراحی جهت گذاشتن بالون ارجاع داده میشوند.

 همچنین افرادی که دارای مشکلاتی از قبیل نازایی وبیماریهای اورتوپدی وروماتیسمی هستند و نیاز به کاهش حداقل 10 تا 15 درصد از وزن خود داشته وبا رژیم غذایی و ورزش قادر به کم کردن آن نمی باشند نیز می توانند از این روش استفاده کنند.

آیا بالون معده عوارضی هم دارد؟

هر روش جراحی یا مداخله پزشکی همیشه خطرات و عوارض جانبی مخصوص خود را  دارد. اگر چه بسیاری از این عوارض  و خطرات نادر  هستند و هر تلاشی برای کاهش یا جلوگیری از آن‌ها صورت می‌گیرد، باید به طور کامل از  وجود  آن‌ها مطلع باشید تا تصمیمی آگاهانه بگیرید.

یکی از آنها ایجاد حالت تهوع خصوصا طی 72 ساعت اول است، و دلیل آن مکانیزم عمل بالون این است که با کاهش گنجایش معده فرد دچار سیری زودرس می‌شود. گاهی هم هيچ درد و تهوعی وجود ندارد كه فرد ممكن است با توجه به داشتن ذهنيت قبلی  و انتظار وجود درد و تهوع، حتي نگران شود كه ممكن است برای بالن مشکلی پیش آمده باشد ،‌ در صورتی که به احتمال زیاد فقط به دليل سازگاری خوب معده هيچ علامتی وجود ندارد. در صورت وجود درد و تهوع زیاد بايد از داروهاي مناسب استفاده شود. اضطراب و استرس مدت و شدت عوارض را بیشتر می کند اين علايم موقتی بوده و به زوديی برطرف مي‌شوند. ازعوارض دیگر احتمالی می توان به ایجاد نفخ، ایجاد زخهای گوارشی در صورت عدم دقت در جایگزاری بالون، اسهال، واکنش منفی به  ماده بیهوشی، رفلاکس مری و معده اشاره کرد. همچنین سوراخ شدن معده و انسداد روده در موارد بسیار نادری می تواند اتفاق بیافتد. در ضمن ارتباط مرتب با پزشك معالج بسيار مهم است.

در سه روز اول پس از گذاشتن بالون معده، یک رژیم غذایی که صرفا شامل مایعات می‌شود را شروع کنید و به تدریج به سمت غذاهای نرم و نیمه جامد و در نهایت به سمت رژیم غذایی جامد بروید. در عرض یک هفته، می‌توانید خوردن غذاهای معمولی را از سر بگیرید.

در مورد تفاوت بالن مايع و بالون هوا باید گفت در بالن هوا به دليل سبكي، علايم اوليه شامل درد و تهوع بسيار کمتر است ولی از نظر ميزان كاهش وزن  در بالن مايع به دليل سنگيني بيشتر بالن، احساس كاهش اشتها و در نهايت كاهش وزن بيشتری هم ایجاد می کند.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس