صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > تست ژنتیک و درمان چاقی 


تست ژنتیک و درمان چاقی

 


 

علم تغذیه همچون سایر علوم در حال رشد و تغییر است و در این میان برخی از دستاورد های علمی همچون جهشی بزرگ آینده علوم مختلف را به شدت متاثر می نماید، در طی 15 سال گذشته و پس از تکمیل پروژه ژنوم انسانی، دانشمندان، با تلاشی شبانه روزی، نقش ژنها و پلی مورفیسم ها را در حوزه علم تغذیه و بیماریهای مرتبط با این علم شناسایی کرده و توانسته اند جهش علمی بزرگی را در حوزه علم تغذیه رقم بزنند، بطوریکه، امروزه می توان با استفاده از ویژگیهای ژنتیک افراد، بسیاری از مشکلات تغذیه ای و بیماریهای مرتبط با تغذیه را، حتی قبل از وقوع تشخیص داده و توصیه های پیشگیرانه یا درمانی متناسب با هر فرد را ارائه نمود.

در این راستا علم جدیدی بنام پزشکی فرد محور (Personalized Medicine) معرفی شده است که تلاش دارد، کلیه اقدامات و روشهای تشخیصی و درمانی را، متناسب با ویژگیهای ژنتیک انسان، ارائه دهد چنان که خود بهتر مستحضرید، با دانش امروزی، همه بیماران از درمانهای طبی یا دارویی و یا حتی توصیه های تغذیه ای و پزشکی اثربخشی یکسانی را تجربه نمی کنند و دلایلی همچون علل ژنتیک، علت چنین تفاوتهایی در نظر گرفته می شود که خوشبختانه، اخیرا دانشمندان توانسته اند که میزان و نحوه اثر این علل ژنتیک را مورد سنجش قرار داده و حتی پیش بینی هایی را ارائه دهند که قبلا هرگز میسر نبوده است.

دانش تخصصی پزشکی فرد محور در حوزه تغذیه، بر مبنای علم نوتریژنتیک شکل گرفته است .

 درواقع طبق پزوهش های انجام گرفته می توان گفت عوامل ژنتیک به میزان 40 تا 70 درصد در بروز چاقی و اضافه وزن نقش دارد.

 

امروزه ثابت شده که کاهش چربی و کالری مصرفی، افزایش فعالیت بدنی و مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع و کربوهیدرات های پیچیده در همه افراد به یک میزان باعث کاهش وزن نمی شود.

 

آیا می دانید کاهش دریافت کالری روزانه در افراد مختلف، اثرات متفاوتی بر کاهش وزن نشان خواهد داد؟

 

برای مثال ممکن است فردی با کاهش مصرف کالری روزانه، 3برابر بیشتر از فرد دیگری، دچار کاهش  وزن شود.

و یا فردی با افزایش فعالیت بدنی، قادر است 3برابر بیشتر از فرد دیگر،در کاهش وزن موفق شود.

 

حال این سوال مطرح می شود که چه عاملی باعث این تفاوت در پاسخگویی شده است؟

 

تفاوت در ویژگی های ژنتیکی افراد تعیین کننده است.

 

تغییرات در ژن ها در افراد باعث می شود که یک نفر با کاهش مصرف کالری روزانه تا 3برابر بیشتر نسبت به فرد دیگربه کاهش وزن پاسخ دهد.

 

 

���� عوامل موثر در پاسخ بدن فرد به کاهش وزن

 

����وضعیت ژنتیک فرد از نظر احتمال ابتلا به بیماری های مهم

 

���� وضعیت ژنتیک فرد از نظر چاقی

 


 

4 مورد در ژنتیک افراد بر میزان چاقی و لاغری آنها موثر است:

 

1)     وضعیت ژنتیکی فرد در کنترل اشتها:

 

در مورد کنترل اشتها باید به این موضوع مهم اشاره کرد که یکی از علل اصلی چاقی اشتها است که توسط ژن های فرد کنترل می شود. برای مثال برخی از افراد به هنگام رعایت رژیم یا انجام ورزش سخت دچار افزایش شدید اشتها می شوند که توسط فرد قابل کنترل نبوده و موجب شکست رژیم درمانی یا ورزش می شود.

 

 

 

2)    وضعیت ژنتیک فرد در سوخت و سوز انرژی :

 

در ارتباط با caloric expenditure به این مثال اکتفا کنیم که اگر سه فردبا BMI و جثه برابر، فاصله ی 100متری را دویده باشند قطعا به یک اندازه سوخت وسوز انرژی نخواهند داشت و ممکن است فردی 2تا 3برابر فرد دیگر انرژی(چربی و قند و...) مصرف کند. اگر فلش سیاه بر روی بخش سبز این ستون قرار گیرد بدین معنی است که فرد به عنوان مثال با ورزش تا حد زیادی می تواند کاهش وزن داشته باشد. و این فرد حتما کاندید توصیه به انجام ورزش و فعالیت بدنی بیشتر برای کاهش وزن خواهد بود

 

 

 

3)    پاسخ ژنتیک فرد به رعایت رژیم غذایی:

 

برای مثال دو فرد که رژیم غذایی مدیترانه ای یا هرنوع رژیم دیگری، که مطابق با نیازشان تنظیم شده است، دریافت می کنند، پاسخشان از نقطه نظر سلامتی و کاهش وزن متفاوت خواهد بود.

 

می توان براساس ژنتیک، پاسخ فرد به رژیم غذایی را پیش بینی نمود.

 

 

 

 

4)     پاسخ بدن فرد به ورزش برای کاهش وزن

 

مورد چهارم که مربوط به عوامل موثر در پاسخ بدن به کاهش وزن است استعداد ژنتیک فرد را از نظر میزان پاسخ دهی به ورزش ارزیابی می نماید. افراد مختلف پاسخ متفاوتی را به ورزش برای کاهش وزن نشان می دهند. ممکن است دوفرد با شرایط یکسان، و با فعالیت بدنی مشابه، به یک اندازه کاهش وزن را تجربه نکنند که این امر با استفاده از تست نوتری اینکد بطور دقیق قابل تشخیص است.

 

که این 4 مورد در تست ژنتیکی که انجام می شود مشخص می گردد.

 

نحوه انجام تست به این صورت است که نمونه ای ساده  از بزاق فرد گرفته می شود و  به همراه یک شرح حال و عادات غذایی به آزمایشگاهی معتبر فرستاده می شود. پس از چند هفته نتیجه آزمایش به همراه رژیم غذایی متناسب با مشخصات ژنتیکی شما  برای کنترل وزن و پیشگیری از بیماری هایی که ممکن است زمینه ژنتیکی آن را داشته باشید گزارش می گردد. و براساس این برنامه شما روشی که مختص بدن شخص شماست را پی خواهید گرفت و اتلاف انرژی و ایجاد سرخوردگی ناشی از شکست در درمان های متعدد چاقی پیش می آید را تجربه نخواهید کرد.

 لازم به ذکر است که این آزمایش فقط یک بار در طول عمر لازم است انجام شود.

 

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس