صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > بای پس معده 


بای پس معده

 


 

 درجراحی بای‌پس معده با تغییر آناتومی سیستم هاضمه معده به دوقسمت تقسیم میشود :

  1. قسمت کوچکتر باحجم تقریبی ۳۰تا۴۰سی سی که محل ورود غذا خواهد بود و مسئولیت نگهداری غذا را به عهده می گیرد.
  2. قسمت بزرگتر که دیگر غذا از آن عبور نکرده ولی کماکان به انجام سایر فعالیتهای هورمونی و ترشح  آنزیم های گوارشی ادامه میدهد و به دلیل خارج شدن از مسیر عبور غذا هورمون گرلین که عامل عطش و تمایل به غذا است حذف شده در نتیجه هم اشتها و هم حجم ورودی معده کاهش می یابد.

در واقع، با این روش بافت معده نسبت به حالت اولیه آن کوچک‌تر شده و با اتصال به بخشی از روده (عمدتاً بخش میانی روده کوچک به نام ژژنوم)، منجر به بای‌پس غذا توسط روده کوچک می‌شود. بنابراین، شخص (نسبت به شرایط قبل از عمل)، ظرف مدت کوتاهی احساس سیری و پری زودرس می‌کند؛ چرا که گنجایش دستگاه گوارش وی کاهش یافته است.

این عمل علاوه بر جزء محدود کننده فوق دارای جزء سوء جذبی نیز میباشد به این صورت که حدود یک و نیم متر از ۶ متر روده باریک که مسئول جذب عمده چربی و نشاسته و قندهای مرکب میباشد بای پس شده و جذب مواد چاق کننده ذکر شده حدود ۳۰٪ کاهش یافته بدون آنکه جذب ویتامین و پروتئین دستخوش تغییر شود.

در این روش ، بیماران ، 80 تا 100 درصد اضافه وزن خود را از دست داده و پس از آن تا آخر عمر در وزن ایده آل خود باقی خواهند ماند .

چه کسانی کاندید بای پس معده هستند؟


این روش در بیماران با BMI بالای ۴۰ که چاقی درجه ۳ یا مفرط دارند ، اساسی ترین روش درمانی محسوب می‌شود .این بیماران اکثرا رژیم‌های غذایی مختلف را تجربه کرده ولی قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده‌آل خود نشده و پس از پایان دوره‌ی رژیم درمانی اضافه وزن بیشتری پیدا کرده اند. این بیماران در این دوره، دچارافسردگی می شوند چرا که با وجود رنج‌هایی که در اثر گرسنگی‌های طولانی مدت متحمل شده‌اند نتیجه ای نگرفته اند.

مزایای بای پس معده :

-          بین عمل های جراحی چاقی بیشترین میزان کاهش وزن را دارد

-          برخلاف اسلیو این عمل برگشت پذیر است.

-          کمترین  احتمال برگشت مجدد چاقی نسبت به اسلیو و حلقه معده

-          تاثیر بیشتری بر بهبود دیابت یا چربی خون بالا دارد

-          در افرادی که ریزه خواری دارند و شیرینی جات زیاد مصرف می کنند کم تحرک هستند بهتر از سایر عمل ها جواب می دهد.  

عوارض بای پس معده چیست؟


كم خوني و استئوپروز به دليل كاهش جذب فوليك اسيد، آهن، ويتامين B12 و كلسيم در جريان بای پس معده همچنین سوء جذب برخي پروتئين ها، مواد معدنی و ويتامينها به دليل محدوديت مصرف يا عدم جذب كافي آنها از عوارض این جراحی است
انسداد روده كه عمدتاً به خاطر ندوختن فضای ورود قوسهای روده باريك به داخل اين فضاوایجاد فتق داخلی است.


سندرم دامپينگ كه به دليل خوردن غذا های بسيار شيرين ( نظير بستنی و شيرينی) ايجاد می شود .


سنگ صفراوي كه در 36% موارد در همان 6 ماه اول پس از عمل ايجاد می شود.


ميزان مرگ ومير ناشي از اين عمل بسته به جنس، سن و BMI بيماران، كمتر از 1% و در برخی گزارشات 0.5% گزارش شده است وشایعترین علت ان لیک اناستوموز و عفونتهای ریوی است .

زخم‌های گوارشی در 5 درصد تا 15 درصد موارد ممکن است رخ دهد

 

تهوع و استفراغ پس از صرف غذا، به دلیل تنگ‌تر شدن مجرای ارتباطی بین معده و روده در 5 درصد تا 15 درصد موارد،
عمل بای پس معده عملی دشوار ونیازمند تجربه زیاد جراح است. ایجاد عوارض یا عدم ایجاد مشکل این عمل در دست جراحان باتجربه ای که حداقل به تعداد 100 بیمار عمل کرده باشند و منحنی یادگیری انها کامل شده باشد.


بعد از جراحی کاهش وزن چه باید بخوریم؟


آنچه که شما می خورید و اینکه چگونه غذا می خورید و یا اینکه چه مقدار می خورید بعد از جراحی بای پس معده تغییر می کند. این جراحی آناتومی سیستم گوارشی شما را یه سوی کاهش وزن هدایت می کند.
در این جراحی حجم معده به اندازه یک گردو و یا یک تخم مرغ کوچک کاهش می یابد و قسمتهایی از روده کوچک به صورت یک مسیر فرعی در جهت کاهش جذب بکار گرفته می شود و شما نیاز خواهید داشت که یک رژیم غذایی خاص را پس از این عمل جراحی پیگیری نمائید. این رژیم شامل این می شود که شما چه نوع از مواد غذایی و چه مقدار از آن را در هر وعده باید مصرف نمائید. همچنین باید از سازگاری غذاها و ترکیب صحیح مواد غذایی آگاه باشید.


بعد از عمل جراحی: سه ماه اول
1
تا 2 روز پس از عمل شما اجازه غذا خوردن ندارید سپس طبق به تدریج غذاهای خاصی را مصرف می کنید. هدف این رژیم آن است که در یک فرآیند درمانی، کمترین فشار را بر روی نقاط عمل داشته باشیم و به بدن شما زمان بدهیم تا با الگوهای غذایی جدید سازگار شده و به آن عادت نماید.


ترتیب مصرف مواد غذایی پس از عمل بای پس معده:
مایعات
غذاها و مواد غذایی نرم که در دمای اتاق مایع یا نیمه مایع باشند و دارای آب بیشتری نیز باشند مانند: آبگوشت، آب میوه، شیر، عصاره های صاف شده سوپ و غلات پخته شده، در بیشتر موارد شما به مدت 1 تا 2 روز در رژیم مایعات می مانید.


غذاهای پوره ای

غذاهای پوره ای شامل تکه های مجزا نمی باشند. غذاهای پوره ای عموماً به مدت 3 تا 4 هفته ادامه می یابند. البته این مدت با نظر جراح و متخصص تغذیه قابل تغییر است.


غذاهای سفت
غذاهایی که ترد هستند و آسان جویده می شوند مانند: گوشتهایی که خوب ریز و کوچک برش خورده اند، غذاهای کنسرو شده یا نرم، میوه های تازه و سبزیجات پخته.


شما معمولاً به مدت 8 هفته قبل از شروع غذاهای معمولی باید از غذاهای نرم استفاده نمائید که این زمان نیز با نظر پزشک معالج یا متخصص تغذیه قابل تغییر می باشد.
در طی این رژیم غذایی شما وعده های غذایی کوچکی را در یک روز میل می نمائید و مایعات را آرام آرام می نوشید .
توجه داشته باشید که نوشیدن مایعات باید در طی روز و به آرامی صورت گیرد نه همراه با وعده های غذایی شما .
ممکن است در ابتدا شما با 6 وعده غذایی کوچک در روز شروع به خوردن نمائید سپس این وعده ها به 4 وعده در روز تقلیل می یابد و زمانی که این وعده ها به 3 وعده در روز رسید شما یک برنامه غذایی عادی را دنبال خواهید کرد.
وعده های غذایی باید شامل پروتئین باشند مانند گوشت ، محصولات لبنی کم چرب ( ماست ، پنیر ) یا تخم مرغ . پروتئین به حفظ و بهبود وضعیت بدنی شما بعد از عمل جراحی کمک موثری خواهد کرد .
اینکه شما با چه سرعتی از یک مرحله به مرحله بعدی رژیم غذایی دست پیدا کنید بستگی به آن دارد که بدن شما چگونه با الگوهای غذایی و ترکیب و غلظت آنها سازگاری حاصل نماید . بیماران معمولاً سه ماه بعد از عمل جراحی غذاهای عادی را شروع خواهند کرد . اما این مسئله هم ممکن است زودتر اتفاق بیفتد .


عادات غذایی جدید
برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و اطمینان از این که شما مواد مغذی که نیاز دارید را دریافت کرده اید موارد زیر را بدقت دنبال کنید

-          غذاها را با حجم کم مصرف کنید: بلافاصله بعد از عمل معده شما تنها تحمل نگهداری حدود 30  گرم غذا را دارد گرچه به دلیل خاصیت ارتجاعی معده در انتهای ماه سوم شما ممکن است قادر به خوردن یک تا یک و نیم فنجان غذا در هر وعده باشید

 

-          آهسته بخورید و بیاشامید: خوردن و آشامیدن سریع ممکن است موجب سندرم دامپینگ شود این حالت زمانی اتفاق می افتد که غذا ها و مایعات به سرعت و بیش از حد نرمال وارد روده کوچک شوند . علائم این سندرم عبارتند از : تهوع ، استفراغ ، اسهال ، سرگیجه و تعریق . از خوردن غذاهای پرچرب و شیرین مانند شربت ها ، آبنبات ، شکلات و بستنی بپرهیزید .

 

-          غذاها را کامل بجوید: سوراخ جدیدی که معده شما را به روده کوچک متصل می نماید خیلی کوچک است و قطعات بزرگتر غذا می تواند آن را مسدود نماید و غذا نمی تواند از معده خارج شده و وارد روده گردد و این امر ممکن است منجربه استفراغ ، تهوع و دردهای شکمی شود.

 

-          مایعات را در بین وعده های غذایی میل نمائید نه همراه آن : نوشیدن مایعات همراه با غذا می تواند موجب درد ، تهوع و استفراغ شود درست مثل سندرم دامپینگ . همچنین نوشیدن زیاد مایعات همراه با غذا یا نزدیک آن می تواند سبب احساس سیری کاذب شود

 

-          مصرف ویتامین و مکمل های غذایی را فراموش نکنید: برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی، سعی کنید به طور منظم ویتامین ها و مکمل های معدنی را مصرف نمائید . این مکمل ها شامل مولتی ویتامین ، مولتی مینرال ، کلسیم ، آهن ، ویتامین B12 ویتامین D می باشند .

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس