صفحه اصلی > مقالات > جراحی های زیبایی > ماستوپکسی چیست؟ 


ماستوپکسی چیست؟

 


 

« ماستوپکسی » یا به عبارت دیگر بالا کشیدن پستان یک عمل شایع در جراحی پلاستیک است که برای بانوانی که از شلی و افتادگی پستان های خود شکایت دارند، انجام می شود. البته عمل جراحی فوق در بعضی از خانم ها که دچار عدم تقارن پستان ها ( ارثی یا اکتسابی ) هستند نیز انجام می گیرد.

 

علل افتادگی سینه

 

بعد از سال‌ها، عواملی مانند بارداری و شیردهی و نیروی جاذبه زمین می‌تواند موجب پایین افتادن پستان‌ها ‌شود. همان‌طور که پوست الاستیستی (کشسانی) خود را از دست می‌دهد، سینه‌ها تمایل به از دست دادن شکل و سفتی‌شان پیدا کرده و شروع به شل شدن می‌کنند. حتی بدون بارداری هم بر اثر مرور زمان و جاذبه زمین و اضافه و کم کردن وزن تمام این صدمات ممکن است ایجاد شود.

بیشتر خانم هایی که برای درمان شکل سینه به پزشک مراجعه میکنند از افتادگی سینه های خود بیش از هر چیزی نا راضی می باشند . افتادگی سینه و شل شدن سینه ها می تواند ناشی از تغییرات هورمونی ، موروثی، کاهش وزن ، بالا رفتن سن و حتی شیر دهی و مصرف دخانیات باشد.

 بالا بردن سینه یا ماستوپکسی، یک عمل جراحی است که سینه‌های شل شده مجددا شکل گرفته و بالا می‌آیند، بدون اینکه حجم کلی سینه تغییر کند. برخلاف ماستوپکسی، هدف اصلی از بزرگ و کوچک کردن سینه تغییر اندازه یا حجم سینه است. اگرچه در بعضی موارد مخصوصا وقتی سینه‌ها فقط کمی شل و سست می‌شوند، فقط با عمل بزرگ کردن سینه، بالا بردن و همچنین سفتی مناسب سینه نیز، می‌تواند ایجاد شود. لیفت سینه یا ماستوپکسی یک عمل جراحی برای بالا بردن و ترمیم شکل پستان‌ها است. ماستوپکسی همچنین می‌تواند محل آرئول‌ها یا ناحیه تیره دور نوک سینه را اصلاح ‌کند. اگر پستان کوچک باشد و حجم از دست داده باشد بعد از بارداری پروتزهای سینه هم‌زمان با ماستوپکسی می‌تواند این عیب را اصلاح کند.

 

این جراحی برای تمام افراد توصیه نمی شود و فقط خانم هایی که سن انها بالای 18 سال است و سینه های شل و افتاده دارند و در اینده نزدیک تصمیم به بارداری و کاهش وزن نداشته باشد مفید است و هر چه سایز سینه کوچکتر باشد نتایج بهتر در بر دارد .جراحی لیفت سینه و یا جراحی افتادگی سینه با توجه به نوع برش هایی که پزشک برای بالاکشیدن سینه بر روی پوست ایجاد می کنند متفاوت است. روش استاندارد ان که برای افتادگی های بسیار زیاد استفاده می شود روشی است مرسوم به برش لنگری یا سوراخ کلیدی که برشی بزرگ در زیر سینه ایجاد می شود و به سمت بالا و دور سینه رفته و تمام انرا فرا می گیرد . در این روش ممکن است به دلیل برش بزرگ بعد از جراحی اسکار ناشی از ان باقی بماند اما برای سینه های بسیار افتاده بهترین راه است .روش دیگر که برای افتادگی های ناچیز به کار می رود برشی در اطراف ارئول ایجاد می کند و یک قسمت را حدف می کند و اطراف را به هم وصل می کند . برش کمتری در این روش وجود دارد به همین دلیل اسکار ناشی از ان کمتر است .به این روش حلقه ای BenellL یا پره آرئولار می گویند . روشی دیگر روشی است که بیشتر برای سینه هایی که بر اثر کاهش وزن بافت خود را از دست داده اند کارایی دارد و در این روش از ایمپلنت که نوعی پروتزسینه است استفاده می کنند به جای بافت از دست رفته و به همن دلیل سینه به حالت اولیه خود باز می گردد و شلی و افتادگی ان از بین می رود .در تمام روش ها بعد از بیهوشی و برش مورد نیاز و تنظیم ارگان های سینه در جای مناسب پوست اضافه برش داده می شود و باقی بر روی سینه متصل می شود .

 

 

نکته ی حایز اهمیت در عمل جراحی « ماستوپکسی » یا بالا کشیدن پستان ها، اسکار یا جای عمل جراحی است که بسته به نوع تکنیک جراح می تواند متفاوت باشد. این مساله بسیار با اهمیت است و باید قبل از عمل با بیمار در مورد آن صحبت شود، چرا که در تصمیم بیمار برای انجام عمل جراحی نقش مهمی دارد. اگر افتادگی نوک سینه زیر دو یا سه سانتی متر باشد، می توان تنها از برش دور هاله های سینه (peri-areolar ) استفاده کرد. در صورتی که افتادگی نوک سینه بیش از دو یا سه سانتیمتر باشد علاوه بر برش دور هاله باید از برش عمودی که شروع آن ساعت شش هاله و انتهای آن چین زیرسینه است نیز سود جست.

 

 

مزایای لیفت سینه

 

    افزایش اعتماد بنفس در افراد

    بازگشت جوانی و زیبایی برای فرد

    انتخاب آزادانه در پوشیدن لباس به دلیل سایز متعادل سینه ها و خوش فرمی انها

 

عوارض عمل « ماستوپکسی »

 

 

    اسکار ناشی از برش های جراحی

    عفونت به دلیل عذم رسیدگی

    از بین رفتن حس سینه به دلیل برش های پوست

    هماتوم و تجمع خون در زیر برش که اگر به موقع برطرف نشود می تواند مجب مرگ فرد نیز شود

    حسایت به بیهوشی و داروی تزریقی

    زخم هایی که در قسمت جوشگاه به دلیل عفونت و یا هماتوم به وجود می آید

    عدم تقارن و قرینه بودن بافت پستان ها بعد جراحی

 

نکروز نوک پستان: یکی از عوارض ناامید کننده و نامطلوب عمل « ماستوپکسی » نکروز ( سیاه شدن ) نوک سینه است که در پنج درصد افراد می تواند رخ دهد.

اسکار عمل

گر چه اسکار یکی از عوارض عمل جراحی است ولی کیفیت نهایی جای عمل نمی تواند به طور کامل پیش بینی شود. متاسفانه آن گروه سنی که نسبت به جای عمل ( اسکار ) حساسیت کمتری دارند ( افراد مسن با پوست نازک ) جای عمل کمتری از خود به جای می گذارند و برعکس در افراد جوان که نسبت به جای عمل ( اسکار ) حساسیت بیشتری دارند. جای عمل، بیشتر نمود دارد. لازم به ذکر است که اسکار عمل در افراد با پوست تیره، ضخیم و چرب بیشتر دیده می شود که بهترین روش جهت کاهش مشکل فوق استفاده از روشی است که کمترین برش جراحی را همراه داشته باشد.

استفاده از ویتامین E، پانسمان های فشاری، چسب یا ورق های سیلیکونی یا تزریق داخلی موضعی کورتون می تواند از شدت اسکار عمل بکاهد.

به دنبال عمل جراحی مقداری ورم و کبودی روی پستان‌ها ایجاد خواهد شد. کبودی معمولا حدود ۲ تا ۳ هفته بعد از بین می‌رود. در حالی که بیشتر ورم‌ها به مرور زمان از میان می‌روند، مقداری از ورم ممکن است تا ۳ ماه باقی بماند. طبق نشانه‌هایی که قبل از عمل روی سینه گذاشته می‌شوند، همیشه سعی می‌شود تا نوک هر دو سینه دقیقا در یک مکان متقارن قرار بگیرد ولی نیروهای کششی جای زخم‌ها ممکن است کمی جا و شکل‌شان را بعد از عمل عوض کند و تغییر دهد. اگر چه همیشه باید به خاطر داشته باشید که سینه‌های طبیعی نیز به هر حال تفاوت‌هایی با هم دارند. با اینکه روش‌های مورد استفاده توسط پزشک بهترین فاصله و توازن ممکن را بین دو سینه و نوک آنها تضمین می‌کند و باعث افزایش امکان شیر دادن بعد از عمل جراحی بالا بردن سینه می‌گردد، لیکن این افزایش، تضمین شده نیست و گاهی شیر دادن بعد از عمل ممکن است مختل شود.

 

بعد از عمل جراحی، ممکن است متوجه شوید که پستان‌ها کمی سفت شده‌اند، مخصوصا کناره‌های قسمت‌های بریدگی ایجاد شده، این به خاطر فرآیند طبیعی جوش خوردن زخم و عناصری است که در بافت زخم قرار دارند، تا جوش‌خوردن را آسان کنند. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد درصورت نیاز ماساژی توسط جراح‌تان به شما آموزش داده می‌شود تا بهبود را سریع کند. این حالت کم‌کم و به مرور زمان رفع می‌شود اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا کامل شود. همچنین ممکن است در چند هفته اول متوجه شوید که سینه‌های‌تان به طور غیرطبیعی بالا هستند. نگران نباشید چون همیشه جاذبه زمین آنها را شل کرده و به مکان طبیعی و مطلوب بازمی‌گرداند. باید انتظار این را داشته باشید که حس پوست موجود در نوک سینه و پوست اطراف آن بعد از عمل جراحی کاهش یافته باشد. این به دلیل آسیبی است که به انتهای اعصاب حسی این ناحیه در هنگام عمل جراحی وارد شده است و این مساله عموما اجتناب‌ناپذیر است و معمولا در عرض چند ماه این حالت از بین می‌رود.

 

 

 

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس پروتز سینه بزرگی سینه آقایان جراحی زیبایی شکم تزریق چربی لیزر لیپولیز تزریق بوتاکس درمان هموروئید با لیزر درمان شقاق درمان فیستول مقعد با لیزر درمان كیست مویی با لیزر جدیدترین روش درمان فتق بهترین جراح بیماریهای نشیمنگاه