صفحه اصلی > مقالات > کاهش وزن و افزایش وزن > آیا با روزه لاغر می شویم؟ 


آیا با روزه گرفتن لاغر می شویم؟

 


 

خیلی از ما با شروع ماه رمضان با خود می گوییم امسال حتماً با روزه گرفتن کلی وزن می کنم. فکر می‌کنیم چون قرار است از سحر تا شام لب به چیزی نزنیم و گرسنگی بکشیم لاغر می‌شویم و دیگر نیازی به رژیم گرفتن و شمردن کالری ها و خوردن غذاهای سالم و کم کالری نداریم.

غافل از اینکه در پایان رمضان وقتی روی ترازو می رویم چشممان به جمال یک عدد چاق و چله و حداقل سه، چهار کیلو اضافه وزن روشن می شود! اما چرا این اتفاق می افتد؟

واقعیت این است که ما در مواقع روزه داری به خاطر اینکه ساعات طولانی در روز گرسنه می‌مانیم، وقت خورن سحری و افطار به خودمان اجازه می دهیم بدون عذاب وجدان پرخوری کنیم و استدلالمان هم این است که بدنمان نیاز دارد و باید انرژی مان تامین شود.

برای همین هم معمولاً سفره افطار را پر می کنیم از انواع شیرینی ها مثل زولبیا و بامیه و شله زرد و فرنی و غذاهای رنگارنگ پرکالری یا به اصطلاح مقوی!!! مثل آش رشته و کتلت و کوکوی پر از روغن و در آخر هم سفره شام با غذاهای حجیم مثل پلو خورشت و زرشک پلو و الی آخر ...  امان از وقتی که افطاری دعوت باشیم یا مهمان داشته باشیم! بعد هم که جلوی تلویزیون و سریال و بساط میوه و تنقلات وغیره تا نصفه شب.

سحری هم که چشمتان روز بد نبیند آن قدر ذخیره می کنیم تا  مبادا در طول روز دچار ضعف و افت قند خون شویم. البته بگذریم که بعضی ها هم بیدار شدن و خوردن سحری را به خود حرام می کنند و از خواب نازنین نمی گذرند که البته این هم اشکال دارد.

خانم های خانه دار هم که در ماه رمضان روزشان معمولاً از حوالی ظهر شروع می شود. کلاً هم هرگونه ورزش و پیاده روی و فعالیت بی جا تعطیل است تا انرژی مان هدر نرود.

جالب است که انتظار کاهش وزن هم داریم!

روزه گرفتن خوب است و می تواند برای سلامتی مفید باشد اما به شرط آن که افراط و تفریط را کنار بگذاریم و کمی منطقی رفتار کنیم.

 

معمولاً توصیه کارشناسان تغذیه این است که برای داشتن متابولیسم بالا بهتر است در طول روز سه وعده اصلی و چند میان وعده به فاصله هر دو، سه ساعت یک بار میل کنیم. اما در ماه رمضان این تناسب به هم می ریزد پس برای جلوگیری از افت سوخت و ساز باید یک سری قوانین را رعایت کنیم. و اگر می خواهیم هم لاغر شویم و هم بدنمان دچار ضعف نشود بهتر است درست بخوریم نه لزوماً زیاد !

مصرف وعده سحری ضروری است حتی اگر خوابمان می آید، چون در غیر این صورت ساعات گرسنگی برای بدن طولانی‌تر می‌شود و افت سوخت و ساز بیشتر. بدن در مواقع قحطی و افت قند چون ذخیره انرژی اش تمام می شود به عنوان واکنش دفاعی متابولیسم را پایین می آورد تا انرژی را ذخیره کند. درضمن این افت قند خون باعث می‌گردد تا ما زمان افطار نسبت به غذاخورن حریص تر باشیم و دقیقاً شب که توصیه می‌شود غذای سبک بخوریم،  تازه به جبران مافات بپردازیم.

  اگر قرار است یک وعده غذایی برنجی در طول روز بخوریم بهتر است در وعده سحری باشد نه در وعده شام ولی سعی کنید موقع سحر مقدار گوشت غذا کمتر باشد چون باعث تشنگی در طول روز می‌گردد. در وعده سحری مصرف سالاد و سبزیجات خیلی کمک می‌کند تا در طول روز کمتر گرسنه شویم زیرا فیبر موجود درآن حجم معده را پر می‌کند و درضمن باعث می شود تا تخلیه معده دیرتر اتفاق بیفتد و موادغذایی آهسته و به تدریج جذب بدن شوند.

اگر عادت به خوردن غذا در وقت سحر را ندارید بهتر است یک صبحانه سبک مثل نان و پنیر و سبزی و گردو با یک لیوان شیر و خرما میل کنید. در ضمن بهتر است در وعده سحر حتماً یک یا دو واحد میوه آب دار مصرف کنیم تا در طول روز کمتر احساس تشنگی کنیم، فیبر میوه ها  آب را در بدن نگه می دارد. نوشیدن یکی دو لیوان آب هم فراموش نشود.

اگر بعد از سحری نخوابیم و صبح زود را به ورزش و پیاده روی بپردازیم خیلی به تناسب اندام خودمان کمک کرده ایم. افرادی که از گرمای روز و تشنگی بعد از ورزش و سختی ورزش بعد از افطار آن هم با شکم های پر شکایت دارند می‌توانند صبح زود و در هوای خنک ورزش کنند.

سعی کنید در حالی که روزه هستید برای خرید موادغذایی سفره افطار بیرون نروید چون معمولاً با انواع خوراکی هایی که شاید سالی یک بار هم علاقه ای به خوردنشان ندارید به خانه برمی‌گردید! وقتی گرسنه هستید همه چیز به نظر خوشمزه می‌آید و شما برای افطار کلی نقشه می کشید.

می‌رسیم به وقت افطار، بهتر است افطار را با چای یا شیر گرم و 1عدد خرما شروع کنیم. بعد هم یک غذای سبک مثل نان و پنیر و سبزی یا شیر و عسل و نان سوخاری. تاجای ممکن سعی کنید از زولبیا بامیه پرهیز کنید که چیزی نیست جز شکر و روغن. با یک فاصله کوتاه می‌توانید شام میل کنید که آن هم بهتر است غذای برنجی نباشد. یادتان باشد هرچقدر به زمان شب نزدیکتر می‌شویم بهتر است غذای مصرفی مان سبکتر شود البته اگر انتظار داریم وزنمان کمی پایین بیاید.

اما متاسفانه  اینجاست که افرادی که سحری نخورده اند و قرار هم نیست روز بعد سحر را بیدار شوند حق خودشان می‌دانند تا از خجالت شکم دربیایند.  

برای وعده شام مصرف سوپ با کمی نان یا گاهی 1 بشقاب آش رشته البته بدون روغن داغ و با حبوبات کم یا یک غذای ساده مثل خوراک مرغ و در کنارش سبزیجاتی مثل هویج و قارچ و کدو عالی است نگران نباشید مطمئن باشید سیر می‌شوید.

بعد از شام با رعایت کمی فاصله می توانید میوه بخورید اما سعی کنید از تنقلات شور و شیرین دوری کنید. به اندازه کافی هم آب بنوشید تا بدنتان دهیدراته نشود. در ضمن تا جای ممکن سعی کنید نمک کمتر بخورید تا کمتر هم تشنه شوید.

شب را حتماً بخوابید و طرح افطار تا سحر را فراموش کنید، کم خوابی شب باعث ترشح هورمونی در بدن می‌شود به نام گرلین که هم اشتها را افزایش می‌دهد و هم باعث افزایش ذخیره چربی در بدن می‌گردد.

در این بین افرادی هم هستند که نه سحری می‌خورند و نه افطار و شام کافی و انگیزه شان هم لاغری سریع است ، این دوستان باید توجه کنندکه افت سوخت وساز شدیدی پیدا خواهند کرد و نه تنها کاهش وزنشان موقتی خواهد بود بلکه باید منتظر صدماتی جبران ناپذیر هم باشند.

در آخر باز هم تاکید می‌کنم اگر قصد دارید از ماه رمضان استفاده کنید و برای سلامتی تان وزن کم کنید بهتر است روش غذا خوردنتان را عوض کرده  و افراط و تفریط نکنید.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس