صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > مزایا و معایب مزوتراپی 


مزایا و معایب مزوتراپی

 


 

مزوتراپی روشی برای رفع سلولیت است که در دهه 1950 در فرانسه به وجود آمد و اکنون در سراسر جهان به کار میرود. این روش توسط دکتر میشل پیستور (Michel Pistor) در سال 1952، و برای درمان تعدادی از بیماریها ابداع شد.

 

به تدریج همکاران او در اروپا و آمریکا متوجه واص و ویژگیهای منحصر به فرد مزوتراپی و تاثیر فوق العاده آن در رفع مشکلات زیبایی شدند. اکنون 15 هزار پزشک در فرانسه به این شیوه درمان مشغولند. مزوتراپی روشی است که در طی آن مقادیر اندکی از دارو، انواع ویتامین، مواد معدنی و آمینو اسیدها به صورت میکرو اینجکشن (تزریق متعدد با سوزنهای بسیار ظریف و کوتاه) در زیر پوست تزریق میشود تا مواد بهبود دهنده آن، منطقه تحت عمل را درمان کند.

 

این روش در ایالات متحده در درجه اول برای کاهش سلولیت (توده های چربی زیر پوستی با ظاهری نامطلوب) و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار میگیرد. اگر داروهای مورد نیاز در مقادیر اندک مورد استفاده قرار گیرند، مزوتراپی کمترین عوارض جانبی را به دنبال خواهد داشت. از نظر بسیاری از پزشکان از جمله جراحان پلاستیک و زیبایی، مزوتراپی موثرترین روش پیشنهادی برای رفع سلولیت است.

 

عوارض جانبی

کمابیش تمام روشهای درمانی دارای عوارض جانبی هستند، اما اگر درمان توسط افراد مجرب و بسیار ماهر انجام بگیرد، طبعا عوارض جانبی کمتری نیز خواهد داشت. عده بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که مزوتراپی روشی با خطر بسیار اندک است.

تا به امروز هیچگونه عوارض دائمی یا تهدیدکننده‌ی حیات در اثر این روش گزارش نشده است. جدی‌ترین خطرات شامل تداخل احتمالی با شرایط پزشکی پیشین مانند سرطان یا دیابت و یا در موارد نادر واکنش آلرژیک به خود محلول مورد استفاده در این درمان می‌باشند. عوارض جانبی مانند برآمدگی، کبودی و حساسیت پوست به لمس ممکن است در نواحی تزریق رخ دهد، اما این عوارض موقتی بوده و معمولاً ظرف چند روز برطرف می‌شوند.

 این درمان نیازی به بیهوشی ندارد و بر روی فرد کاملا هوشیار انجام میگیرد. به این ترتیب اگر تزریق در محیطی کاملا استریل و با ابزار صحیح و ضد عفونی شده انجام بگیرد، در این مرحله از درمان مشکلی به وجود خواهد آمد.

 

عوارض ناشی از دارو

مزوتراپی را می توان با موفقیت و با استفاده از داروهایی که به شدت رقیق و در مقادیر اندک انجام داد، که این امر موجب محدود شدن عوارض جانبی ناشی از داروست.

 

با این وجود خطر حساسیت به داروهای مزوتراپی وجود دارد. اما به دلیل رقت دارو، نشانه های آلرژی باید در حداقل میزان خود باشند. با اینحال قبل از انجام مزوتراپی باید درباره سوابق آلرژی خود با پزشک معالج مشورت کنید.

 

عوارض تزریق

در موارد بسیار استثنایی استفاده از سوزن برای تزریق میتواند در محل تزریق موجب عفونتهای جزئی شود. از جمله عوارض دیگر تزریق میتوان به خون مردگی خفیف و سطحی، سرخی یا التهاب محل تزریق اشاره نمود. به طور معمول این عوارض در عرض یکی دو روز به کلی برطرف خواهند شد.

 

عوارض دیگر

عده ای از بیماران مدت کوتاهی پس از درمان دچار خارش در محل تزریق میشوند که به سرعت برطرف میشود. عده ای از پزشکان برای سرعت بخشیدن به روند درمان داروهای خوراکی، کرمهای پوستی یا لوسیونهای موضعی تجویز میکنند.

 

اشخاصی که نباید عمل مزوتراپی را انجام دهند

زنان باردار یا شیرده

افراد مبتلا به دیابت که از انسولین استفاده میکنند

افرادی با سابقه سکته قلبی

افرادی با سابقه لخته شده خون

• افرادی که به خاطر بیماری قلبی از داروهای مختلف استفاده میکنند .

 

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس