صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > مراقبت های پس از انجام بوتاکس 


مراقبت های پس از انجام بوتاکس

 


 

بوتاکس چگونه عمل میکند ؟

وقتی فردی به دلیل چین و چروک و خطوط عمیق روی صورتش به پزشک مراجعه میکند، برحسب وضعیت پوستش، درمانهای متفاوتی از جمله بوتاکس به او پیشنهاد میشود. سپس مقدار مشخصی از بوتاکس توسط سوزنی ظریف به داخل عضلات زیر چروک تزریق میشود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین میشود و نتیجتاً چروک پس از مدتی محو میشود. درصورت ۴٣ عضله وجود دارد و ضروری است تا تزریق بوتاکس در محل های دقیق و با توزیعی متقارن و متوازن انجام شود،تا فقط عضلات ایجاد کننده چین وچروک ضعیف شوند و حرکات طبیعی صورت باقی بمانند و صورت ماسکه نشود. تزریق بوتاکس برخلاف آنچه بنظر می رسد مهارت و دقت فراوانی می طلبد.

بوتاکس در واقع سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که با مهار آزادسازی استیل کولین در محل اتصال عصب و عضله باعث شل و ضعیف شدن عضلاتی می‌شود که انقباض آن‌ها موقع خندیدن و اخم کردن و...، با گذشت زمان باعث ایجاد چروکهای فعال یا دینامیک می‌شود.

 

با استفاده از اثر بوتاکس و شل شدن عضلات، خطوط ناشی از افزایش فعالیت عضله از بین رفته و طرح صورت و گردن تغییر یافته و چروک ناشی از انقباض عضلات صاف می‌گردد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که چروک‌های غیرفعال یا استاتیک که ناشی از تغییر در محتوای کلاژن لایه زیرین پوست است و در اثر گذشت سن و تابش آفتاب به وجود می‌آید، تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی‌گیرد.

بوتاکس روشی آرام و کم دردسر و غیر جراحی برای رفع چین و چروک صورت و گردن است. خطوط هیپرکنتیک مثل خطوط اخم، ‌حاصل انقباض‌های مکرر عضلاتی است که به صورت عمود بر چین‌ها قرار گرفته‌اند. ضعیف کردن و یا به حالت استراحت درآمدن عضلات توسط بوتاکس (سروتیپ A) می‌تواند خطوط را صاف کند.

این خطوط شامل خطوط افقی پیشانی (ناشی از انقباض عضله فرونتالیس یا عضله پیشانی) خطوط افقی روی بینی (ناشی از انقباض عضله پروسروس) خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط اطراف دهان و خطوط خارجی پلک تحتانی است.

 

بعد از تزریق بوتاکس چه مواردی را باید رعایت کرد ؟

همچنین برای اثر بخشی بیشتر آن به بیمار توصیه می گردد بین یک تا 3ساعت با عضلات صورت بازی کند (اخم کند و باز کند ولی محل تزریق را ماساژ ندهد). تا ۴ ساعت نباید صورت را به سمت پایین خم کردو شب تزریق در حالیکه زیر سر بلند است بخواب برود.نکته آخر اینکه بوتاکس بیش از نود در صد از چروک ها را با قدرت تمام باز می کند و تنها ده در صد از چروک ها را وا می گذارد تا با روش های دیگر درمان شوند و عملا بدون بوتاکس کار روی چروک ها حتی با بهترین روش ها و کرم ها، بدون نتیجه است.دو هفته بعد از تزریق جهت روتوش لازم است دوباره به پزشک متخصص معالج مراجعه شودودر صورت وجود هرگونه عیب و نقص قابل اصلاح یا عدم کارکرد در مناطق مورد تزریق اقدام به اصلاح یا تزریق مجدد شود.سنگینی و ورم پلک در پاره ای از موارد مخصوصا در کسانیکه برای بار اول اقدام به انجام این کار میکنند طبیعی بوده و بعد از چند هفته بهبود می یابد.ندرتا مواردی از حساسیت بویژه در خانمهای میان سال ومسن در تزریق روتوش مخصوصا در تزریق اول یا دوم بصورت ورم شدید پیشانی و اطراف چشم دیده میشود که علیرغم ظاهر ترسناک و پر سرو صدا با توجه و درمان صحیح توسط پزشک متخصص سریعا بر طرف میشود. وجای نگرانی ندارد.

ü      سعی کنید تا 7 ساعت پس از تزریق نخوابید

ü      تا چند ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید

ü      تا 24 ساعت پس از تزریق حمام نکنید و از نوشیدنی های داغ پرهیز کنید.

ü      تا 4 ساعت در معرض حرارت قرار نگیرید، لذا بهتر است تا چندین ساعت از دوش گرفتن و سونا خودداری کنید.

ü      چند ساعت از ماساژ دادن ناحیه تزریق ممنوع است اما شکلک درآوردن و اخم کردن و ابرو بالا انداختن نتیجه بهتری به دنبال خواهد داشت.

ü      تا 24 ساعت پس از تزریق از خم کردن سر به پایین پرهیز کنید.

ü      تا 72 ساعت پس از تزریق از ماساژ محل تزریق و همچنین انجام کارهای سنگین و هر نوع ورزشی خودداری بفرمایید.

ü      سه روز قبل و بعد از تزریق از مصرف قرص های آسپرین و وارفارین خودداری کنید.

 

 

 

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس