صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > موارد درمان با بوتاکس 


موارد درمان با بوتاکس

 


 

 

بوتاکس چیست؟

شاید شما یا خیلی از افراد ندانند که ماهیت بوتاکس چیست. امیدواریم مطالب این بخش به آشنایی شما با این ماده کمک کرده و پاسخ کاملی به سوال بوتاکس چیست؟ باشد. بوتاکس نوعی سم است که باعث فلج موقت و برگشت پذیر عضلات می شود. جهت آشنایی کاملتر با این ماده طبیعی توضیحی در مورد ساختار آن خدمت شما ارائه می گردد. حتماً شما شنیده اید که گفته می شود قبل از مصرف کنسروها، به مدت ۲۰ دقیقه آن ها را بجوشانید. دلیل آن احتمال وجود یک نوع خاص باکتری بنام کلستریدیوم بوتولینوم در کنسروهاست که به صورت آرام آرام رشد کرده و از خود سم بسیار مهلک و قوی تولید میکنند که باعث ایجاد عارضه ای بنام بوتولیسم می شود و نام این سم را به طور اختصار و تجاری بوتاکس Botox نامیدند. (بوتاکس را برخی به صورت بوتوکس نیز نوشته و متفاوت تلفظ می کنند که در واقع منظور همین بوتاکس است.) این سم باعث می شود که جریان پیام عصبی به عضلات به طور موقت قطع گردد و عضلات توانایی انقباض نداشته باشند و اگر مقدار آن در سطح خون افراد زیاد بشود باعث شل شدن عضلات کل بدن و عضلات تنفسی می شود.

 

موارد کاربرد بوتاکس

موارد کاربرد بوتاکس کم نیست. کاربرد بوتاکس را از روی خواص و مکانیسم اثر آن می توان پیش بینی کرد. بوتاکس در هر محلی که تزریق بشود باعث فلج و شل شدن موقت و برگشت پذیر عضلات آن ناحیه می شود، یعنی چه؟! یعنی اینکه پس از ۴ الی ۱۰ روز از زمان تزریق بوتاکس آن عضلات توانایی انقباض خود را از دست می دهند و متناسب با غلظت ماده بوتاکس تزریق شده و رعایت موارد جانبی به مدت چند ماه این اثر در عضله موردنظر باقی می ماند. به مرور زمان اثرات ماده بوتاکس در عضله از بین رفته و آرام آرام قدرت انقباض عضلات برمی گردد. به همین دلیل گفته می شود که بوتاکس باعث ایجاد نوعی فلجی موقت و برگشت پذیر در عضلات است.

در بررسی ساده کاربرد های بوتاکس در پزشکی می توان گفت که ۲ گروه کلی کاربرد بوتاکس در بدن داریم:

موارد کاربرد مربوط به زیبایی بوتاکس مثل رفع چین و چروک های ناحیه صورت و گردن، و موارد کاربرد درمانی بوتاکس مثل، رفع تعریق زیر بغل، تعریق کف دست و پاها درمان اختلالات عضلات چشمی مثل لوچی و تنبلی چشم، تیک های عصبی، پلک زدن های غیرقابل کنترل، درمان سردرد مزمن و میگرن، تسکین درد ناشی از «سندرم مچ دست»، درمان اسپاسم عضلات گردنی و کجی گردن (تورتیکولی) و رفع سنتی و اسپاسم هایی که بر اثر بیماری هایی مثل سکته، پارکینسون و فلج مغزی بوجود آمده است، بوتاکس کاربرد دارد.

 

موارد استفاده بوتاکس در پزشکی و زیبایی

تا مدت ها این سم به عنوان یک خطر جدی در علم پزشکی محسوب می شد تا اینکه از سال ۱۹۸۰ ورود آن دنیای پزشکی به عنوان نوعی درمان برای گرفتگی عضلات گردن، تنبلی چشم و تیک های عصبی آغاز شد. سپس به طور تصادفی مشاهده کردند که باعث کاهش چین های دور چشم شده است و پس از تحقیقات مفصل و حرفه ای بابت بررسی اثرات درمانی در علم زیبایی آغاز شد. به همین خاطر بوتاکس را به صورت خیلی خیلی دقیق و بدون خطر برای استفاده در امور زیبایی ساختند و برای تزریق بوتاکس در نقاط مختلف دستورالعمل مخصوص آن تدوین گردید.

 

درمان میگرن با بوتاکس

درمان میگرن با بوتاکس یکی از کاربردهای بوتاکس است. با توجه به اینکه علت میگرن نامشخص است ولی تظاهرات بالینی آن به صورت اسپاسم عضلات ناحیه سر و گردن نشان داده می شود از طریق تزریق بوتاکس می توانیم اثرات انقباضی عضلات را کاهش داده و با این روش هم تعداد دفعات حمله های میگرنی و هم شدت هر حمله میگرنی خیلی خوب کاهش پیدا می کند.

طی چندین جلسه تزریق بوتاکس در بیماران مبتلا به سردرد میگرن اثرات درمانی شگفت آوری حاصل می شود که از این روش به عنوان یک درمان مکمل هم می توانیم برای درمان سردردهای میگرنی بهره جست. درمان میگرن و درمان سردردهای با عامل انقباضی امروزه با استفاده از بوتاکس توسط پزشک مجرب صورت می گیرد.

 

بوتاکس لب

بوتاکس لب یکی از موارد کاربرد بوتاکس جهت از بین بردن چین و چروک لب ها می باشد. اطراف لب ها هم عضلات مختلفی هستند که در تغییر وضعیت لب ها به صورت خندیدن و حالت لب غنچه کردن و سوت زدن دخیل هستند. به مرور زمان در میان سالی چروک های ریز عمودی و افقی در حاشیه لب ها مخصوصاً لب بالا ایجاد می شود که یکی از بهترین روش های برطرف کردن و حتی پیشگیری جهت عمیق تر شدن این چروک ها، تزریق بوتاکساست. اما تزریق بوتاکس لب نیز بسیار حساس و حرفه ای است که حتماً تنظیم دوز آن باید برای هر بیمار و متناسب با مقدار چروک آن ناحیه انجام بشود. در صورت تزریق زیادتر از حد مورد نیاز باعث شلی لب بالا یی یا تحتانی و اختلال در تکلم و غذا خوردن و آشامیدن مایعات می شود. ولی اگر بطور صحیح و خوب مقدار ماده مورد نیاز از بوتاکس تزریق گردد اثرات درمانی خیلی خوبی را مشاهده می کنیم.

 

کاربرد بوتاکس برای رفع چین و چروک ها

در ابتدا لازم است نکات اصلی مربوط به انواع چین و چروک­های پوستی را مطلع کرد. در پوست ۲ نوع چروک داریم:

دینامیک : یعنی با انقباض عضلات زیر پوست چروک ایجاد می­شود و با رفع انقباض عضلات چروک از بین می­رود.

استاتیک : در این حالت چروک­های موقت و دینامیک که قبلاً روی پوست ایجاد می­شد آنقدر عمیق شده که باعث نوعی شکستن و تاخوردگی پوست شده است و به­طور ثابت و پایدار روی پوست مانده است.

 

جهت تشخیص و افتراق این ۲ گروه از هم یک تست ساده داریم. دو طرف محل خط چروک را با ۲ انگشت از هم بکشید، اگر چروک کاملاً صاف شد و هیچ اثری روی پوست گذاشته نشد این جزء چروک­های نوع اول یا دینامیک است ولی اگر بعد از کشیده شدن پوست، اثر خطی چروک روی پیشانی قرار گرفت یعنی این چروک­ها جزء چروک­های استاتیک است و بوتاکس فقط روی چروک های دینامیک اثر دارد و روی چروک­های استاتیک اثر کامل ندارد بلکه تا حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد میزان چروک­ها را کمتر می­کند و مانع از عمی­تر شدن چروک­ها میشود.

 

اثرات بوتاکس در چروک­های صورت

به­طور کاربردی و مشخص از بوتاکس برای عضلات قسمت فوقانی چهره یعنی از خط چشم­ها به بالا استفاده می­شود و درواقع بیش از ۹۰% از کاربرد بوتاکس در صورت مخصوص این نواحی است. سه ناحیه اصلی مورد استفاده در قسمت فوقانی صورت عبارت­اند از خط اخم- خطوط افقی پیشانی- و خطوط ریز دور چشم.

از نظر قدرت عضلانی به ترتیب عضلات ناحیه خط اخم از قدرت بالایی برخوردار هستند و سپس عضلات پیشانی و در مرحله آخرتر عضلات دور چشم.

به همین دلیل وقتی تزریق بوتاکس انجام می­شود عضلاتی که قدرت آن­ها کمتر است سریع­تر ریلاکس می­شوند یعنی در روز­های اول تزریق بوتاکس شاهد از بین رفتن چروک­های دور چشم می­شویم و سپس خطوط افقی پیشانی محو می­شود و در آخر یعنی حدود ۱۰ الی ۱۴ روز بعد خطوط عمیق ناحیه اخم از بین می­رود. به­همین خاطر گفته می­شود که جهت ترمیم مجدد بوتاکس ۲ هفته بعد ویزیت مجدد انجام گردد، که بیشترین اثرات ناشی از تزریق روی عضلات مشاهده گردد.

 

بوتاکس دور چشم

بوتاکس دور چشم که برخی آن را با عباراتی مانند بوتاکس زیر چشم یا بوتاکس چشم نیز می شناسند، یکی از موارد عمده کاربرد بوتاکس در رفع چین و چروک دور چشم است. برای دور چشم عضلات حلقوی خاصی داریم که با انقباض آن چشم­ها حالت بسته شده پیدا می­کنند، مثل حالتی که شما به­ یک منبع نورانی قوی نگاه می­کنند و به­ طور غیر ارادی عضلات این ناحیه منقبض شده باعث می­شود چروک دور چشم بیشتری ایجاد گردد. در واقع یک راه پیشگیری از بروز چروک­های دور چشم استفاده مداوم از عینک­های ضد آفتاب استانداردمی­باشد. برای چروک ­های قسمت خارجی دور چشم بوتاکس اثرات درمانی خوبی دارد. برای ناحیه زیر چشم هم می­توانیم از این ماده استفاده کنیم از تنظیمات میزان دوز تزریقی و نحوه تزریق و تعداد نقاط آن بسیار سخت و حرفه­ ای است و باید تحت­ نظر پزشک باتجربه انجام بشود که باعث شلی و افتادگی پلک نشود.

 

بوتاکس خط خنده و خط چانه

بوتاکس خط خنده و بوتاکس خط چانه : در نواحی خط خنده عضلات قوی داریم و به مرور زمان عمق چین این ناحیه زیادتر می شود. در این نواحی به دلایل مختلف دیگر مثل افزایش سن، تأثیر مداوم جاذبه زمین، استرس و شلی پوست و افتادگی عضلات زیر آن باعث ایجاد خطوط عمیق این نواحی روی صورت می گردد و همچنین در قسمت تحتانی فک پایین این افتادگی شدیدتر شده و حالت غبغپ پیدا می کند. اگر شما نیز به دنبال زیبایی هر چه بیشتر در هنگام لبخند زدن و خندین هستید و مایل به رفع اشکالات و زوایای پوستی حاصل از این موارد بروی چهره ی خود هستید بهتر است بدانید برای این موارد تزریق بوتاکس تا حدودی اثر دارد و بهتر است از روش های جوانسازی حرفه ای و انجام RF جوانساز، لیفت با نخ و تزریق ژل کمک بگیرید که اثرات درمانی بسیار عالی دارد.

 

بوتاکس زیر بغل و کف دست و پا

یکی از کاربرد های بوتاکس کاهش تعریق نواحی مختلف بدن از جمله زیر بغل و کف دست ها و پاها است. در بعضی افراد خصوصاً دختران و پسران جوان به علل نامشخص دچار تعریق زیاد ناحیه زیر بغل و کف دست ها و پا ها هستند و پس از بررسی علل مختلف بدنی مثل کارکرد تیروئید و… می توان از تزریق بوتاکس برای رفع این مشکل استفاده کرد.

علت اصلی این تعریق شدید، ترشح بیش از حد استیل کولین از پایانه های عصبی است که به غدد عرق متصل هستند. در حالت نرمال تحریک و ترشح این اعصاب برای تحریک غدد عرق تنظیم شده و نرمال است ولی در این بیماران این تعادل و تنظیم به هم خورده و اعصاب این ناحیه بیش از حد تحریک شده و باعث ترشح بیش از حد غدد عرق می شوند، البته این مشکل به مرور و با افزایش سن برطرف می گردد ولی هنگام ترشح شدید عرق مخصوصاً در نواحی زیر بغل که ممکن است با اضافه شدن عفونت های میکروبی ترشحات عرق این افراد زرد و عفونی بشود و باعث استرس های روحی شدید، دوری از جمع و ایجاد افسردگی و کاهش اعتماد به نفس افراد بشود.

 

بوتاکس-زیر-بغل

در این حالت یکی از روش های درمانی موثر، بدون خطر، زود اثر و قابل تکرار تزریق بوتاکس در نواحی مربوطه است. البته برای تزریق بوتاکس زیر بغل از تکنیک ویژه و حرفه ای بتادین- نشاسته استفاده می شود که دقیقاً محل تزریق بوتاکس مشخص بشود حدوداً بالای ۹۵% اثرات درمانی عالی را شاهد هستیم و به علت برطرف شدن استرس افراد جهت حضور در اجتماع مسیر درمانی سیر بهتری را نشان می دهد.

 

 

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس