صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > روش های رفع جای جوش 


روش های رفع جای جوش

 


 

 زمانی که بافت بدن صدمه یا آسیب ببیند، بدن "گروه ترمیم کننده" خود را به سرعت برای درمان جوش صورت  به محل آسیب‌دیدگی می‌فرستد. گلبول‌های سفید خون و گونه‌های مختلف مولکول‌های التهابی این گروه ویژه را تشکیل می‌دهند که برای التیام دادن بافت آسیب دیده و مقابله با عفونت فعالیت می‌کنند. بااین حال بافت پس از برطرف شدن عفونت نمی‌تواند همواره به حالت پیشین خود بازگردد و در نتیجه جای جوش روی پوست باقی می‌ماند.که باید به درمان جای جوش پرداخت.

 

جای جوش صورت چهار نوع اصلی دارد، با دانستن نوع جای جوش می‌توان درمان جای جوش صورت مناسبی را انتخاب کرد.

 

    جای جوش چکشی، شایع‌ترین نوع جای جوش صورت است که ویژگی اصلی آن فرورفتگی‌هایی عمیق و نسبتاً باریک روی سطح پوست است.

    جای جوش واگنی، عمدتاً روی گیجگاه یا گونه به چشم می‌خورد، عمق زیاد و لبه‌های مثلثی شکلی دارد که به جای آبله‌مرغان شبیه است.

    جای جوش چرخشی، حالتی موج مانند را روی پوست ایجاد می‌کند و لبه‌های مخروطی شکلی دارد که در آغاز کم‌عمق است و به‌تدریج عمیق‌تر می‌شود.

    جای جوش کلوئیدی (یا هیپرتروفیک یا گوشت اضافه)، که ضخیم و برآمده است و نتیجه کلاژن اضافه‌ای است که برای ترمیم آکنه اولیه به پوست فرستاده می‌شود.

 

    ساب سیژن : در این روش پس از بيحس كردن ، چسبندگى پوست به بافت های زیرین توسط سوزن مخصوصی جدا می گردد چون پوست از لايه زيريت خود جدا ميشود ،سطح آن آزاد شده ودر نتیجه ظاهرا عمق اسکارهای عمیق کمتر می شود . زخم والتهاب زیر اسکارها خود محرک کلاژن سازی است وبا ساخت کلاژن بیشتر عمق اسکارها پرشده وصاف تر می شود . در صورت نیاز این روش را می توان دوباره تکرار کرد . اين روش را ميتوان با پى آر پى تركيب كرد و ميزان كلاژن سازى را افزايش داد،. همچنين اين روش را توام با ليزر فركشنال نيز انجام مى دهند و نتايج بهتر بدست مى آورند. .

 

    میکرونیدلینگ :در میکرونیدلینگ پوست صورت منافذ بسیار ریزی توسط سوزن‌های بسیار ظریف ایجاد می شود و هنگامی‌که پوست اقدام به ترمیم این منافذ می نماید مقادیر بسیار زیادی کلاژن می سازد .ترمیم زخم های ایجاد شده با میکرونیدلینگ باعث ترمیم اسکار آکنه نیز می شود.

    درم ابریژن : با استفاده از یک فرز لایه برداری عمیق از پوست برای از بین بردن جای جوش صورت انجام می‌شود البته این روش عوارض زیادی دارد.

    میکرودرم ابریژن : میکرودرم ابریژن پوست، اطراف جای جوش را صاف و هموار می‌کند و از وضوح تغییر رنگ و فرورفتگی‌ها می‌کاهد. در این روش تقریباً بدون درد و معمولاً بدون خونریزی، برای لایه‌برداری پوست از کریستال‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. میکرودرم به تشکیل کلاژن در پوست و رفع جای جوش کمک می‌کند. بسیاری از متخصصین پوست عمل میکرودرم را در مطب انجام می‌دهند.

    در صورت عمیق بودن جای جوش به‌جای میکرودرم ابریژن از درم ابریژن یعنی عملی با تهاجم بالاتر برای رفع جای جوش صورت استفاده می‌شود که در عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند. در مورد مناسب بودن این روش باید با پزشک مشورت کرد.

    بیمار باید برای دوران بهبود آماده باشد، پوست پس از عمل قرمز و حساس می‌شود. بیمار باید تا چند هفته، از قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید خودداری کند و همواره ضد آفتاب مصرف کند.

    پانچ (جراحی پوست) : در اسکارهای عمیق بکار می رود در این روش کل بافت اسکار برداشته می شود. جای پانچ یک اسکار کوچکتر و سطحی تری بجای می گذارد که بعدا با لیزر درمان می شود.

    لیزر (Co2 فرکشنال) : در لیزر جای جوش ، با لیزر فرکشنال نور لیزر به تعداد زیادی شعاع‌های کوچکتر تقسیم می شود که وقتی به پوست برخورد می کنند نقاط بین آن‌ها سالم می ماند که این نقاط باعث تسریع روند ترمیم پوست و در نتیجه اسکار آکنه می شوند.

تزریق پرکننده‌ها : جای جوش گاهی آن‌قدر عمیق است که بازسازی پوست به‌تنهایی کافی نخواهد بود. در چنین مواردی تزریق ژل می‌تواند با پر کردن فرورفتگی‌ها راهگشا باشد و باعث شود جای جوش کمتر جلب‌توجه کند.

    یگانه جنبه منفی تزریق ژل این است که ماده تزریق‌شده به‌مرور توسط بدن جذب می‌شود، به همین دلیل تزریق باید به‌طور متوسط هر ۶ تا ۱۲ ماه یک‌بار تکرار شود.

 

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس