صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > پیکرتراشی 


پیکر تراشی

 


 

 

امروزه اضافه وزن و چاقی به عنوان یک معضل، سلامت نسل بشر را تهدید می‏کند. چاقی موجب بروز بیمارهایی از جمله ناراحتی‏های قلبی، افزایش کلسترول خون، بالا رفتن قند خون، خطر ابتلا به سرطان و ... می‏شود. برای کاهش وزن راه‏های مختلفی وجود دارد. برخی تمایل دارند تا از راه‏هایی همچون ورزش، پیاده رویی، رژیم‏های غذایی و ... وزن خود را کاهش دهند. این روش‏هااگر چه به عنوان مطمئن ترین راه‏های کاهش وزن عنوان می‏شوند اما نیازمند صرف وقت زیاد می‏باشند. به این معنا که برای کاهش وزن از طریق ورزش یا رژیم غذایی باید یک مدت طولانی انتظار کشید و در عین حال سختی‏هاو مشقت‏های طی کردن مسیر نیز به آن اضافه می‏شود. از سوی دیگر هیچ رژیم غذایی و ورزشی برای لاغری موضعی وجود ندارد.

 

اگر چه بهترین روش برای رسیدن به تناسب اندام، اصلاح سبک زندگی و در پیش گرفتن یک رژیم غذایی مناسب، پرهیز از خوراکی‌های پرکالری و چرب و افزایش تحرک روزانه می‏باشد اما برخی افرادی که از اضافه وزن رنج می‏برند، وقت کافی برای لاغر شدن از طریق مسیرهای طبیعی ندارند و یا از توانایی آنها خارج است. به همین دلیل به دنبال روش‏های جایگزین هستند. پیکرتراشی یکی از شیوه‏های جدید علم پزشکی است که در جهت پاسخ به نیاز این دسته از بیماران، شکل گرفته است.

 

در پیکر تراشی حذف چربی‏های اضافه، بدون آسیب رساندن به نقاط حساس بدن از جمله ماهیچه، بافت‏های عروقی و عصب مد نظر می‏باشد از سوی دیگر کاهش سایز بدن هدف اصلی آن می‏باشد. در این شیوه لاغری، فرد در مدت کوتاهی به وزن ایده آل خود دست پیدا می‏کند. این روش بصورت موضعی انجام می‏شود بدین معنا که برای افرادی که از چاقی مفرط رنج می‏برند، روش مناسبی نیست چرا که تمامی نقاط بدن آنها نیازمند خارج کردن چربی بوده و این کار یک خطر برای سلامتی محسوب می‏شود. در واقع پیکرتراشی برای هر فرد در یک یا چند ناحیه استفاده می‏شوند و برای افرادی که از انباشته شدن چربی اضافی در بعضی نقاط بدن مثل غبغب و پهلوها یا ران‌ها و باسن یا شکم ناراضی‌اند، کاربرد دارد. افراد چاق باید از روش جراحی چاقی استفاده نمایند.

 

اگر چه بسیاری پیکر تراشی را معادل لیپوماتیک می‏دانند، اما باید گفت تمامی روش‏های کاهش چربی‏های اضافه بدن، زیر مجموعه پیکر تراشی محسوب می‏شوند. در زیر به بررسی تمامی زیر شاخه‏های پیکر تراشی می‏پردازیم.

 

لیپوماتیک

 

لیپوماتیک یک روش برای خارج نمودن چربی‏های اضافه می‏باشد. در روش لیپوماتیک چربی‏های اضافه از بدن خارج می‏شود بدون اینکه به بافت اصلی بدن آسیبی وارد شود. در این روش، جراح نقش اصلی را ایفا می‏کند و همچون یک مجسمه ساز، پیکرتراشی بیمار را بر عهده می‏گیرد. یکی از نکاتی که بیماران باید به آن توجه نمایند، بهبود شرایط فعلی می‏باشد. این در حالی است که انتظارات و توقعات آنها از لیپوماتیک بالا است. از این رو رعایت مواردی همچون ورزش، رژیم غذایی مناسب، خودداری از پرخوری و ... از جمله نکاتی است که پس از عمل باید مد نظر بیماران قرار بگیرد تا از برگشت به حالت قبل جلوگیری شود.

لیپوساکشن

 

لیپوساکشن یا مکش چربی‌های مازاد بدن به سه روش دیگر دسته بندی می‏شود که عبارتند از؛ لیپوساکشن مکانیکی، لیپوساکشن اولتراسونیک و لیپولیزر.

 

 

لیپوساکشن اولتراسونیک

 

این روش به لیپوساکشن مکانیکی شباهت زیادی دارد با این تفاوت که برای تراشیدن چربی‌ها از دستگاه اولتراسوند استفاده می‌شود و هزینه آن به مراتب بیشتر است. روش کار به سهولت انجام می‏شود. همچنین در این روش به دلیل تورم، استفاده از شکم بند و گن‏های مخصوص ضرورت دارد.

 

لیپوساکشن لیزری  یا لیپولیزر

 

در این روش برای تراشیدن چربی‌ها از نیروی لیزر استفاده می‌شود و به علت هزینه بالای دستگاه لیزر، قیمت آن نسبت به لیپوساکشن اولتراسونیک گران‌تر می‏باشد. در لیپوساکشن لیزری، تراشیدن چربی با حجم کمتر از CC500 به ساکشن نیاز ندارد و چربی‌ها از طریق کبد و کلیه‌ها دفع می‌گردد. در صورتی که حجم چربی بیشتر از CC500 باشد، باید به طور هم‌زمان ساکشن چربی‌ها نیز صورت بگیرد.

 

 کاهش درد و کاهش میزان آویختگی و شل بودن پوست از جمله مزایای این روش می‏باشد. همچنین میزان کبودی پوست پس از عمل تا حدی زیادی کاهش یافته می‏یابد. برش‏هاکوچک است و میزان انرژی لیزر بر اساس میزان شتاب دست جراح تنظیم می‌شود. 

 

 

کرایولیپولیز

 

در این روش از سرمای شدید برای شکستن سلول‏های چربی استفاده می‏شود. در کرایولیپولیز، سلول‌های چربی تا حد زیادی تخریب می‏شوند و سپس سرما موجب فریز شدن آن در مرکز بافت می‏شود. در نهایت چربی‏ها شکسته و وارد خون می‏شوند که از راه ادرار از بدن خارج می‏گردند. در این روش امکان ایجاد عارضه‌های پوستی از قبیل تاول و قرمزی وجود ندارد. در حالی که روش لیپوساکشن نمی تواند در افراد با بیمارهای قلبی ـ عروقی، کبدی و کلیوی انجام شود، این روش هیچ محدودیتی برای بیماران ندارد.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس