صفحه اصلی > مقالات > تکنیک های جوانسازی و لاغری موضعی > رفع خط اخم و خط خنده 


رفع خط اخم و خط خنده

 شایع ترین چین و چروک ها عموما بر روی صورت در دهه ی سوم زندگی فرد ایجاد می شود و اغلب باعث پیر، خسته، عصبانی ، نگران و مضطرب به نظر رسیدن فرد می شود. این خطوط چین و چروک های پویایی هستند که از کشیدن یا انقباض عضلات ابراز حالت های چهره بوجود می آیند مانند خط خنده و خط اخم.

 

دو نوع چین و چروک وجود دارد: ثابت و پویا. چین و چروک های ثابت حتی وقتی صورت در استراحت کامل است، نمایان هستند. این چین و چروک ها با کاهش کلاژن در لایه های عمیق تر پوست بوجود می آید. بهترین روش برای رفع خط لبخند و از بین بردن لبخند و چین و چروک های ثابت، ترمیم حجم این ناحیه با استفاده از مواد پر کننده پزشکی مانند تزریق ژل یا استفاده از چربی خود فرد (تزریق چربی) است. چین و چروک های پویا وقتی قابل مشاهده هستند که صورت در حال استراحت نباشد. به این چین و چروک ها خط خنده، خط اخم و چین و چروک پنجه کلاغی دور چشم گفته می شود. در صورتی که اقدامی برای برطرف کردن این چین و چروک ها از جمله چروک دور لب صورت نگیرد به چین و چروک های ثابت تبدیل می شوند. برای درمان خط اخم و چین و چروک های پویا استفاده از تزریق بوتاکس بهترین راهکار است.

 

علت

 

چین و چروک ها  نتیجه افزایش سن هستند و گاهی اوقات نیز با عوامل خارجی ایجاد می شوند. خطوط گلابلار که خطوط اخم نیز نامیده می شوند، در حین اخم کردن بین ابروها ظاهر می شوند. علت چروک صورت و این خطوط با عمل پر تکرار اخم کردن ناشی از انعطاف پذیر نبودن پوست در حال پیر شدن بوجود می آید. با ظاهر شدن این خطوط و چین و چروک ها خسته و پیر به نظر می رسید. بر طبق مطالعات استرس یکی از مهم ترین دلیل پیری است. داشتن استرس به خاطر مسائل مالی یا پول باعث منقبض شدن عروق خون، سفت شدن پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک در پوست می شود. همچنین گفته می شود که استرس در زنان بیشتر از مردان تاثیرگذار است، زیرا زنان بیشتر از مردان حرص می خورند و در نتیجه بروز خط خنده و خط اخم در زنان شایعتر می باشد.

 

استرس باعث پیری زودرس که از عوامل ایجاده خط خنده و خط اخم است، می شود. وقتی وضعیت اقتصادی مطلوب نباشد، مردم چاره جز ابراز نگرانی در مورد وضعیت موجود ندارند. در این شرایط است که برای برطرف کردن خط خنده و اخم باید استرس زندگی خود را کاهش دهید و زمان بیشتری را برای استراحت و آرامش اختصاص دهید. استرس، مصرف سیگار و شب بیداری  بیش از حد تاثیر خود را بر پوست و ظاهر شما خواهند گذاشت. چین و چروک ها، خط لبخند و چین و چروک های پنجه کلاغی دور چشم علائم پیری هستند. روی هم رفته ما نمی توانیم مانع از پیر شدن خود شویک، اما با استفاده از فن آوری های جدید می توانیم تا حداکثر زمان ممکن آن را به تاخیر به اندازیم و فرآیند آن را کند کنیم.

 

روش های درمانی

متخصص پوست بهترین روش های را به شما توصیه می کنیم. در ادامه چندین روش از بین بردن خط لبخند و اخم عرضه شده است که با استفاده از آن می توانید به رفع چروک پیشانی، خط خنده و خط اخم پرداخت و آن ها را را کاهش دهید. بعضی از این روش های درمانی دردناک هستد و برای رسیدن به نتایج مطلوب به چندین جلسه درمانی نیاز دارند.  یکی از این روش ها که تزریق بوتاکس نام دارد، باید هر سه یا چهار ماه یک بار وقتی که اثرات آن در حال از بین رفتن هستند تجدید شود. بسیاری از مواد تزریقی در عرض چندین هفته به بدن تزریق می شوند.

 

روش های طبیعی

 

متخصصین توصیه می کنند که با حذف استرس پیری ناشی از استرس از بین می رود. در ادامه چند  پیشنهاد عرضه شده است که با کمک آنها می توانند فرآیند ایجاد چین و چروک ها و خط خنده و خط اخم ناشی از استرس را کند کنید و باعث از بین بردن خط خنده و اخم شوید

 

رفتن به کلاس یوگا

عدم مصرف کافئین

مدیتیشن

راه رفتن در هوای باز

استفاده از کرم ضد آفتاب

خوردن غذاهای سالم

استفاده از کرم ضد چین و چروک و مرطوب کننده مناسب

بدون توجه به علت بوجود آمدن خم اخم ها، از اخم کردن بپرهیزید و به خود آرامش دهید تا این چین و چروک ها از بین بروند.

 

 

تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی سم بوتولیسم است که در پوست و در جایی که خط اخم و لبخند یا چین و چروک ها شروع شده اند تزریق می شود. این سروم باعث بی حرکت شدن عضلات این ناحیه می شود تا پوست وقتی لبخند می زنید چین و چروک ایجاد نکند. با استفاده از یک سوزن بسیار ریز مقدار کمی بوتاکس به نواحی مختلف صورت تزریق می شود. تزریق بوتاکس مانع از تکانش های عصبی به عضلات کوچک صورت می شود که با خطوط ابراز احساسات مرتبط هستند. پس از درمان خط خنده با بوتاکس، لایه رویین صاف و بدون چین و چروک باقی می ماند، در حالی که عضلات درمان نشده صورت به شکل عادی منقبض می شود و  این کار باعث می شود که ابراز احساسات با صورت با انقباض عضلات صورت تحت تاثیر قرار نگیرند. چین و چروک های پیشانی، خطوط اخم بین ابروها و چین و چروک های پنجه کلاغی دور چشم شایع ترین نواحی است که با تزریق بوتاکس درمان می شوند. روش های تزریق بوتاکس پیشرفته باعث برجسته شدن لب، کاهش و از بین بردن خط خنده، کشیدگی گوشه دهان، کشیدگی ابروها و از بین بردن خط اخم و کشیدگی باندهای گردن می شود. در زمان تزریق بوتاکس پوست کمی گزگز می کند. با این حال، تزریق با یک سرنگ بسیار ریز و میزان کمی از محلول بوتاکس صورت می گیرد.

 

در واقع بوتاکس حاوی نوعی پروتئین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می‌شود. این پروتئین با مسدود کردن پالس‌های عصبی موجب شل شدن عضلات می‌شود می‌شود. در واقع تحرک و انقباضات عضلانی هستند که موجب بروز چین و چروک صورت می‌شوند و به همین دلیل تزریق بوتاکس موجب کم شدن تحرک عضله و در نتیجه رفع چین و چروک‌ها و اصلاح لبخند لثه ای می‌شود. با تقبل هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای با بوتاکس ، این پروتئین به عنوان یک ماده‌ی تعدیل‌کننده‌ی عصبی (با نام‌های تجاری مختلف مانند بوتاکس، زئومین یا دایسپورت) با دقت در عضله‌ی بالا برنده‌ی لب‌ها تزریق می‌شود و این کار موجب می‌شود در هنگام خندیدن لب‌ها کمتر بالا بیایند و در نتیجه میزان نمایان شدن لثه‌ها کم شود.

 

اثرات بوتاکس خط لبخند، خط اخم، چروک دور چشم و … سه تا هفت روز پس از درمان قابل مشاهده  هستند و بین سه تا شش ماه دوام دارد. بر طبق مشاهدات، جلسات درمانی مکرر بی خطر بوده و عوارض جانبی بلندمدت را در پی ندارد. در طول جلسه مشاوره، خطرات، عوارض جانبی و نتایج قابل انتظار مورد بحث قرار می گیرد. هزینه تزریق بوتاکس نیز کاملاً به پزشکی که به او مراجعه می‌کنید و به تعداد تزریقاتی که نیاز دارید، بستگی خواهد داشت. بنابراین قیمت تزریق بوتاکس برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

 

مواد پرکننده تزریقی

 

مواد پر کننده ترانس درمال دقیقا در زیر پوست و جایی که خط خنده و خط اخم بوجود آمده اند تزریق می شوند و خطوط و چین و چروک های ریز را پر  می کنند. این کار باعث می شود که پوست صاف تر و پر تر شود و ظاهر جوان تری پیدا کند. بعضی از افراد این روش را  نسبت به روش تزریق بوتاکس خط اخم ترجیح می دهند، چرا که ایده فلج کردن عضلات صورت با یک ماده سمی را دوست ندارند. خط لبخند را می توان با پر کردن چین و چروک ها و خط ها با استفاده از مواد پرکننده تزریقی فیلر برطرف کرد. تزریق ژل خط خنده با مواد پرکننده مشتقات اسید هیالورونیک مثل رستیلان می باشد. رادیسه (Radiesse) یک ماده پرکننده با دوام تر است. این ماده پر کننده تزریقی دوام بیشتری دارد، زیرا بدن کلاژن را دور  کره های بسیار ریز تشکیل می شود و باعث می شود که نواحی که تزریق در آنها صورت گرفته حجیم شوند.

 

مواد پرکننده تزریقی مانند روش تزریق ژل بسته به نوع  ماده مورد استفاده و محل تزریق بین سه ماه تا یک سال ماندگاری دارند. در روش تزریق چربی، که در آن چربی خود شخص از یک ناحیه برداشت و سپس به ناحیه ای که باید پر شود مانند خط خنده و خط اخم انتقال پیدا می کند، یکی از روش های جایگزین فوق العاده برای پرکننده های تزریقی هستند و یکی از روش های درمان و رفع خط خنده با دوام هستند. مواد پرکننده تزریقی برای کاهش چین و چروک و تقویت لب مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش خط لبخند و چین و چروک های دور لب و درمان خط لبخند می شود. رادیسه یک ماده پرکننده پوستی ترکیبی ساخته شده از کریستال های کلسیم هیدروکسی اپاتیت است و برای اصلاح چین و چروک های متوسط تا  شدید مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده پر کننده  تزریقی دوام بیشتری دارد. هزینه‌ تزریق ژل به عوامل مختلفی مانند: نوع ژل مورد استفاده، مدت زمان عمل، منطقه جغرافیایی و تجربه پزشک بستگی دارد.

 

جراحی

 

روش های جراحی زیبایی برای سفت کردن پوست منجر به چین و چروک های کمتر و پوست صاف تر می شود. برای بسیاری از افراد، جراحی آخرین چاره است و آنها ترجیح می دهند که در ابتدا روش های کم تهاجمی تر را برای درمان خط لبخند و از بین بردن خط اخم بین دو ابرو امتحان کنند. این روش درمانی مخصوص کسانی است که روش های درمانی دیگر برای آنها موثر واقع نشده است.

 

خط خنده و خط اخم جزو چین و چروک های ناراحت کننده در صورت می باشند که در اوایل دهه سوم زندگی شروع به ظاهر شدن می کنند. روش های مختلفی برای رفع و از بین بردن خط خنده و خط اخم وجود دارد که متخصص پوست ابتدا از روش های درمان بدون جراحی استفاده می کند و جراحی به عنوان آخرین مرحله درمان خط خنده استفاده می شود. هزینه از بین بردن خط خنده و اخم به استحکام عضلات، جنسیت و تخصص تزریق کننده بستگی دارد. همچنین عوامل موثر در قیمت و هزینه تزریق ژل و بوتاکس شامل سن (مردان به واحدهای بیشتری برای تزریق نیاز می باشد)، جنسیت، استحکام عضلات و غیره بستگی دارد. بسته به حجم عضلاتی که باید تحت درمان شوند، برای رسیدن به نتایح مطلوب بین ۲۰ تا ۳۰ واحد نیاز است. هزینه بوتاکس برای از بین بردن خط خنده و اخم به تعداد واحد تزریق شده بستگی دارد و برای هر فرد متغیر است.

فروشگاه خرازی پروتز سینه لیزر لیپولیز ژنیکوماستی شمع خرید شمع شمع عمده خرازی تشریفات مجالس تشریفات عروسی خدمات مجالس پذیرایی مجالس